DomůNovinkyNávod pro Česko: v Maďarsku vzrostl počet rybářů z půl miliónu na milión

Návod pro Česko: v Maďarsku vzrostl počet rybářů z půl miliónu na milión

- Reklama -

Za necelých pět let se počet registrovaných rybářů v Maďarsku zdvojnásobil z půl miliónu na milión. U nás je trend rovněž mírně rostoucí, ovšem nyní ČRS zaznamenal meziroční pokles.

Počet rybářů v Maďarsku byl před pěti lety někde okolo půl milionu, nyní se podle Pecaverzum počet registrovaných rybářů od té doby zdvojnásobil na 1 milión, a to už je úctyhodné číslo. Když vezmeme v potaz, že Maďarsko obývá necelých 10 milionů lidí, což je méně než v České republice, ukazuje to, že každý desátý Maďar má rybářský lístek!

 

Jaká je situace v ČRS?

Na to, jaká je situace v Českém rybářském svazu, jsme se ptali tiskového mluvčího ČRS Lukáše Mareše. „Co se týče členské základny v roce 2023, ve 485 místních organizacích bylo evidováno celkem 261 788 členů. Z toho 223 444 dospělých, 7 916 mládeže od 16 do 18 let a 30 428 dětí do 15 let,“ začíná základní statistikou mluvčí ČŘS.

„Při meziročním srovnání byl v kategorii dospělých zaznamenán pokles o 3 827 členů,“ říká Mareš. Těšit se však můžeme z nadcházející mladé generace, kde byl u mládeže zaznamenán nárůst o 358 členů a v kategorii dětí nárůst dokonce o 802 členů. Podtrženo, sečteno došlo meziročně k poklesu členské základny o 1 %.

Rozdíl mezi Maďarskem a Českem je tedy více než 700 000 členů, přitom donedávna rozdíl tak propastný nebyl. V létě 2019 překročil počet registrovaných rybářů v Maďarsku hranici půl miliónu. Do roku 2020 se tento počet zvýšil na 600 000, do konce září 2021 vzrostl na 800 000, a nyní překročil hranici 1 miliónu.

 

Co způsobilo takový nárůst v Maďarsku

K růstu rybářské komunity přispělo několik faktorů, mezi něž patří rostoucí rozsah státního zarybňování a epidemie koronaviru, která měla celkově pozitivní dopad na počet rybářů. Podle údajů od Pecaverzum si ovšem povolenku k lovu zakoupila pouhá polovina z členů svazu a aktivních rybářů s povolenkou k lovu má tak Maďarsko zhruba půl milionu.

Zatímco v Maďarsku je situace okolo členů výrazně rostoucí, u nás má počet členů spíš konstantní tendenci.

„S ohledem na průběh vývoje členské základny v posledních letech se dala kulminace tohoto trendu v nejbližší době očekávat. I přesto je potěšující nárůst členské základy v kategoriích dětí a mládeže, což je především odrazem dlouholeté práce ČRS s dětmi a mládeží,“ dodává tiskový mluvčí ČRS Mareš.

Přitom v roce 2017 bylo v Maďarsku registrováno 300 000 rybářů, což je v dobovém srovnání rozdíl 70 000 členů.

„S radostí mohu oznámit, že jsme nyní překročili hranici jednoho milionu,“ řekl István Dérer u příležitosti zařazení tří nových osobností na seznam rybářských ambasadorů. Podle Dérera vychází ze statistik, že očekávaně převažují mezi rybáři muži (88 %), ale počet rybářek roste, a to na více než 100 tisíc.

Zdroj: Pecaverzum, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

4 KOMENTÁŘE

  1. Nevim jestli je to zarybnovani az tak bidne, kdyz se brutalne zvysilo. Ale co se zvysilo nasobne vic jsou vydry a kormorani, kteri veskere zarybnovani zhati.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -