DomůNovinkyAKTUÁLNĚ: Rybáři zvýšili míry u candáta a štiky! Nové změny jsou taky...

AKTUÁLNĚ: Rybáři zvýšili míry u candáta a štiky! Nové změny jsou taky u chytání na rybičku

- Reklama -

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko bude výrazně lépe chránit menší candáty a štiky. Moravskoslezští rybáři vydali dodatek k rybářskému řádu pro rok 2021, ve kterém jsou nově uvedeny nové míry u candátů a štik. Rybáři si od zvýšení lovných mír slibují například lepší ochranu menších dravců. A to není všechno! Kromě zvýšení lovných mír u zmíněných dravců, moravskoslezští rybáři zavedli další ochranné opatření, které má zamezit likvidaci menších dravých ryb. Co myslíte? Mělo by tohle fungovat všude?

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zveřejnil dodatek k rybářskému řádu pro rok 2021, který vedení moravskoslezských rybářů schválilo v červenci loňského roku. Nejviditelnější změnou tohoto dodatku je jednoznačně bod 16, ve kterém se píše, že nejmenší lovná míra štiky je 60 centimetrů, nejmenší lovná míra candáta obecného je 50 centimetrů.

CENOVÉ ŠÍLENSTVÍ: Super levné děličky na kapry za méně jak 1000 korun! TOP kvalita

Moravskoslezští rybáři tak zavedli dlouho diskutovanou změnu, která zamezí likvidaci menších dravců, kteří se do svazových vod často nasazují. Toto opatření by mělo napomoci k tomu, že například na zahájení lovu dravců se nebudou „masakrovat“ sotva mírové štiky, které se na některých lokalitách houfně odnášejí…

Další velmi výraznou změnou v moravskoslezských pravidlech je to, že nově rybáři musí dodržovat daná pravidla i při lovu na nástražní rybičky. Ano! Pokud rybář bude rybařit na rybičku nebo její část, která nebude přesahovat 15 centimetrů, pak rybář nemůže použít dvoj nebo trojháček. V bodě 15 se totiž píše: „Při lovu na nástražní rybičku (nebo její část) o délce do 15 centimetrů se smí použít jen jeden jednoháček.“

 

Konec odnášení menších dravců?

Silnou diskuzi o zvýšení lovných mír candátů a štik nedávno rozvířil například příspěvek Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko na sociálních sítích. Právě moravskoslezští rybáři zveřejnili povolenku rybáře, ve které bylo zapsáno 8 štik od 52 do 58 centimetrů. A právě tohle nenechalo v klidu vedení moravskoslezských rybářů, kteří k povolence napsali:

„Letos vysazené štičky moc šancí na přežití asi nemají. Dva nebo tři takoví odchytávači a letošní štičky jsou z revíru definitivně pryč. Pomůže v příštím roce konferencí schválené zvýšení míry štiky na 60 centimetrů a u candáta na 50 centimetrů, včetně použití jednoháčku u nástražních rybek do velikosti 15 cm?“

CENOVÉ ŠÍLENSTVÍ: Super levné děličky na kapry za méně jak 1000 korun! TOP kvalita

Důležité je připomenout, že daný rybář se ničeho nedopustil, neporušil daná pravidla. Proto se ho někteří v diskuzích zastali: „Tak ale co chcete? Nastavíte pravidla, a pak když někdo bere jednu rybu za druhou, ale podle pravidel, tak vám to vadí. Můžete nadávat akorát sami sobě, že to dovolíte. A to, že teď přijde změna – to mělo být už mnohem dříve!“ uvedl diskutér Jiří.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

37 KOMENTÁŘE

 1. Není to o mírách, je to o morálce lidí. Když někdo za každou cenu musí mít rybu, tak si ji stejně vezme. Bohužel se z rybaření stala masová záležitost. U nás sedí důchodci u vody pořád (nejsem gerontofob) a v červenci mívají 60 kaprů. Když se zeptám, co s tím dělají, odpoví, že těmi kapry platí. U holiče, v servisu, v hospodě…. Pak po práci vyrazíte na ryby a není si ani kam sednout…

  • Presňe tak!!!!A pak tady jsou ty co říkají, že chytají chyť a pusť-a prodávají velké kapry na soukromé revír!!Ty soukromé revír dávají 1000 kč za kilo kapra živé váhy,když má 20 kg!!!! TAK NAM PŘEHRADU LES KRÁLOVSTVÍ!!!Teď udělali vrchní míru ale to je pozdě!!!!Lidí jsou prostě Nenažrany !!!!!

  • No to víš. Ze mě dělají taky masaře i když si ročně vezmu jen pár ryb, většinou v létě hned do udírny. Do léta mám taky 60 kaprů, ale ani jednoho nevezmu. I když nic nechytím, tak do povolenky (celosvazovky) zapíšu alespoň něco, kvůli zarybnění, taky by to mohli dělat všichni. K čemu je přeškrtnutá kolonka? K … Opruz je akorát pak na konci roku vše spočítat 😀 Letos jsem vzal akorát 1 dravce, candáta 82cm, zapsaných jsem měl 20.

 2. Šakale , souhlasím 👍👍, ale není důchodce jako důchodce. Znám jich hodně co si vezmou rybu, když mají na ni chuť a znám taky neduchodce co za každou cenu musí mít plný mražak. Je to opravdu o MORÁLCE!!! S těmi novými pravidly, za mě souhlas 👍👍👍.

 3. Když bude u vody chytat masar tak je jedno jaké jsou míry častější kontroly asi ale když bude kontrolovat kokot tak to nemá cenu. A rybářskou stráž dělá kde kdo už sem mu chtěl dát tečku na laby 411056 Kolín aby byl arogantni na mou ceru 9let ani neznal deckou celosvazovou známku to je moc. Jak se tu píše stema mirama tak candat pod 60cm nemá smysl brát to pouštím jak já i dcera a štika to pod 65cm taky

 4. Určitě i více kontrol. Na Nechranicich to je masakr. I na lodích by se to mělo kontrolovat. Tam to taky berou hlava nehlava. Hlavně candáti a kapři. Měli by rovnou brát papíry. Těm co nedodržují pravidla. A hlavně jim je ne vracet. Určite omezit množství odvezenejch ryb. A zvíšení lovné míry.

  • Jane, ano souhlasím s Vámi také jsem pro zvýšení lovné míry a třeba omezení počtu ulovených ryb jenže, těch RS je tak strašně málo, že by to neměl kdo kontrolovat. Na Nechrankách, ale asi ne jenom tam se dějí přesně ty věci které jste zde nastínil loděmi odvážejí úlovky a ani si nevytáhnou udice když je převážejí do mrazáků natož aby ukončili lov chytají dokuď mají na co chytat. Patřím mezi ty rybáře kteří si také občas rybu odvezou rybaření je krásný koníček, ale to neznamená, že budu masařit a plnit si mrazák za každou cenu, ale taky to neznamená, že budu jezdit na ryby a potom si budu kupovat smradlavky v supermáketu. Vše je jen o lidech a většinou ty prasata kteří po sobě nechají bordel jsou právě ty, kteří si vezmou vše, co uloví.

 5. Mě by spíš zajímalo proč zakázali dvojháčky?
  Vždyť jednoháček tomu candátovi rozřízne jícen
  mnohem rychleji! Trojhák beru ten bych zakázal úplně.

  • Problém není rozříznutí jícnu, ale jeho sešití. Dvojhacky na rybku jsou prasarna. Jednohacek na candáty bohatě stačí.

 6. Zvýšení miry kvituji, ale v prve řadě nějaká ta ryba ve vode musi byt aby mělo co dorust do pozadovane velikosti. 4 roky jsem nechytil miroveho candata, jen 3 malé.

 7. Michale, s těmi porybnymi máš pravdu!!!! Někteří by měli absolvovat psychotesty. Dnes to dělá kde kdo. Hlavně, aby měl papíry zdarma. Většina z nich co jsem potkal za tu dobu, co rybařim si léčila své EGO. Nechci zase házet všechny do jednoho pytle.

 8. Vyšší míry ano,ale zapomnělo se na kapra,taky by mu slušelo minimálně 45cm. Jednoháček pohoda, stejně chytám candáty na něj.

 9. Maji vysazovat více ryb,peněz na to od nás vyberou dost, člověk se řídí pravidly a když se nám to nelibi tak mu je změníme, mohl je nechat dorust, ale proč??
  Zachvíli svaz bude určovat kolik vlasce můžete kde vymotat protože o kousek dál už můžou být ryby.

  • Je sice pravda ,že statňáci už neví co by za povolenky chtěli, ale provozovat koníčka jen proto abych odnesl co nejvíce úlovků jen proto že jsem zaplatil.U nás máme kapra od50cm do 70m, štika od 60cm,sumec od
   80cm,amur od 80cm, candát od 60cm at Tímto jsem chtěl jen naznačit, že ten kdo koníčka
   Miluje nemůže být takový prase.A abychom nezapomněli celkový počet ulovených ušlechtilých ryb za rok 15 kusů.

   • Co si stěžujete,vždyt vas nikdo nenuti rybařit je to dobrovolny koniček,tak se na tu rybařinu vys…. a bežte si tu rybu koupit.

 10. Vše co píšete je pravda,ale nikdo nenapsal že nástražní rybičky mají míru 15cm ,je hromada lidí co chytá na Labi ,Slapech , Orlík.Tam ta míra je jasně daná a nikdo to nedodržuje to je zásadní průser.Candat kolem 40-50cm vezme rybičku 20 čísel .Ale rybáři tam píchnou co mají nebo chytí 8cm .Nikdo jim nic neříká a nikdo to neřeší.Pak si stěžují na webech .Sebral bych jim papíry doživotně .
  Všichni by se měli zamyslet nad sebou než něco napíšou.

  • Jak kde a jak kdy a to i od 00.00do 04.00, v září a říjnu. Jasně všude to ma bejt stejně. Člověk musí pokud jde na jiný revír studovat jak ve škole, jen ať něco nepojebe.

  • 20cm nástražka na Slapech platí jenom v září (1.9.-31.9.), nikoliv od 16.6. + taky dali výjimku na září 24h lov.

 11. Mozna by se meli panove nahore zamyslet..Coz takhle to sjednotit vse pro celou republiku.Ale to ne,to musi mit kazdy kraj neco jineho.A coz tak zacit u takoveho nesmyslu jako je chytani dravcu z lodi..Nikdo je nekontroluje,rabujou co to jde,ale rybare na brehu budou prcat za kde co

 12. Míry v pohodě ale také bych řešil čtyřiadvacítky na sumce plošně chudák ribyčka povesíte ji na háček pak jí sundáte a pak zase spátky to bych taky řešil když už nastražim ribyčku tak bych jí tam měl nechat a né furt sundávat a nandavat

 13. Ach jo.. nemůžu ty komentáře číst. Je to samá hrubá chyba. Ten kdo napíše „ribyčka“ by neměl mít právo diskutovat. A vůbec..ani volební právo bych mu nepřiznal. Co se týče zvýšení lovné míry, tak souhlas (u candáta bych byl i pro 60cm). Působím jako RS a na nikom si ego neléčím (stačí mi, že umím česky 😁), to, co u vody občas vidím, je však na střelbu. U nás je omezení lovu na rybičku již delší dobu. Do 15 cm jen s jednoháčkem a je pravda, že nafouknutých štíhlat a malých candátů v červnu ubylo. Papíry jsem za to ještě nesebral, jen poučuji. A nakonec, je takový problém podívat se do soupisu revírů na bližší podmínky, když jdu lovit tam, kde to neznám?

 14. No já to vidím tak..je smutne vidět takový šumař 52cm atd..ale!Ničeho se ten rybář nedopustil,za tohle může svaz sám,že dal míru 50cm..míra 60 už byla na většině revíru,a je to jen dobře!jednohacek u rybky do 15cm?víte co se stane?bude se čekat a čekat ať se zažere ..úhyn zažranych mensich štik bude daleko větší..Někdy mi přijde,že na svazu jsou všichni mimo!40 ryb je taky moc,proč nesníží počet ryb na 20 nebo i 15ryb.Je to koníček ne výdělečná činnost..komu se to nelíbí, smůla..potom to bude bez masařu hned..To mi bude měřit v kýblu každou rybku,nebo budu muset stáhnout prut aby si to ověřil při kontrole?je to paskvil,nic víc!

  • Ano bude ti jí měřit a má právo požadovat stažení prutu a kontrolu rybičky. Máme to tak roky a v pohodě.

 15. Většinou se komentářů nezúčastňuji, ale dnes bych rád reagoval. Objevují se zde připomínky k rybářům, důchodcům. Ne že bych se všech zastával. Rybářský průkaz mám mnoho let. Spíše jsem byl příspěvkovým rybářem, neboť jsem život trávil za volantem kamionu. O pobytu u rybníka jen snil. Teď jsem ten důchodce, který si čas na pobyt u vody udělá. Chodím v týdnu, aby pracující mohli o víkendu. I občas rybu ulovenou si od vody odneseu. Kapr kolem 45 cm chuťově nejlepší. Od 50 cm pouštím vše.
  Ze své zkušenosti kterou zatím mám jsou u vody nejhorší skupiny, které přijedou na pět dní a rybník je bez ryb. Parta šesti lidí, metráky návnady,12 možných ??? ryb každý den. Většinou z úplně jiného kraje. Asi je více špatného, né jen důchodci.
  Děkuji za prostor k vyjádření.

 16. Ja když vidím, jak málo kdo dodržuje, spíše nedodržuje hájení dravců, tak je mi na blití! A nikdo s nimi nehne! Takže vaše míry si můžete dělat jaký chcete!

 17. co tady blaznite?spočitali to?4 štiki za mesic.1 ou za tyden dochazka.od 9ho do 11ho mesice.a je po svou 2ou nozich.neni motorizovany.

 18. Ta republika jde úplně do a rybaření 2x tolík. Proč tu do p……. máme rozdělení na ČRS A MRS potom ve finále ja zaplatím jinou částku než člověk žijící o 20km dál protože je členem jiného klubu a chytáme na stejné vodě nevidím v tom důvod než jen looby. A o podmínkách rybolovu ani nemluvě pořád utahuji opasky pořad měněj podmínky rybolovu a to ještě na každém revíru platí jiné podmínky. Vždyť to není normální a ještě se najdou na internetu ču… co nadávají že někdo něco chytil a vzal si domu par ryb na které měl právo. Za co vy hnidopichové bojujete sté rybaří nebo barbaři chcete se povyhazovat od vod nebo spolupracovat a vychutnat si rybaření. My rybaří už měli jít dávno do stávky. Chce to pro všechny stejné podmínky a v celé republice a nakonec my jsme ti co rybaří a my by jsme měli určit co je pro ryby to nejšetrnější a nejlepší a ne někdo kdo sedí u stolu a rozhodne něco čemu sám nerozumí. Co má za smysl zvednout míru štiky na 60 když stejně v te vodě nebude více štik protože jak napustí štiky ty větší sežerou ty menší prostě jich tolik nepřežije. Nemam slov pojeb… komu…..ka republika. Na ryby v tolik a v tolik a to musíš a to nesmíš……a nakonec tu povolenku bych se nedivil kdyby si porybní vymysleli sami aby zase měli důvod jak utáhnout opasky. A vy všemu hned věříte……..

 19. Tak tady čtu ty názory a někdy i slátaniny. Všechno je v lidech. Tady se často mluví o důchodcích jako o masařích. Zamyslete se všichni sami nad sebou. Chytám ryby už asi 45 let. Vloni jsem si odnesl od vody 5 kaprů za rok. Ale byl jsem svědkem příjezdu chatařů na jednu nejmenovanou UN . Přijely 2 rodiny s dětmi, a hned k vodě. Otec a 2 malé děti kolem 10 let z každé rodiny. Takže 6 prutů Byl jsem svědkem toho -co se pověsilo na háček tak s tím tatínek posílal děti do chaty, kterou měli 15metrů od vody. Když jsem pouštěl asi čtvrtého kapra kolem 50cm, tak za mnou jeden z nich přišel proč je pouštím? Řekl jsem mu že jsem si přišel odpočinout a zachytat, a když jsem se ho zeptal na to jejich chytání tak mi řekl, že za týden, co tam budou potřebuje naplnit mrazák, aby se mu to rentovalo. Nejhorší je , že takovéhle prasečiny učí i svoje děti. Myslím že za ten týden si oba dva ty mrazáky naplnili. Mluvil jsem o tom i se známým z RS a ten mi řekl že pokud je nechytí za ruku tak nic nemůžou a do chaty aby to zkontroloval nesmí. Všechno je pouze v lidech. Petrů zdar.

 20. Ještě bych chtěl napsat pár slov k předešlému komentu. Jak jsem se dostal k rybařině? Mohl za to můj děda se kterým jsem jako kluk chodíval k vodě a který mě zasvěcoval do tajů a učil lásce k přírodě, rybaření. Bral návštěvu u vody jako svátek a odměnu. mockrát jsme proseděli celé dny u vody aniž by si odnesl rybu. Bral ji jako svého soupeře ale i když ji chytil tak ji daroval svobodu. Byl to velice moudrý pán a byl rád že mohl své znalosti někomu předat. Ještě mám jeho štípané bambusáky a navijáčky Rousek doma na zdi. A stejně jako on, jsem rád že mohu to co jsem se naučil o přírodě a všemu co sní souvisí předávat svému vnukovi a vnučce, které rádi místo vysedávání u počítače vezmou proutky a jdou se mnou k vodě, a vůbec jim nevadí že si neodnesou rybu, ale jsou rádi v přírodě jen proto že se o ní něco dozvědí. To mi i kolikrát řeknou ,jak je možné že je u vody takový „bordel“ a ještě nedokážou pochopit že si rybář , který si jde k vodě odpočinout nebo relaxovat po sobě neuklidí. Dost těžko se mi to vysvětluje, že si někteří rybáři chodí k vodě pro maso a ostatní je jim fuk. Je jim 10 a 11 let ale strach o ně nemám protože se u vody umí chovat líp než kdejaký rybář. Budu se opakovat.. Všechno je v lidech… Petrů zdar

 21. Tak lovne míry mě tak nějak ani nezajímají , Ale na nástražni rybky používám dva trojhacky nebo na mrtvou prosivam dvojhacek a sekam ihned po záběru !hold takhle budu nechávat zažírat a dokurvim každou druhou rybu 👌vynikající nápad měli 👏👏

  • Proč bys to měl nechat zažírat Lukáši .Dáš rybičku 16cm a dáš si ty tvoje dva trojháčky . .Jedno háčky do rybky do 15cm……

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -