Domů Novinky KATASTROFA: Rybáři musí zlikvidovat 90 tun ryb! Nakazil je nebezpečný virus, který...

KATASTROFA: Rybáři musí zlikvidovat 90 tun ryb! Nakazil je nebezpečný virus, který se může rozšířit

- Reklama -

Oči pro pláč mají rybáři, kteří obhospodařují rybník Buňkov v Břehách na Pardubicku. Právě tamní ryby, kterých má být až 90 tun, nakazil nebezpečný herpes virus. Tento virus by se mohl z rybníku Buňkov rozšířit i do jiných chovů! Proto přišel nemilosrdný ortel – všechny ryby musí být usmrceny! Těžká práce rybářů z Pardubicka tak přijde vniveč. Ale! Rybáři mají nárok na kompenzaci od státu…

„V letošním roce je rybník Buňkov jediné ohnisko v České republice. Minulý rok bylo pár ohnisek, ale ne v našem kraji, v našem kraji je to první výskyt,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy Radek Axmann.

Podle Českého rozhlasu Pardubice je v rybníku Buňkov okolo 80 až 90 tun ryb. S likvidací se započne ve středu. Ryby budou vyloveny, a následně humánně zlikvidovány. Rybáři vylovené ryby usmrtí ve speciálních kontejnerech s pomocí oxidu uhličitého. O tuny rybích mršin se následně postará kafilerie. Poté musí přijít na řadu řádná dezinfekce rybníku, ale i rybářského náčiní nebo oblečení.

Herpes virus může nakazit kapry nebo koi kapry – jiné ryby ne. Jenže! Ostatní ryby mohou nebezpečný virus přenášet. Proto musí být zlikvidovány i ony. To se bohužel týká i rybníku Buňkov, ve kterém je spousta jiných rybích druhů.

„V rybníce máme štiky, candáty, tolstolobiky, amury, i když jsou v pořádku, jsou potencionální přenašeči,“ řekl Karel Němec z rybářského svazu Přelouč. „Buňkov nám vydělává na celý chod organizace. Kdybychom nedostali kompenzaci, měli bychom velké problémy. Tři roky kolem ryb běháme, než je z ní tržní ryba,“ dodal Němec.

Rybáři z Pardubicka mají nárok na kompenzaci, kterou jim vyplatí ministerstvo zemědělství.

Herpes virus: Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění ryb, které doprovází i masivní úhyn ve výši 80 až 90%. Toto onemocnění postihuje především kapry a koi kapry. V České republice bylo vyšlechtěno speciální plemeno kapra, které se nazývá amurský lysec. Toto plemeno je „revoluční“ v tom, že je odolné proti tomuto onemocnění.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -