DomůNovinkyKuchař vyfotil zabitou giga štiku: obrázek ryby rozpoutal „názorovou válku“

Kuchař vyfotil zabitou giga štiku: obrázek ryby rozpoutal „názorovou válku“

- Reklama -

Fotkami trofejních ryb se sociální sítě jenom hemží, protože skoro každý se chce pochlubit svým úlovkem. Kromě pochvalných příspěvků a zdvižených palců se v debatách často ozývají ale i kritikové.

Ti řeší nejen zacházení s rybou nebo držení ryby, ale také to, jestli je ryba focena ve vodě nebo leží na podložce. Samozřejmě přichází na řadu i otázky, co se dělo s rybou po ulovení – jestli ji rybář pustil zpátky, nebo si ji ponechal a skončila na talíři.

 

Kuchař nevědomky rozproudil názorovou válku

Fotka maďarského kuchaře Miklóse Takácse, který pracuje v rybí restauraci, na které pózuje s trofejní 15kilovou štikou, vzbudila mezi tamějšími rybáři slovní přestřelku.

I když rybu neulovil on sám, ale dostala se mu do kuchyně odněkud z Nizozemska, působí takhle velká ryba na mnohé rybáře jako červený hadr na býka.

Jeden tábor zastává názor, že každá mírová ryba patří na talíř – podle těchto rybářů se rybaří přece pro maso. Kdežto druhá skupina hájí to, že by se aspoň trofejní kusy měly vracet vodě. Podobné rozpory nevíří „diskusní vody“ jen v Maďarsku, ale i u nás.

 

Věčný spor novodobých rybářů

Ještě divočejší debatu rozproudilo zabití rekordního sumce, kterého nejprve v červnu zdolal, a poté pustil zpátky na svobodu rybář Jakub Vágner na jihu Moravy. O dva měsíce později pak skončil pravděpodobně stejný sumec na háčku jiného rybáře.

Tentokrát už ryba měřila 262 centimetrů, kdy 1centrimetrový rozdíl může být způsobený nepřesným měřením nebo prostě tím, že ryba povyrostla. Rybář se však rozhodl, že rybu si přisvojí.

Slavný trofejní sumec z Velkých Bílovic tak skončil v udírně, a to v českých rybářských vodách zvedlo vlnu nevole, ale i pochopení. Obecně tak platí, že čím větší ryba, tím ostřejší debata.

 

Horní míra u dravých ryb?

Přisvojení velkých, a to i těch rekordních ryb, je v souladu s rybářským řádem. Ale u mnoha rybářů to vzbuzuje otázku, zda by nebylo správné nastavit i horní mez. Když už se ryba dožije úctyhodných rozměrů a věku, neměla by být ponechána vodě?

Nutno dodat, že se jedná o natolik ožehavé téma, že se mu vyhýbá jak Český rybářský svaz (ČRS), tak Moravský rybářský svaz (MRS). A není divu, protože rybáři se dělí takřka rovným dílem na dva nesmiřitelné tábory. Ať padne jakékoli rozhodnutí, velká část rybářů bude nespokojená. Jaký je váš názor?

Zdroj: Pecaverzum, ilustranční foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

83 KOMENTÁŘE

  1. Nechápu proč bych měl metrovou štiku pustit a 70 cm ne? V čem má ta větší vyšší hodnotu? Nejde jen o honbu za rekordy? Vpravdě velká štika požere spoustu menších štik nebo candáty či okouny, kteří začínají být vzácnost. A mírové sumce bych přímo pouštět zakázal. Jsou to vysavače na ryby, hlavně líni a úhoři by mohli vyprávět…

    • Rybáři jsou blbci. Každý se snaží prosazovat své zájmy na úkor ostatních. Něco o tom vím. Čím víc času člověk rybarine věnuje, tím víc vidíy že menšina by chtěla své zájmy diktovat většině.

    • Dobrý den Jiří,
      Nechci se zastávat ani jedné skupiny, ale mám jen drobnou úvahu ohledně důvodu proč pouštět raději metrovou štiku a to proto, že dorostla do maxima, a proto si myslím, že již nemá takový apetit, jako menší a mladší štiky. Tato úvaha je pouze moje domněnka a nejspíše i milná 😊a dále si myslím, že rozhodnutí na ponechání anebo neponechání štiky by mělo být každém rybáři 😉. Petrův zdar

  2. jsem pro i velkou rybu si nechat. ale dovedu si predstavit pro opravdu trofejní rybu na nějake menší přehradě třeba nějakou značku na ploutev…nebo třeba naušnici či jen miniplíšek s propustkouna skřelu .. 🙂

    • Na brněnské přehradě byli kapři s kotvičkou a když jsem viděl jak to někteří berou tak jsem málem dostal přes hubu když jsem se ozval. V dnešní době GPS na sledování kde si ryba plave jinak skončí v mrazáku a ani to nepomůže.

  3. Ano konečně někdo řekl pravdu dete někam s trofejnimy rybami za pár let to bude jenom samý 100kg sumec a 30kg kapr ostatní ryba bude vzácností

  4. Horní hranice kapra bude příští rok prolomení třeba na Orlíku už 70k nebude proč chránit jeden druh který já v našich podmínkách všude kapru nad 70 cm dobrý kaprar chytne stovky avic na jenom místě nechápu proč by to měl někdo chránit..Kapr 70 plus už je jen prase které se už ani nemnozi(neprobíhá výter )takový kus už se nemá proč chránit,lepší chránit mladší generace který mají život před sebou!osobně bych to dal kapr do 60 cm nebrat nad 60 brát..Nedej bože aplikovat maximální délku u dravců nesmysl!Český vynález chyť a pusť,je nesmysl tahat (mučit kapry,rvát tam desítky kg boiles které jsou napouštěne rakovinotvornejma látkama,olova pu tunach(myslivosti olovo zakazete tady se to háze po tunach!Kaprarina jsou jen líný rybari co hrapou v bivaku a delej že sebe vladxe vod!!Už aby byl konec 70plus ať muzeme naplnit udírny do plna.Kapr 10 a víc kg je nejlepší.

  5. Jako preparátor bych ji určitě nepustil.Zasklená ve vytríně my bude ten okamžik připomínat celý život lépe než fotografie.Myslivci si také nemohou vybírat jestli ulovený kus vypustí zpět do přírody.Lov je lov.Pak už by spíše asi bylo lépe uvažovat jestli lov nezakázat úplně.

    • Lov je lov to ano ale zatím co u rybaření úlovek přežije a poškodí se mu huba (sou i případy kdy třeba může přijít o oko atd.. ale to si mi stalo za 5 let zatím a naštěstí 1) huba která se aspoň podle mě uzdraví. Tak myslivci střílí a to je opravdu rozdíl. Ano pokud by rybaření bylo 100% smrtící třeba střelba s lukem harpuna atd tak by se to dalo srovnávat ale takhle bych to k sobě neprirovnaval.

      • Tady jde o to olovo co zûstane ve vodè když to rybàř utrhne.Ty revíry jsou plné olova.Myslivcûm zakazují olovèné střely protože to zûstàvà v přírodě.Tak pràvè proto.

  6. Jako každý jiny tvor má po urcitem věku nulovou kvalitu reprodukce a přitom loví a pozira kvalitní
    Reprodukční ryby.Jako je to u všech tvorů a zvěře.
    ZAKAZTE ODSTREL TROFEJNICH JSLENU.
    HORNI MIRA JE HOVADINA V CELE PRIRODE JSOU
    STARA A NEMOCNA ZVIRATA LOVENA PREDSTORY A ČLOVĚK JE NEJVĚTŠÍ PREDATOR.

  7. Vůbec nemám problém se zabitím jakékoliv ryby za účelem konzumace je to úplně normální. Ale ty hovada co je tahají z vody jenom pro zábavu a těch je bohužel dneska většina,těm bych narval trojháčky do huby a přtáhnul bych si je přes fotbalový hřiště. Doufám,že EU zasáhne i v tomto ohledu a tyto hovada co se tváří jako milovníci přírody vyžene od vody jednou pro vždy!

    • Ubohý štěk rybožrouta, který chodí k vodě pro maso a ne pro relax. ty to taky taháš z z vody trojhačkěm, pak to vyválíš v písku, v lístí, zasakuješ a ještě po tobě u vody zbyde bordel, vajgly plechovky

    • Máš naprostou pravdu. Všichni kluci z naší třídy s tím také souzní. Tedy Ti co dělají u Svazu jsou diplomatičtější….😊 A toho Vágnera by měli honit s „Dlouhým bičem po malém dvoře“! ☝️🤣

    • Normální určitě nejste. Rybě se vůbec nic nestane, když ji někdo vytáhne a pustí. V klidu žije dál. Ale to člověk jako ty nepochopí, protože bezmozek. Chodím na ryby relaxovat, ryby nejím tak je pouštím a světu div se, žijí bez problému dál. Nemam problém když si někdo vezme rybu na kterou má právo, ale brát velké staré ryby co se nedají ani jíst, jenom protože prostě nepustím nic, tak to je na hlavu. Dal bych povolenku aspoň za 30 tisíc nech se to u vody pročistí od lidi co tam chodí pro oběd.

    • Jak by asi EU zasáhla 😁 v Anglii je kapr zákonem chráněni a chytá je tam každý a nic se jim nestane.
      Ale to zas nechápete.

  8. Vždycky vychází líp vzít si jednu větší rybu než několik menších. Ta velká vyroste právě jen z těch menších.

  9. Pro zachování populace daného druhu ryby v reviru není důležité, aby se chránili trofejní jedinci, ale ochranu by si zasloužili především početnější věkové(vzrustove) kategorie, na kterých je závislá přirozená reprodukce a které jsou vybíjeny často po stovkách kusů ročně. Zavedeni střední míry by eliminoval odlov těchto kategorií a zajistil tak dostatečnou početnost pro reprodukci a zvýšil by šance jedinců dorůstat i do trofejních velikosti. Příklad pro pochopení…štika minimální lovná míra 50cm(jako ochrana ryb pro dosažení reprodukční schopnosti) od 51cm do 74cm lovná velikost, od 75cm do 85cm střední míra(jako ochrana zbytkové populace reprodukčně silných jedinců) a od 86cm lovná ryba, k tomu omezení počtu ponechaných kusů na povolenku, ale ne plošné nýbrž přistupovat ke každému (pod)revíru individuálně. Toto opatření by vedlo i ke zlepšení početnosti ryb trofejních velikostí.

    • Jasně, že horní míra nemá žádný význam pro vývoj populace (stará ryba spíš už jen škodí – požírá více ryb nebo u nedravých potravně konkuruje mladším). Ale lidem, kteří si tím primárně honí vlastní ego, to nevysvětlíte. Navíc třeba kaprařina (prodej náčiní, doplňků, boilie atd.) je dnes miliardový byznys. A o to přece jde 🙂

  10. Rybožlouti se vstekají že jim pouštěči a Wagneři učí ryby nežrat nástrahy s háčky. je špatný názor tvrdit že pouštět je Špatně a horní míra je taky špatně. ti co pouští jsou mnohem dál než ti nenažraní. poštějící se chovaji k rybám úplně jinak, ja rybu necpu ani do podběráku a vychačkovávám ve Vodě, ze zasady nepoužívám trojháčky a jiné nesmysly, nemám jediný háček se spětným hrotem (to se mělo zakázat už dávno). Víte je zásadní rozdíl mezi oběma tábory, rybožrouti chodí na ryby pro maso, ti druzi chodi na ryby relaxovat, kochat se přírodou a spoustu jiného… a za A) je rozdíl jestli řeknu horní míra u dravců, nebo horní míra u candáta, horní míra u potočáka, lipana, okouna, nebo u sumce. a za B) když se podaří přirozený výtěr konkretní ryby je velky rozdíl když se tře ryba 20 cm a když se tře ryba třeba 60+.

    • Jsem rybožrout, ale k chyceným rybám se chovám si myslím lépe jak pouštěči. U nás je povinná podložka, kterou jsem za tři roky nepoužil ani jednou, protože rybu co nechci vzít, odpojím ve vodě. Mám zde chyceno přes 30 kaprů K70+ a ani jednu fotku. Nenapadlo by mě trápit a stresovat velkou těžkou rybu taháním na břeh a zvedáním za břicho ,abych si udělal foto jak pouštěči. Tak, kdo se chová k rybám hůře?

  11. moje největší ryby byl kapr 16 kilo a když jsem ho měl v podběráku tak vidíte že takovou rybu nemůžete zabít,pustil jsem ho a měl jsem hodně dobrej pocit,může ve vodě žít ještě deset let nebo déle .pěkný den petrův zdar

    • Jasně, ale to by si měl každý rybář rozhodnout sám. Zrovna u velkých kaprů se nebojím, že by se vychytali. Vždyť už i ty kaprodromy jsou tak narvaný, že „devadesátkové“ drancování svazovek nehrozí …

  12. Sociální sítě jsou „udavačský mor“. Stačilo by přestat se veřejně vychloubat a bude po debatách. Včetně téhle…

  13. Ahoj vy všichni rádo by rybáři masaři co sežerete vše co chytnete ,vy jste horší než ty sumci, hájit by se měly všechny ryby i ty dravé.Chyť a pusť,Petru zdar.

    • Tohle ale nemůže fungovat na revírech na kterých se hospodaří…každoročně vysazuje neúměrný množství ryb pro danou vodu, tohle může fungovat tam kde voda funguje na přirodni rovnováze, která není rozvrácená opakovaným vysazováním v tom je zakopanéj celej ten problém, až budou revíry, které budou fungovat na přírodních principech pak má chyť a pusť význam ale na revírech s intenzivní hospodářskou činností je to zhovadilost a chyť a pusť je kontraproduktivní…už to kurna pochopte

  14. Sežrat,všechno co chytim (není toho moc) sezeru-jsem lovec-nejhorsi rybáři jsou ti chyť a pust- trápit ryby jen pro zabavu-hnus

  15. Vy se tady hádáte o braní velkých ryb z vody,ale zeptejte se na názor pytláků z UA. Těm je ůplně jedno jestli máme stanovené horní a minimální míry.Těm rybám co jim skončí na háčku už nelze pomoct,všechny skončí v kastrólu na uchu.Ani porybný a rybářská stráž s tím nic neudělají.

      • Máte pravdu.V osmdesátých letech nám uk.v ruských uniformách chodili na ryby z granátem a dneska se chovají u vody stejně akorát mají pruty a u povolenek většinou pochybuji.

  16. Zdravím rybáře. Podle mě je rybolov u nás dlouholetou tradicí a jíst rybí maso je zažité. Osobně nemám nic proti rybářům chyť a pusť, jenže když se člověku dneska podaří chytit trofejní kus candáta nebo jiného dravce měl by i nadále mít možnost si ji ponechat. A ohledně komentáře výše, že takzvaní rybozrouti dělají u vody nepořádek tak to se šeredně panáček plete. Byl jsem na pár místech kde byvakovaly party chyť a pusť a po nich to také nebyla žádná hitparáda. Podle mě to je jenom o rybáři samém.

    • Souhlasím, je dobré se doplňovat, kdo má chuť na rybu, ať si ji v souladu s rybářským řádem vezme. Kdo ji chce pustit, pustí. Většina rybářů ví, že přerostla ryba chuťově za moc nestojí, ale zakazovat to nemá smysl. Velké množství přerostlych , hlavně dravých ryb vodě nesvědčí.

  17. Lov je v člověku od pravěku.človeka vzrušuje i představa, že je sám loven.Vzpomeňme například film Predátor.😂🤣

  18. Tak je to tady jak v politice, že se nestydíte. Ano bylo by podle mne lepší hájit ryby v nejlepší reprodukční formě. Velcí dravci by už hájeni být neměli a spíše by se to mělo posuzovat podle lokality sumec 2 metry na 4 ha, revír nepatří. Na velké přehradě bych to nechal na rybáři. A u kapra je to podobné, zvedl bych ještě trochu míru. A velké podle uvážení. Stejně na jaře ty kolem 30 kg zakopáváme uhynulé. Jen by to chtělo osvětu, ale žádný zákaz nevyřeší,,masařinu“ a chyť a pusť je sice ušlechtilé, má to také svoje ale. Po hromadném nájezdu takových rybářů, je vždy vyšší úhyn ryb.

  19. Opravdu je to věc názorů ale ne jen sumec je od určité velikosti škodná ale i štika byť se jedná o krásné trofejní ryby. Takové ryby polknou cca 2.5 kg kapra jako malinu. Vím o jednom případu kdy rybář v květnu chytil štiku cca 142 cm na kukuřici. Po změření ji chtěl vrátit do vody a ostatní přítomní rybáři po něm řvali ať jí nevrací jelikož nejsou schopní chytit kapra v dané lokalitě.

  20. Jsem zvedavej co by jste říkaly kdyby vás ryby chytaly na háčky za hubu rozpáraly vám hubu a pak vás vykoply z vody na pole a by jste jim nekrvacely do rybníka/potoka navíc velká ryba už jen vyžírá revír protože se nemá čeho bát a sumce by měly brát od míry povinně . Chyť a pusť je prasarna lidí žádnej jinej tvor na planetě nelový pro zábavu jen pro obživu a tak by to u lovu mělo být.

  21. Zmasit vše co chytím je extrém, chyť a pusť je taky extrém…oba dva přístupy vedou k extremismu a ten je vždy nebezpečný…ta správná cesta je vždy někde uprostřed jestli vzít nebo pustit by měl být každý schopen vyhodnotit dle svého svědomí a uvážení prostě používat ,,selskej rozum,, bohužel mi pride že takových rybářů je menšina. Při rozhodování jestli si ulovenou rybu a to jakékoliv velikosti vezmu nebo pustím ovlivňuje spousta faktorů a na základě nich si někdy rybu vezmu a jindy a jinde ji pustím….

  22. Zdarec já si myslím že je to na každém rybáři já rybarim 15 let a pokud chytnu krásnou a mírovou rybu tak si ji také velmi rád vezmu :😀 co by ne ,jestli to půjde takhle dál to omezování tak za chvíli budeme chytat ryby jen pro fotografie a zážitky jelikož vše bude chráněny a to si pište že ty hovada to odsouhlasej za chvíli si nebudeš moci vzít ani platící. A ANO JSME NEANDRTÁLCI VŠICHNI DYT JSME SE SE Z NEJ VIVYNULY ČUS BUS KUCI A ŠTASTNEJ LOV A PLNY GRILY. :😀

  23. Názory rybářů na toto téma jsou a vždy budou odlišné, stejně jako válka západu s východem. Nikdy se neusmíří a vždy budou proti sobě bojovat. Proč se nedsmíříte s tím, nechat to na úvaze každého jednotlivce? Raději společně pečujte o stav našich vod a nebojujte prosím mezi sebou. Přeji hodně zdaru a hodně krásných kousků. Ahoj. Jirka.

  24. Rybařina je velký byznys.
    Pamatuji aktivně rybářinu od 80tych let,kdy žádné horní hranice neexistovali.
    V dnešní době je to postavené na hlavu,na jedné straně chceme chránit velké a krásné ryby a na druhé je mordujeme špatným zacházením.jako příklad uvedu,co mě vadí nejvíc.povolilo se zavážení nástrah do stometrových vzdáleností a každý rádoby sportovní rybář toho využívá.koupi zavážecí loďku, neumí pořádně ani nahodit a pachtí se za rekordem ale pro těžkou rybu si na lodi nepojede a tak ji tahá z těch dálek.jak asi ta ryba dopadne?u vody říkám, ať si to každej zaveze kam chce, když neumí nahodit ale ať si pro tu rybu jede na lodi.jenze problém je ten, že ji nemá.a toto mě vadí v dnešní době asi nejvíc.
    Za mě nutnost,pokud vyvážíš.dejme týdenní počet ryb na 2ks a není co řešit…..

  25. Rybařím více než 50 let a v důchodu ještě nejsem. Ještě tak 35 let zpět se mi zdála rybařina normální,každý měl stejné podmínky a nikdo neřešil horní míry. Když kamarád dostal třeba štiku 90cm,tak se posedělo v hospodě u pivka a nebyla žádná závist. V dnešní době se lov ,chyť a pusť, stal pomalu národním sportem a pak se každý tady diví,že větší kapr je honba za rekordy,kdo nedá rybě pusu tak není rybář. Dravci to je pomalu podobné,hlavně sumci. V dnešní době techniky,třeba echoloty … to už nemá s rybařinou nic společného. Umění je pěknou štiku,candáta či sumce a kapra si vysedět bez přípravy a né ji uhnat echolotem a metráky krmení. A to jestli si rybář vezme candáta 55 nebo 90cn je právě to kouzlo a rybářská etika . A ted čekám diskusi máme na to přeci facebook

  26. Změna, zásah, je třeba v případě sumce, sumec likviduje okouny, candáty, kapry, a velkého sumce neumí skoro nikdo dostat z vody ven, řešení je nevysazovat, zrušit u sumce míru, je to cesta k bohatším, lepším revírům

  27. Souhlasím, je dobré se doplňovat, kdo má chuť na rybu, ať si ji v souladu s rybářským řádem vezme. Kdo ji chce pustit, pustí. Většina rybářů ví, že přerostla ryba chuťově za moc nestojí, ale zakazovat to nemá smysl. Velké množství přerostlych , hlavně dravých ryb vodě nesvědčí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články