DomůNovinkyAKTUÁLNĚ: Zákaz olova nebude! Za rybáře se postavilo ministerstvo životního prostředí!

AKTUÁLNĚ: Zákaz olova nebude! Za rybáře se postavilo ministerstvo životního prostředí!

- Reklama -

Ještě minulý týden to nevypadalo vůbec dobře! V médiích se totiž objevily znepokojující zprávy, které hovořily o chystaném zákazu rybářských olov. Minulý pátek se kvůli tomu sešli například rybáři a myslivci s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Ten ale všechny ujistil, že chystaný návrh zákazu olova v rybařině nebo v myslivosti ministerstvo životního prostředí nepodpoří. Tohle je pro rybáře tak velice důležitá a uklidňující zpráva…

Na webu ministerstva životního prostředí se píše:

Vláda zítra nebude projednávat Národní strategii řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030. Ministerstvo životního prostředí jí po dohodě se zástupci Českomoravské myslivecké jednoty, Českého a Moravského rybářského svazu, Českého střeleckého svazu, Ligy LIBE a Ministerstva zemědělství přepracuje. Problematika olova v ní řešena nebude.

„V pátek jsme se dohodli s našimi partnery, že problematika olova ve Strategii řešena nebude. Ministerstvo životního prostředí nejdříve zadá studie konkrétních dopadů vnosu olova do životního prostředí přímo v České republice. Znovu jsem zástupcům všech asociací a sdružení potvrdil, že ministerstvo je proti plošnému zákazu používání olova ve střelách i rybářských olůvkách, a takto také bude nadále ministerstvo vystupovat při jednáních, která se povedou v Evropské komisi. Na domácím poli jsme se dohodli na odborné diskuzi a získání podkladů,“ uvedl k pátečnímu jednání ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Proč zákaz olova?

Omezování olova při rybaření, ale například i v myslivosti, má základ ve studii od agentury ECHA (Evropská agentura pro chemické látky). V ní se například objevily takové argumenty, které měly dokázat negativní dopady na vodní ptáky. Jak? Například tím, že vodní ptáci mohou olovo pozřít a tím se otrávit.

Jenže! Například rybáři studii dlouhodobě kritizovali proto, že byla poskládána tak, aby obsahovala takové argumenty, které prokážou škodlivost olova ve vodě. Problémem ale například je, že třeba v České republice nebyl takový případ otravy ptáka olovem nikdy prokázán. A co dopady na samotné životní prostředí? Rybáři poukazují na to, že utržené olovo ve vodě zoxiduje, potáhne se slabou vrstvou a dále s prostředím nijak nereaguje…

Přesto! I když rybáři nyní vyhráli, je zapotřebí být na pozoru! Nikdo nemůže tušit, kdy se podobné snahy o zákazu olova znovu objeví „na stole“…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -