DomůNovinkyDobrá zpráva pro rybáře? Obce chtějí postavit desítky rybníků! Zájem o dotace...

Dobrá zpráva pro rybáře? Obce chtějí postavit desítky rybníků! Zájem o dotace je enormní! Proč?

- Reklama -

Obce mají v letošním podzimu obrovský zájem o dotace na rybníky. Podle České televize jen od poloviny září požádalo o dotace tohoto typu 166 měst a vesnic. Důvodem je extrémní sucho, které v letošním roce Česko zasáhlo. A obce se chtějí na nehostinné chvíle připravit. Valná většina žádostí o dotace na rybníky se týká odbahnění nebo úprav starých rybníků. Ale! Hned dvě desítky obcí chtějí postavit zcela nové rybníky. V budoucnu by se tak v Česku mohly objevit desítky nových nebo staronových nádrží.

„Je to sázka na budoucnost, aby tady zůstávalo víc vody,“ řekl ČT starosta obce Kačice Libor Němeček, který ještě dodal: „V potoce letos deset dní nebyla vůbec žádná voda, což nepamatuji. V minulosti tady byly hned tři rybníky a myslím, že bychom si teď zasloužili aspoň jeden.“ Kačice se na stavbu nového rybníka intenzivně připravují. V obecní kase šetří každou korunu už čtvrtým rokem, protože stavba nového rybníku by obec mohla vyjít až na více jak 20 milionů korun.

Ministerstvo zemědělství hlásí o podobné dotace obrovský zájem. Výzva na dotace na rybníky „běží“ teprve měsíc, přesto úřad už eviduje 166 žádostí. „O danou podporu je ze strany obcí enormní zájem,“ potvrzuje pro ČT mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Na co vlastně obce dotace nejčastěji potřebují? Podle České televize na odbahnění stávajících rybníků nebo jejich údržbu. Dvě desítky obcí pak počítají se stavbou zcela nových nádrží. Možnost na podání žádosti o dotaci na rybník trvá do ledna, ministerstvo ale přiznává, že se termín může zkrátit. A to právě kvůli obrovskému zájmu. Žádosti se už nyní přehouply přes půl miliardy korun, ministerstvo má ale k dispozici jen 400 milionů.

A s navýšením peněz pro dotace na rybníky ministerstvo zatím bohužel nepočítá. „U podaných žádostí se předpokládá úspora po výběrovém řízení. Stejně tak bude započítána vlastní účast investora v minimální výši 20 procent,“ dodal mluvčí ministerstva zemědělství.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -