skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: Zákaz olova nebude! Za rybáře se postavilo ministerstvo životního prostředí!


Ještě minulý týden to nevypadalo vůbec dobře! V médiích se totiž objevily znepokojující zprávy, které hovořily o chystaném zákazu rybářských olov. Minulý pátek se kvůli tomu sešli například rybáři a myslivci s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Ten ale všechny ujistil, že chystaný návrh zákazu olova v rybařině nebo v myslivosti ministerstvo životního prostředí nepodpoří. Tohle je pro rybáře tak velice důležitá a uklidňující zpráva…

Na webu ministerstva životního prostředí se píše:

Vláda zítra nebude projednávat Národní strategii řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030. Ministerstvo životního prostředí jí po dohodě se zástupci Českomoravské myslivecké jednoty, Českého a Moravského rybářského svazu, Českého střeleckého svazu, Ligy LIBE a Ministerstva zemědělství přepracuje. Problematika olova v ní řešena nebude.

„V pátek jsme se dohodli s našimi partnery, že problematika olova ve Strategii řešena nebude. Ministerstvo životního prostředí nejdříve zadá studie konkrétních dopadů vnosu olova do životního prostředí přímo v České republice. Znovu jsem zástupcům všech asociací a sdružení potvrdil, že ministerstvo je proti plošnému zákazu používání olova ve střelách i rybářských olůvkách, a takto také bude nadále ministerstvo vystupovat při jednáních, která se povedou v Evropské komisi. Na domácím poli jsme se dohodli na odborné diskuzi a získání podkladů,“ uvedl k pátečnímu jednání ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Proč zákaz olova?

Omezování olova při rybaření, ale například i v myslivosti, má základ ve studii od agentury ECHA (Evropská agentura pro chemické látky). V ní se například objevily takové argumenty, které měly dokázat negativní dopady na vodní ptáky. Jak? Například tím, že vodní ptáci mohou olovo pozřít a tím se otrávit.

Jenže! Například rybáři studii dlouhodobě kritizovali proto, že byla poskládána tak, aby obsahovala takové argumenty, které prokážou škodlivost olova ve vodě. Problémem ale například je, že třeba v České republice nebyl takový případ otravy ptáka olovem nikdy prokázán. A co dopady na samotné životní prostředí? Rybáři poukazují na to, že utržené olovo ve vodě zoxiduje, potáhne se slabou vrstvou a dále s prostředím nijak nereaguje…

Přesto! I když rybáři nyní vyhráli, je zapotřebí být na pozoru! Nikdo nemůže tušit, kdy se podobné snahy o zákazu olova znovu objeví „na stole“…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Česko jako kaprařská velmoc? Nedaleko Pardubic vzniká gigantická linka na rybářské nástrahy

admin | přečteno: 1255x | 20.01.2021 | Žádné komentáře

Zase se potvrzuje, že rčení o zlatých českých ručičkách má …

Rybáři pozor! Chytání non-stop na populární svazovce neplatí! V pravidlech je nepřesnost

admin | přečteno: 1436x | 20.01.2021 | 1 komentář

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko nedávno zveřejnil dodatek …

VIDEO: Pokuta 500 000 pro Bohumila Kunu? Známý rybář musel vysvětlovat na úřadech!

admin | přečteno: 2206x | 20.01.2021 | 7 komentářů

Není to tak dávno, co Bohumil Kuna vydal video, ve …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.