DomůNovinkyLepší kontrola 10 miliónů korun na ryby? Rybáři na Moravě schválili důležitou...

Lepší kontrola 10 miliónů korun na ryby? Rybáři na Moravě schválili důležitou změnu

- Reklama -

Na letošní konferenci Moravskoslezského územního svazu došlo ke změně Statutu hospodaření. Co to v praxi znamená? Velmi výraznou novinkou na severu Moravy a ve Slezsku bude to, že například zástupci tamního územního svazu budou moci kontrolovat násady ryb do svazových revírů. Proč? Vedení moravskoslezských rybářů uvedlo, že ročně dá místním organizacím za násady skoro 10 miliónů korun.

Foto: InRybar.cz 

Změny v moravskoslezském Statutu hospodaření územnímu svazu umožní to, aby například vybraní zástupci mohli být na výlovech a nasazování ryb do revírů. „Za velmi důležitou změnu osobně považuji možnost kontrol zástupců územního svazu při výlovech, a následně distribuci ryb do revírů z rybochovných zařízení našich místních organizací,“ řekl předseda Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián.

Předseda Pavel Kocián ale razantně zdůraznil, že nejde o nedůvěru vůči dodavatelům rybích násad. Přesto! Moravskoslezský předseda předložil velmi silný argument, proč k této změně došlo. Podle něj je prostě důležité, aby se vedení moravskoslezských rybářů chovalo zodpovědně k penězům, které vybírají od řadových rybářů.  

„Byl bych velmi nerad, kdyby toto opatření vyvolávalo u dodavatelů jakýsi pocit nedůvěry v jejich poctivost. O tom to vůbec není, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že náš územní svaz místním organizacím ročně za dodávku ryb proplácí téměř deset miliónů korun. To jsou přece peníze vybrané od řadových členů při prodeji povolenek, a naší povinností je chovat se s péčí řádného hospodáře,“ dodal předseda Severomoravského územního svazu.

 

Bez podpisu žádná platba!

Jak bude celý systém ohledně rybích násad fungovat? Jde o to, že místní organizace dají územnímu svazu vědět, že budou probíhat zmíněné rybářské práce. A následně územní svaz vyšle člověka, který bude při dané práci přítomen.

„Místní organizace oznámí v předstihu našemu hospodáři a rybářskému technikovi územního svazu termín výlovu a distribuce ryb do revírů, a na místo výlovu a následné distribuce bude vyslán příslušný zástupce územního svazu (člen profesionální rybářské stráže, popřípadě jiný zástupce), který bude po celou dobu výlovu a distribuce ryb kontrolovat tyto činnosti,“ vysvětluje Pavel Kocián.

Pokud by si někdo myslel, že jde nové pravidlo obejít tím, že prostě nedá územnímu svazu vědět, pak by se šeredně spletl, a šel by sám proti sobě. Proč? Jde o to, že bez podpisu pověřené osoby nebude možné proplatit fakturu.

„Pokud bude vše v pořádku a množství vylovených ryb bude v souladu s dodacím listem, tak svým podpisem na dodacím listu potvrdí správnost dodávky. Zde je nutné podotknout, že bez podpisu oprávněného zástupce nebude následná faktura proplacena,“ dodal důležitou poznámku moravskoslezský předseda.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

15 KOMENTÁŘE

 1. Konečně někdo spřísnil pravidla zarybňování a zamezil tak rozkrádání peněz rybářů! Tohle se tady bohužel dělo několik let za působení bývalého předsedy pana J.

 2. Konečně pánové nebudou moct odvážet ryby do vlastních rybníků a nebo je prodávat pod rukou. Bohužel za 15 let těchto nekalých praktik jsou vody na Ostravsku téměř prázdné. Děkujeme za snahu o oživení našich revírů.

 3. Tak zas dostane do kapsy kontrolor.Už mi nějak dochází v této době víra ve slušnost a poctivost.(držím palce v úspěch teto akce👍)

  • To je správný postup . Měl bych ještě jeden. Hájení násadových ryb. To co se děje na Bašce a Olešné, po nasazení těchto ryb,je masakr. Ty ryby se nemají čas ani rozkoukat a už je táhnou ven. Nájezdy těchto masařu jsou devastující. Bylo by dobré, po nasazení zakázat lov ryb nejméně na 1 měsíc. Tak jak to na některých revírech už funguje – např. Vělopolí. Dále častější kontroly rybářů. Nelze, aby se někteří rybáři chlubili ulovením 36 kaprů za jeden den na Bašce. Jak to pak může vypadat. Ryby propíchané, ústa plíseň atd. Nikdo jim to nevydezinfikuje. Dále bych zvýšil nejmenší lovnou míru kapra na 50 cm. Jen můj názor.

   • Tak s nejakym hajenim bych urcite souhlasil. To by se asi musely v tom pripade o neco urychlit vylovy. A co se tyka te miry kapra, tak u trzni ryby je to blbost. Navic je vsude celkem prekaprovano a ti kapri by pak delali o to vetsi skody na vyterech ostatnich druhu ryb…. Proste uz ted kapri vytlacuji puvodni druhy ryb.

 4. To už se některým neoplatí ani pro svaz “pracovat” nebo spíše ROZKRÁDAT! Trochu by to chtělo to pročistit a dostat do řad mladé lidi kteří se umí k rybám chovat tahle stará garda je obyčejná ZVĚŘ a ještě si rozdávaj medaile 😂

 5. S předstihem jsem oznámil termín lovení a nikdo se neukázal. Tak ať mi někdo řekne že mi ty faktury nezaplatí.

 6. Dobre opatření!!!!!
  Hájení ryb nemá význam. Rybáři je stejně vymasari později. Jediné razantní snížení počtu odnesenych ryb u vody. Copak ty současné počty jsou normální??? Je to hnus!!!! A to mám ryby rád, ale tohle?????? To je organizovaná Masna s r.o.!!! A kontroly? Jediné profesionální stráž!

 7. Bylo by dobré nasázet i větší množství do Jihomoravského kraje – např. Vracov … Nádherná voda ale ryb tam moc není a každého co jsem se kdy ptal tak se tam sází jen minimální množství ryb …

 8. Kvituji hájení po vysazení.Je tomu dva roky co jsem seděl u vody kde byl daný pstruh.Vydry se chlubily kolik toho už po vysazení odnesly a dívily se proč já je neberu🤔. Závěr byl takový že ze 140 kusů bylo za týden uloveno a odneseno 80 kusů.Také mám rád ryby ale určitě jich nemám plný mrazák.Ja to mám jako koníčka a relax, tak jako chození na houby ale někteří to mají nastaveno jinak.Všem přeji krásné dny u vody.

 9. Asi je to potřeba, ale je to smutný že i v řadách MO jsou takový ochcavaci. Vody jsou téměř bez ryb, když se teda nebudu bavit o kaprech….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -