DomůRybářské radyRybářská legislativaŽIVOT PORYBNÉHO: Zakážeme na rybách alkohol? Opilí rybáři jsou na porybné agresivní!

ŽIVOT PORYBNÉHO: Zakážeme na rybách alkohol? Opilí rybáři jsou na porybné agresivní!

- Reklama -

Slovo redakce na úvod: Tento seriál publikuje na InRybar.cz člen rybářské stráže. Jedná se tak o „přímá svědectví“, která prožívá při kontrolách u našich revírů. Tento seriál publikujeme především proto, abychom poukázali na to, že ne vždy je u našich vod všechno v pořádku. Doufáme, že tento seriál napomůže ke změně. Výměnou za zveřejněné texty jsme danému pisateli přislíbili naprostou anonymitu.

Netřeba si nic nalhávat. Zejména v letních měsících, kdy u vody spousta rybářů nocuje, dochází k naprosto zbytečnejm konfliktům, který má „na svědomí“ alkohol. Nikdo mi prostě nevymluví, že kdyby v některejch případech byli rybáři „čistí“, pak by častokrát k vyhrocenejm situacím vůbec nedošlo.

 

Červenec 2014

Půlka prázdnin je v tahu. A rybářská sezóna běží na plný obrátky. Rybáři teď míří (nejen) do rybářskejch kempů, ve kterejch chytaj ryby, nocují a popíjejí. Takhle: Při letním rybaření prostě žízeň je. A dát si nějaký to pivko u vody rozhodně není „trestný“. Ale osobně docela razím to heslo, který najdete na každý flašce – pijte s rozumem.

Jenže spousta „expertů“ to prostě neumí.

Mířím se dvěma kolegy do jednoho kempu. Je sobota, zrovna odbyla desátá večerní. Tuhle hodinu jsme si vybrali proto, že někdy se najdou koumáci, kteří nahodí třetí prut těsně před půlnocí v tom domnění, že dneska už přece nikdo nepřijde. Kolikrát jsem už takhle sebral papíry, to byste se divili.

S kolegy jdeme po travnatý louce, na který stojej v řadě karavany. U mnoha z nich svítí rozdělaný grily a jde slyšet, jak se rybáři bavěj. Ale na to, že je víkend, tak nic moc. Hodně rybářů už to sbalilo a šlo spát, anebo jen tak sedí u vody a tlachaj. Kemp tak máme zkontrolovanej coby dup.

Jsme na jeho konci, kde začíná hranice lesa. Z kempu v něm šlo vidět několik světýlek z čelovek. Jdeme se tam kouknout. Hned na prvním fleku narazíme na jeden bivak. Jsou v něm dva kluci, kteří maj nahozeno na candáta. Ale jsou bez záběru – vše maj OK – pokračujeme…

Jdeme hustým houštím a kontrolujeme flek po fleku. Jenže dneska tu nikdo není. Máme už za sebou asi 2 kilometrovej úsek lesa. Domlouváme se, že dojdeme ještě na jedno frekvantovaný místo, a pokud ani tam už nikdo nebude, jdeme zpátky.

Trefa! Nakonec alespoň na tomhle místě jsou nějací rybáři. Na břehu maj rozdělaný dva bivaky. Jenže!

Před bivaky sedí jeden rybář v křešílku, a vypadá, že podřimuje. Před ním stojí ve vidličkách nahozenejch 7 prutů. OK, takže rybářů tady bude asi více.

„Dobrej večer, rybářská stráž. Předložte prosím doklady,“ řekne kolega.

Rybář na sedačce rozlepí jedno oko. „Jo, jo, hned to bude.“

Hodně vrávoravým pohybem se dobelhá k bivaku a začne hledat doklady. „Tady jsou,“ podává cosi kolegovi.

„A ty ostatní pruty? To je všechno vaše?“ ptá se kolega. Rybář zakroutí hlavou.

„Ne, ne. To maj kamarádi,“ hlasitě polkne.

„Tak je prosím vzbuďte, aby nám taky předložili doklady. A po vás ještě poprosím rybářskej lístek a členskou legitimaci. A taky správnou povolenku. Tohle je pstruhová povolenka, tady ale chytáte na mimopstruhovým revíru,“ říká kolega.

Rybář chvíli zpracovává, co se po něm vlastně chce. „Jo, jo. Chlapi, vstávejte, porybní,“ volá rybář do vedlejšího bivaku. Nic. Žádná odezva.

„Dobrej večer, rybářská stráž, předložte prosím doklady,“ říká ještě jednou kolega. Nic. Rybáři spí.

„Ty vole, chlapi. Vstávat!“ třese se dvěma těly rybář.

Jeden se nakonec probouzí. „Co je ku+va?“ zachraptí právě probuzený rybář. Je značně v horším stavu.

Koukám kolem. Na lovným místě leží asi dvě desítky láhví od piva. A mezi nimi se válej i flašky od vodky. Všechno prázdný. Je možný, že rybáři nevypili všechno tenhle večer. Ale vzhledem k jejich stavu bych si na to nevsadil.

Probuzenej rybář chvíli sedí ve spacáku. Pak se na nás „zalepeně“ podívá: „Pi+o, proč buzerujete. Nechte mě spát, ne! Ču+áci, vole!“ z ničeho nic na nás zařve.

„Pane, uklidněte se. Předložte nám doklady,“ říká klidně kolega.

Mezitím ten první rybář mně podává doklady. Beru ho bokem. „Ukažte mi, které jsou vaše pruty,“ říkám mu. Rybář ukazuje na dva teleskopy ve vidličkách.

„Ještě jednou vás žádám, abyste mi ukázal vaše doklady,“ říká potřetí kolega probuzenému rybářovi.

„Tak si je vem ne, pi+o?“ zařve znova probuzený rybář a hodí po kolegovi nějakou tašku.

„Uklidněte se!“ zvýší hlas druhý kolega.

„Nebo co? Nebo co?“ vystartuje na něho rybář ze spacáku.

„Co děláš? Kašli na to!“ postaví se mu do cesty první rybář. „Chlapi, sorry, on bývá nevrlejší, když se napije,“ vysvětluje.

Situace se na chvíli uklidní. Agresivní rybář ze země sebere tašku a vyndá z ní doklady. Podává je kolegovi.

„Tak, a teď ještě probudíme třetího pana rybáře,“ říká pořád s ledovým klidem kolega. Ale bez šance. Rybář nereaguje. Buďto to vědomě dělá, že spí, anebo je opravdu úplně „kaput“. Ta druhá možnost je mnohem pravděpodobnější. Nebo ne?

„Čí jsou ty poslední 3 pruty?“ ptám se prvního rybáře, který seděl na křešílku. Ten ukáže na spícího kolegu.

„Jasně, od koho jiného, že? Možná proto „spí“,“ pomyslím si. „Kde má doklady?“ ptám se.

Rybář zakroutí hlavou. „Nemá.“

„Jak nemá? A občanku tady má?“ znova se ptám, abych mohl vypsat oznámení o přestupku.

„Ne,“ řekne rybář.

„Ty pruty od vašeho kamaráda bereme s sebou. Teď je stáhneme, sbalíme a odvezeme na organizaci,“ pokračuje kolega za mě. „Váš kamarád od nás dostane oznámení o zjištěném přestupku,“ dodává.

Rybář neprotestuje. Ani ten druhý, agresivnější – už zase spí.

Stahujeme 3 nahozené udice, jsou na nich nastražené rybky. Poslední kolega vypisuje oznámení. Je poloprázdné, neboť rybář u sebe nemá jediný doklady.

