DomůNovinkyExploze na Nových Mlýnech: Hasiči a vodohospodáři budou odstřelovat staré stromy!

Exploze na Nových Mlýnech: Hasiči a vodohospodáři budou odstřelovat staré stromy!

- Reklama -

Na spodní nádrži kaskády Nových Mlýnů brání lodní dopravě nebezpečné překážky, především staré stromy. A ty musí ven! Proto budou na Novomlýnské nádrži pracovat hasiči spolu s pracovníky Povodí Moravy, a budou se snažit tyto staré stromy odstranit. Jak? S pomocí náloží. Překážky, které jsou v blízkosti plavební dráhy, budou hasiči a pracovníci Povodí odstraňovat od 11. do 15. září.

Na Novomlýnské nádrži je výrazný podstav vody. A právě proto z vodní hladiny „vykukují“ nejrůznější objekty, které mohou ohrožovat lodní dopravu na nádrži. A nejde jenom o zmíněné stromy. „Poloprázdná“ nádrž teď vydává i jiné zapomenuté objekty – bývalé stavby nebo dokonce i mosty.

„Jedná se o pozůstatky stromů, které byly při stavbě ponechány v zátopě nádrže. Kromě těchto pařezů se objevují na hladině i staré stavby, například mosty. Současně se zde vyskytují dočasně vybudované objekty, které sloužily při výstavbě vodního díla. Ty nebyly odstraněny, protože v době napouštění nádrže totiž přišla povodeň, která celou plochu rychle zatopila bez možnosti tyto objekty zlikvidovat. Jedná se o různé provizorní hrázky, skládky materiálu nebo dočasné přemostění,“ říká generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Obnažené objekty, které byly normálně pod hladinou Novomlýnské nádrže, se začnou odstřelovat 11. září. „Odstřely se týkají nebezpečných překážek, převážně kořenů, pařezů a stromů. Není možné říct, kolik překážek se stihne odstranit. Jsou tam stromy s obvodem kmene 70 až 450 centimetrů. Překážky se vytipovaly průběžné a to Vodní záchrannou službou, Povodím Moravy a Státní plavební správou,“ vysvětluje ředitel Územního odboru Hodonín a vedoucí střelmistr plk. Martin Červenka.

Chystané odstřely pochopitelně omezí plavbu na Novomlýnské nádrži. „Před odstřelem určí vedoucí střelmistr bezpečnostní okruh. Ten se bude měnit podle stříleného objektu a v tomto okruhu bude zákaz jakéhokoliv pohybu. Akce bude probíhat od 11. září od 12 hodin do 15. září do 12 hodin,“ popisuje střelmistr Červenka.

Na Novomlýnské nádrži momentálně panuje výrazný podstav. Důvodem je dlouhotrvající sucho. Pokles vody v jezeře má na svědomí i nutnost upouštět do Dyje dostatek vody, aby byly zachovány všechny funkce toku.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Moravy

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -