DomůNovinkyGigantická přehrada: Začalo napouštění obrovské přehrady v Africe! Je čtyřikrát větší než Praha

Gigantická přehrada: Začalo napouštění obrovské přehrady v Africe! Je čtyřikrát větší než Praha

- Reklama -

Už to začalo! Podle zveřejněných informací se začíná mluvit o tom, že na etiopsko-súdánských hranicích začalo napouštění gigantické přehrady, která se jmenuje Velká přehrada etiopského znovuzrození. Ta vznikla na Modrém Nilu, který je extrémně důležitou řekou v Africe, na které závisí miliony životů. I proto se nová etiopská přehrada nelíbí státům po proudu řeky – Súdánu a Egyptu. A právě kvůli tomuto vodnímu dílu se vztahy mezi Etiopií, Súdánem a Egyptem stále více a více napínají. Bude se o vodu v této oblasti bojovat?

Modrý Nil pramení z etiopského jezera Tana, které leží v Etiopské vysočině. Jedná se o velmi důležitý zdroj vody, který má extrémní vliv na průtok Nilu i v ostatních státech níže po proudu. A to zejména v létě, kdy díky četným srážkám v Etiopské vysočině přitéká do Nilu níže po proudu až tři čtvrtiny vody. Jenže! Jak to bude po spuštění nové gigantické přehrady, kterou Etiopané na Modrém Nilu zrovna napouští?

„Začalo období dešťů. To je ideální čas pro plnění přehrady. Probíhá to jako přírodní proces,“ řekl etiopský ministr pro vodu, zavlažování a energii Sileši Bekele. Přehrada se začala plnit i přesto, že ještě není úplně hotová. Proti jejímu napouštění se ale postavily státy níže po proudu Nilu – Súdán a Egypt. Těmto státům vadí, že nová přehrada může výrazně snížit průtok v Nilu. A to by byl pro oba státy problém, protože voda z řeky je pro ně životně důležitá. Navíc, třeba v Egyptě je už nyní vody nedostatek…

Etiopie se rozhodla tuto gigantickou přehradu postavit například proto, aby pozvedla životní úroveň vlastních obyvatel. Například v momentě, kdy se v přehradě spustí turbíny, tak produkce etiopské elektřiny se zdvojnásobí, což znamená přísun elektrické energie pro milióny lidí. A to je pro Etiopany velké lákadlo, protože přístup k elektřině nemá více jak polovina obyvatel.

Navíc, podle propočtů bude elektrické energie tolik, že Etiopie bude schopna energii prodávat i jiným státům, například Súdánu. I proto tuto stavbu podporuje drtivá většina Etiopanů. Ti se dokonce na obrovské vodní dílo „složili“ nákupem vládních dluhopisů, které nakupovali i běžní lidé.

Velká přehrada etiopského znovuzrození bude po napuštění největší v Africe, co se objemu zadržené vody týče. Počítá se s tím, že její napouštění do plné kapacity bude trvat minimálně 5 let, ovšem počítá se spíše s delším napouštěním. Tato doba by měla být dostatečně dlouhá na to, aby etiopští dělníci přehradu dokončili.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -