Domů Novinky Historický moment: Úhoři za milióny! V Česku poprvé v historii odsoudili pašeráky 70 000 úhořích...

Historický moment: Úhoři za milióny! V Česku poprvé v historii odsoudili pašeráky 70 000 úhořích mláďat

- Reklama -

Hodně netradiční případ řešily pražské soudy. Před soudce se dostal muž a žena z Malajsie, kteří chtěli z České republiky propašovat 70 000 úhořích mláďat. Podle „oficiálních tabulek“ měli úhoři cenu okolo 700 000 korun, ovšem na černém trhu by jejich cena byla několik miliónů. Oba pašeráci byli odsouzeni „natvrdo“ do vězení! A rovněž byli vyhoštěni na 10 let z České republiky.

Dva pašeráky chytili celníci na letišti Václava Havla v Praze. Čtyřicetiletí pašeráci z Malajsie měli rozdělené „role“. Jak to fungovalo? „První pachatel měl postavení řidiče a koordinátora, kdy v několika případech na různá evropská letiště dovážel kurýry, jimž pomáhal odbavovat kufry, ve kterých vezli právě úhoří mláďata. Úhoře měli v plastových sáčcích naplněných vodou,“ řekla Právu Martina Smutná u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6.

Druhá osoba pak fungovala jako „kurýr“, kdy bylo nutné úhoře propašovat do Asie, kde se úhoří mláďata dochovají do velikosti pro konzumaci. A právě v Asii jsou úhoři extrémně vyhledávaným „zbožím“, které má na tamním trhu obrovskou cenu.

Soud se s pašeráky nijak nemazal. Koordinátor, který pomáhal kurýrce se zásilkou, dostal u soudu 30 měsíců vězení. Kurýrka, která měla úhoře dostat do Asie, vyfasovala 24 měsíců. Oba pak ještě u soudu dostali vyhoštění na 10 let, respektive na 7 let z České republiky. Pašerákům hrozilo až 8 let vězení.

V Asii je po úhořích extrémně vysoká poptávka. Jedná se o tamní specialitu, za kterou místní platí nemalé peníze. V Asii žil úhoř japonský, ten ale kvůli nadměrnému rybolovu téměř vyhynul. A proto pašeráci „působí“ v Evropě, odkud se snaží dostat mláďata úhoře říčního, kterého následně dochovají ve speciálních rybochovných zařízeních…

Samozřejmě, i evropská populace úhořů je nesmírně křehká. A to proto, že se tady tyto ohrožené ryby nerozmnožují. Úhoři se rozmnožují po dlouhé a náročné „pouti“ v Sargasovém moři u Severní Ameriky. Také proto v současnosti platí přísný zákaz vývozu mladých úhořů mimo území Evropské unie. Pro příklad: Aby například Český rybářský svaz získal úhoří mláďata, musí splnit přísné podmínky pro jejich nákup. Následně pak probíhá jejich vypouštění do našich řek, abychom doplnili snižující se populaci úhořů v našich řekách.

A na závěr dobrá zpráva: Co se stalo se zabavenými úhoři? Ti byli odvezeni do rybochovných zařízení v České republice, kde byli „dochováni“, a následně vypuštění do našich řek.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -