skingbranding-banner

Až 90 tun mrtvých ryb: V rybníku v Čechách se objevil nebezpečný herpes virus!


Sotva začaly vyšší letní teploty, tak už veterináři hlásí první nakažený rybník herpes virem. Nákaza se podle Státní veterinární správy bohužel objevila v Sopřečském rybníku nedaleko Přelouče. Aktuálně nakažený rybník se nachází nedaleko rybníku Buňkov, který zachvátilo toto vážné onemocnění ryb v loňském roce. Rybáři nyní budou muset Sopřečský rybník vypustit, vydezinfikovat a všechny ryby zabít.

Nebezpečný herpes virus, který je pro kapry a koi kapry smrtelný, se objevil v Sopřečském rybníku nedaleko Přelouče. tento rybník má rozlohu asi 90 hektarů a celkově v něm plave asi 80 až 90 tun ryb. Tato vodní plocha je posledním rybníkem v soustavě, takže jeho vypuštění nebude nic jednoduchého. Rybáři musí vodu upouštět pomalu a postupně z něj budou sbírat už uhynulé ryby. Celé vypouštění může trvat několik měsíců, dokonce až do října. Majitel rybníku dostane za zlikvidované ryby odškodné.

Veterináři budou testovat vzorky vody i z ostatních rybníků, které jsou výše proti proudu v soustavě. Pokud se nákaza objeví i zde, bude tamní kapry čekat bohužel stejný osud. „V okamžiku, kdy je to v přírodě a jsou tam přítoky, tak se to úplně uhlídat nedá,“ řekl ze Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V letošním roce jde o první zjištění nákazy herpes virem na území České republiky. Oproti loňsku jde vidět výrazný pokles, což je dáno příznivým počasím. Herpes virus se totiž velmi dobře šíří při vysokých teplotách, které v letošním létě nepanují v tak extrémním měřítku. V loňském roce se herpes virus objevil například v Praze, na Kutnohorsku, na Pardubicku, ale také například v Moravskoslezském kraji.

Jak se herpes virus přenáší? Do nezasažených rybníků je mohou zavléct třeba vodní ptáci. Stačí, aby se dotkli nakažené ryby, a mohou přenést virus do nenakaženého rybníku. Přesto, i kdyby člověk snědl nakaženého kapra, nehrozí mu riziko! Poprvé se toto onemocnění ve světě objevilo v roce 1998 v Izraeli a v USA.

Herpes virus je noční můrou všech rybářů! Tato nákaza totiž může pozabíjet až 80 nebo 90 procent kapřích obsádek. Jedná se o velmi nebezpečnou nemoc, na kterou zatím neexistuje lék! Kapry, které napadne herpes virus, postihne dezorientované plavání, rybám se zrychlí dýchací pohyby, a později jim začne krvácení u ploutví a na kůži se objeví nevzhledné skvrny. Ryby pak nakonec zabíjí se životem neslučitelné změny v ledvinách a na játrech.

Zajímavost: Herpes virus může posloužit jako biologická zbraň! Například v Austrálii, kde je kapr považován za extrémně invazivní druh, se chystají aplikovat herpes virus do řek. Výsledkem by měly být miliony mrtvých ryb v australských řekách. Proti tomuto plánu ale protestují někteří biologové, kteří vidí tento záměr jako velmi problematický – mohlo by dojít ke katastrofě.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

ČRS vysvětluje: Může rybářská stráž kontrolovat vládní nařízení? Kontroly budou nadále probíhat!

admin | přečteno: 385x | 29.10.2020 | Žádné komentáře

Současná situace ohledně šíření koronavirové pandemie není v České republice vůbec …

Rybářské Nagano! Česko-slovenský tým MIKBAITS drtivě ovládl prestižní závod na Balatonu!

admin | přečteno: 2196x | 28.10.2020 | Žádné komentáře

Obrovský úspěch mají za sebou závodníci z týmu MIKBAITS & Moraviafishing.cz! …

Předseda rybářů varuje: Rybáři teď nesmí bivakovat! Může za bivakování porybný zadržet povolenku?

admin | přečteno: 12101x | 28.10.2020 | 23 komentářů

AKTUALIZOVÁNO (28. 10. 2020, 14:25): Doplnění vyjádření ministerstva zemědělství, které …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.