Domů Novinky Na Vánoce si připlatíme! Kilo kapra letos vyjde na 120 korun

Na Vánoce si připlatíme! Kilo kapra letos vyjde na 120 korun

- Reklama -

Tradiční vánoční kapr na letošní štědrovečerní tabuli podraží. Podle prvotních informací si zákazníci u stánků s vánočními rybami připlatí asi 10 procent. Ve výsledku se tak odhaduje, že kilo vánočního kapra bude stát okolo 120 korun. Proč cena roste? Rybáři poukazují na to, že jim třeba rostou náklady. Údaje ohledně zdražování jsou ale zatím „pouhým“ odhadem. Ceny se budou stanovovat až po podzimních výlovech…

Ilustrační foto: InRybar.cz

Rybářství Třeboň už jede na plné obrátky a z rybníků loví obrovské množství ryb. Podle informací by rybáři z Třeboně měli letos vylovit asi 2000 tun tržních ryb, následně pak ještě 300 tun vedlejších ryb. A výhradním prodejcem těchto třeboňských ryb je Fish Market. Právě předseda představenstva této společnosti Rudolf Provázek pro Český rozhlas řekl, že zákazníci musí počítat se zdražováním.

Proč? Těch důvodů je více! „Nezdražují jenom jednotlivé věci, ale zvyšuje se cenová hladina. Nejsou to jenom vstupy. Náš podíl exportu je minimálně 70 procent, tak vidíme, co se děje i v okolí, v Rakousku, Německu,“ řekl Rudolf Provázek Českému rozhlasu.

 

Za kilo kapra 120 korun?

Údaje o zdražování a konečných cenách jsou zatím „pouhým“ odhadem. Konečné ceny určí až výsledné výlovy ryb. Je třeba počít například s tím, že samotné přírůstky ryb nemusely být takové, jaké rybáři čekali. Třeba už jenom kvůli velmi chladnému jaru.

„Zatím odhadujeme zvýšení ceny okolo 10 procent, nicméně musí to potvrdit ještě samotný výlov, protože letošní rok není nikterak příznivý: duben, květen studený, ryba neměla takové přírůstky jako jiná léta. Čekáme na výsledky hlavně velkých rybníků a Rožmberk napoví, jak se rok vyvíjí,“ dodal Provázek.

 

Špatné zprávy z Rožmberku?

Právě největší rybník Rožmberk začali rybáři lovit v pondělí. Očekává se, že z Rožmberka se vyloví si 150 tun ryb. Předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha pro Český rozhlas řekl, že rybáři jsou z kontrolních výsledků zklamaní. Jde o to, že ryby jsou menší než obvykle, protože neměly takové přírůstky.

„Na základě našich kontrolních odlovů jsme určili, že je velice špatný rok, podprůměrný z hlediska přírůstků. Letošní ryby jsou trochu menší, než jsme byli zvyklí v jiných letech. Jestli to celkové množství bude dostačující, zjistíme zhruba v druhé polovině listopadu, kdy skončíme s výlovy,“ řekl Josef Malecha.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -