Jak zařídit, aby česká výprava uspěla na nadcházejícím mistrovství světa? Zkušený kaprař Tomáš Blažek se tenhle oříšek pokoušel rozlousknout s reprezentantkou Kačkou Komrsovou.
Druhé setkání série InRybář Masterclass se točilo zejména kolem toho, jak správně nahazovat, jak namíchat nejlákavější krmení a jakou celkově zvolit strategii k úspěchu. Díky našim kamerám můžete získat hodnotné tipy i vy.
Pořádná závodní dřina
V jednom jsou Tomáš Blažek a Karel Nikl za jedno – pokud na revíru probíhají závody, ryby o tom dobře vědí. „Celá lokalita je obsazená a ryby dobře cítí, že jsou vlasce ve vodě,“ vysvětloval Tomáš Blažek Kačce a hned vysvětlil, proč je potřeba naučit se nahazovat co nejdál. „Ryby se stahují do klidové zóny – doprostřed jezera.“
Tomáš přijel na společné chytání připravený. Italské jezero Pietrafitta si proklepl dopředu. Odhalil, že se tam objevují místa s vázkami a zatopenými zdmi. Pravidla jsou také zřejmá – týmy budou sedět 60 metrů od sebe a krmit raketami bude možné jen v určitý čas.
Realita je taková, že závod bude pořádná dřina. „Je to hodně fyzicky náročné,“ narážel Tomáš na to, že cílem je chytat co nejvíc ryb (bodují se ryba nad 1,5 kg). „Krmení, které budete házet raketou, bude muset být co nejatraktivnější. A pokud budete chtít vyhrát, tak spát moc nebudete,“ vysvětlil Kačce, že ji nečeká žádný med.
A pak přidal ještě jednu informaci, kterou dobře zná každý rybář, který si vyzkoušel závodní rybaření aspoň jednou v životě: „Nejdůležitější je vylosovat místo, kde budou ryby.“
Budování strategie
Tomáš Blažek hodně přemýšlí nad budováním závodní strategie, což se snažil přenést i na Kačku. Základním kamenem ale byla vzdálenost, na které bylo možné chytat. A o té měl Tomáš u drobné Kačky trochu pochybnosti. Jenomže Kačka švihla a olovo letělo daleko. A hned bylo jasné, že strategii nastavit půjde.
Klíčové je zapřemýšlet nad tím, v jaké hloubce by se mohly ryby vyskytovat. A jak zjistit, jaký podklad na daném místě je. „Kapři jsou před třením, takže je nesmysl to nahazovat do hloubky 10 metrů,“ vysvětloval Tomáš s tím, že budou určitě v mělčích místech. Když místo určili, potvrdili si ho pomocí echolotu Deeperu a šlo se na míchání krmení.
Příprava krmení
Na přípravě krmení si nechali hodně záležet. „Namícháme si takovou atraktivní bombu, která bude po vhození do vody pracovat v celém sloupci,“ ukazoval Tomáš Kačce a hned se do toho pustil. Do akce šel method mix Chili spice a k tomu tekuté boostery. „Tenhle mix osloví víc kaprů. Určitě víc, než kdybys tam naházela několik kuliček boilies,“ vysvětloval Tomáš.
Na zakrmování Kačka používala prut Shimano TX-Extreme Spod & Marker 3,66 m 12 ft 5 lb a naviják Shimano Aerlex 14000 XTC Spod. Jakmile naházela do vytipovaného místa několik raket, přišel první záběr. Kapr sice na hranici bodování, ale úspěch rozhodně potěšil. „Vypadá to, že naše strategie je správná,“ liboval si Tomáš Blažek.
To byla nejen pro Kačku dobrá zpráva. Tomáš se totiž rozhodl, že bude Kačku po celou dobu šampionát podporovat v přísunu jeho vlastního boilies ze značky TB Baits, takže Kačku rozhodně těšilo, že jeho boilies funguje na jedničku.
Ale není možné usnout na vavřínech. A tak se krmná strategie buduje dál. Tomáš vsází na kombinaci boilies Jahoda a Spice shrimp a k tomu přidal hned několik rad – první z nich je zalít boilies horkou vodou. „Teplá voda rychle nabourá strukturu kuliček, na povrchu změknou a pak se podstatně lépe uvolňují,“ vysvětloval. A přidal hned další tip: nastřílet kobrou do vody i tvrdší boilies, které ve vodě vydrží delší dobu.
Ale není možné usnout na vavřínech. A tak se krmná strategie buduje dál. Tomáš vsází na kombinaci boilies Jahoda a Spice shrimp a k tomu přidal hned několik rad – první z nich je zalít boilies horkou vodou. „Teplá voda rychle nabourá strukturu kuliček, na povrchu změknou a pak se podstatně lépe uvolňují,“ vysvětloval. A přidal hned další tip: nastřílet kobrou do vody i tvrdší boilies, které ve vodě vydrží delší dobu.
Na závody je podle Tomáše účinné dělat drobné PVA punčochy. „Je dobré kápnout esenci ještě na PVA a ona je to taková malá bomba, a když to dopadne do vody, tak to exploduje. Když tam ty ryby jsou – a nejsou úplně rozežrané –, tak je to zaujme a často přicházejí záběry okamžitě,“ prozrazuje vlastní vychytávku.
A hurá k vodě. V noci přišel parádní lysec a do akce musel jít podběrák Mivardi Optimus 42″ 1,8 m. Kačka měla co dělat, aby ho dokázala zvednout nad podložku. „Ten váží půlku, co ty,“ smáli se společně.
Penál nebo dva s připravenými návazci
Ráno se oba přesunuli ke stolečku, aby si pověděli něco o montážích. „Všiml jsem si, že ty používáš závěskovou montáž. Myslím, že když přejdeme na helikoptéru, tak jsi schopná posunout hody o ještě dalších 10 metrů dál,“ povídal Tomáš a jak se později ukázalo, měl pravdu.
„Při podobných odhozových závodech je důležité mít všechno nachystané. Když tam jedeš, tak máš mít penál nebo dva nasekaný připravenými návazci. Ty závody trvají nějaký čas, ale všichni ho máte stejný. Zvítězí ti připravení, kteří to dokážou vytěžit a urvat to,“ pokračoval v mentorování.
Když se potom vrátili zpět k vodě, ulovili ještě další krásné kapry, a dokonce jeden rybí druh, který se Katce zatím nepodařilo zdolat – amura bílého. Jen velikost nebyla nijak obdivuhodná… „To byl teda mega amur… taková akvarijní rybička. Ale dobrý,“ zhodnotil věčně pozitivně naladěný Tomáš.
Do textu jsme samozřejmě nevybrali všechny tipy a rady, které Tomáš Kačce předal, tak si video rozhodně pusťte. A nezapomeňte sledovat YouTube kanál InRybář, aby vám neuniklo poslední video ze série InRybář Masterclass.
Foto: InRybar.cz