Další ráno nebude pro spícího rybáře nijak příjemné…

P.S. Hned druhej den dopoledne jsem na místo jel znovu. Chlapi tam už nebyli, ale byl tam pořádek. Možná, že nakonec zpytovali svědomí… Ohledně tě zabavenejch prutů: Pořád mám takovej dojem, že ty udice byly těch dvou rybářů a ten třetí byl prostě kamarád, kterej je přijel navštívit, a nakonec se všechno zvrhlo. Proč si to myslím? Rybáři nepřišli o papíry před nejlepším obdobím na ryby, a „jen“ jsme jim sebrali docela obyčejné teleskopy. O ty pruty se nikdo nepřihlásil a chytaj na ně děcka v naší MO, takže jejich cena majitele asi tolik nebolela. Ale kdo jsem já, abych soudil, že?

 

Co z toho plyne?

S pitím to u vody nepřehánějte! Někteří z vás jsou agresivní, s jinejma zase nejde vůbec mluvit. Vím, v diskuzi se zase budou objevovat názory toho typu, že ne všichni rybáři u vody pijou. Ne, všichni nepijou. Ale těch případů verbálních útoků opilých rybářů je za sezónu prostě dost. Hele, já to beru jako „nutnou“ součást výkonu rybářské stráže. V létě se u vody pije, a napraných „hrdinů“ jsou desítky. A osobně s tím jsem smířenej, i když z toho nemám radost. Přesto, tohle se nesmí tolerovat!

Naprosto brutální mi pak přišlo video, které nedávno kolovalo po rybářským netu. Přijde mi fakt ujetý to, že napranej rybář řve na porybnýho, vyhrožuje mu a ještě do něj strká. Neříkám, že v řadách porybnejch nejsou opruzové, ale to neznamená, že se budu chovat jako h+vado. Tohle je moc! A rybáři by měli mít pořád na paměti, že porybní furt maj nějakej „zákonej status“ a vyhrožovat jim není úplně dobrej nápad. To já jen tak na okraj…

Já se fakt někdy nedivím těm nápadům, aby se u vody nesmělo pít. Jasně, je asi blbost dávat rybářům dejchnout. Ale je třeba si přiznat, že chlast velice často stojí za naprosto zbytečnými situacemi, které by bez opilosti na jedné straně prostě skončily úplně jinak. Kdyby ten týpek byl střízlivej, asi by nás nečastoval takovými výrazy. Nebo možná jo, co já vím. Ale stejně si myslím, že za to „mohl“ ten chlast…

Rybářskej Šerif

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

14 KOMENTÁŘE

 1. podle mého by chlast nemeli zakazovat ale nadranejm rybářům kteří jsou agresivní maj proste sebrat papíry a po ptákách ale pořád neco zakazovat je holy nesmyl´. pak přide straž rybař bude nadranej a sprostá slova vymení zrovna za kus tyce a vygraduje to jen v násilý aby ho porybnej neudal a nedostal pokutu. a co si budem říkat ktery rybar je u vody sám…

  • To, ale bohuzel nejde. Nikdo nemuze rozumne urcit, kdo se jak chova po 2, 5, 10 pivech. Jak poznate nadraneho rybare ? Podle ceho? Ze rekne treba kurva ? Bohuzel to nejde. Je mi lito Porybnejch, protoze maji male pravomoce a nemaji za svou praci skoro nic a idiotu kolem vody je mraky. Verim v nejakou osvetu pri vydavani povolenek. Ale rybareni ma byt o co nejvetsi svobode (vim, ze v mantinelech) a doufam, ze budu moc i nadale chodit na ryby a citit ten klid a volnost a dychat cerstvy vzduch a odpocinout si. A treba si dat s partnerkou na rybach lahev vina a uzit si to.

 2. Na popud rybářské stráže musí přijet policie a pokud uzná za vhodné,odveze frajera na zachytku…cajk mu uskladni a levné to mít nebude…pak si každý rozmyslí,jestli jede chlastat,nebo rybarit. Můj názor,nikomu ho nevnucuju!

 3. Zdravím, pokud je na rybách rybář agresivní ať je opilý nebo ne, má si zavolat buď policii nebo chodit ve větším počtu. Vůbec bych se s ním nepáral , máš doklady nebo ne? Zeptám se podruhé a jak je nepředloží začne čardáš. Dokud si porybný nesjedná úctu rybáře budou na ně vyskakovat stále. Určitě rád pomůže i slušný rybář, kam to sakra chcete dotáhnout? Zákaz bivaků, zákaz alkoholu, stále diskutovaná 24hod .

 4. Zajimalo by me na jakem zaklade byly pruty odebrany.pokud vim to muze jen PCR nebo MP pokud to spada do katastru…..dotycny je profi?kde MRS nebo CRS?

 5. Podle mého je těch zákazů a příkazů v našem malém státě až moc a přidávat další je hovadina.Pokud RS neunese nějaký ten opilecký incident tak ať to nedělá nebo si sebou vezme policajta. Pokud já vím tak máme podle našich papalášů demokracii a takovéto zákony jsou jí na hony vzdálené. A to nejsem alkoholik a ani kuřák.

 6. Myslím ,že by bylo nejlepší ještě zakázat chytat ryby a už to bude redy,ve vodě je hovno a né ryby ,jenom z nás berete prachy a na celé morvavě je víc rybářu než ryb ,tak si myslím že bychom tam měli jen tak sedět a relaxovat třeba s bečkou piva at vy buzeranti porynní nemáte co dělat ,jste už stejní jak fízli ,pomahat a chránit ,myslím že bude ideální se vrátit k pytláctví že jo chlapi

 7. Nikoho nechci soudit, zkusme se zamyslit nad několika poznámkami:

  1. analogie u myslivců (dnes už si na hon nedovolí přijít někdo, kdo požil a ani v průběhu pít),
  2. rybářský „cajk“ není potenciálně nebezpečný pro okolí jako zbraně myslivců – zajímalo by mě však, kolik utonulých rybářů mělo „něco upito“,
  3. dělat rybářskou stráž je dle kamarádů někdy skutečně o zdraví, kontrolovaní si neuvědomují, že při výkonu své pravomoci užívají ochrany úřední osoby dle trestního zákoníku,
  4. Na druhou stranu rybářská stráž někdy nezná předpisy – o tom svědčí i článek, že kontrolující požadoval předložit „členskou legitimaci“ – na to nemá oprávnění…

  Dodávám, že nejsem moralista a posezení i alkoholu s kamarády se nevyhýbám.

 8. Moc pěkný příběh, ale škoda že není svědectví s druhé strany. Ja osobně jsem se už mnohokrát setkal s porybnými, kteří si mysleli že revír nepatří svazu, ale přímo jim. A můžu Vám říct, že v takovém případě to je velký problém se udržet. A to nemusí mít člověk ani vypité. Ale musím naoplátku přiznat, že Vám nezávidím řešit situace s rybáři, kteří už opravdu přebrali. Ale analogie s myslivci není na místě. Docházelo tam k úplně jiným situacím než nasttávají na rybách.

 9. jenom všichni kecáte ,……….jak a co ……….stejně se s tim nic neudělá,debil zůstane debilem i kdyby jste si plíce vymluvil.

 10. Jo chlast do nemoty na ryby nepatri , jak ma pak vypadat zachazeni s rybou . A ten sprostej ozrala v tom stanu mel o ty papiry prijit a jeste dostat par facek . Nepritomnost u prutu a jeste je drzej . Takovyho bych s chuti sundal .

 11. Dobře jim tak, když si chtějí dát pivko, tak prosím, ale všeho moc škodí. Porybným skladám poklonu, tahle práce je o nervy… diskutovat s ožralým, jako hospodská vím jaký to je. Akorát dělají ostatním rybářům ostudu a ne moc pěknou vizitku u porybného. Tudíž se nedivím jejich reakci a sebrala bych mu i průkazku pojišťovny 🤣🤣🤣

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -