Domů Novinky KRVAVÁ BITVA: Středočeští rybáři se spojili s myslivci proti kormoránům! Tohle je...

KRVAVÁ BITVA: Středočeští rybáři se spojili s myslivci proti kormoránům! Tohle je cesta!

- Reklama -

Střední Čechy jsou v současnosti okupovány obrovskými hejny kormoránů. Tito rybožraví predátoři dělají na tamních revírech obrovské škody. A tohle se pochopitelně rybářům nelíbí. Proto aktivní část rybářů přistoupila k ráznému řešení. Spojili se s myslivci a i přes obrovskou byrokratickou zátěž s kormorány tvrdě bojují. Tato situace je průlomová! Jde totiž vidět, že s kormoránem bojovat lze. Musí se jen chtít…

Řeka Jizera. I tato menší řeka je pod neustálým atakem kormoráních hejn. Ovšem letošní škody na tamních rybách by nemusely být tak vážné. Proč? Protože právě na této řece hospodaří rybářská organizace, která se kormoránům odvážně postavila. Rybáři se spojili s myslivci a uzavřeli dohodu. Ta zní jasně: Rybáři zaplatí střelivo a pohonné hmoty, myslivci pomůžou s odstřelem. A zdá se, že tento model funguje. Navíc, rybáři hospodařící na Jizeře pochopili, že investice do této spolupráce je méně nákladná než obnova zdecimovaných nebo poškozených rybích společenstev. Jenže touto cestou se vydalo pouze pár rybářů.

Bohužel, rybářská realita vypadá odlišně. Velká část rybářských organizací povolení k odstřelu ani nemá. Podle jejich slov „to k ničemu není“. Ta druhá část povolení k odstřelu rybožravých ptáků má, jenže rybáři nejsou schopni zajistit efektivní odstřel. Takže situace je kvůli neschopnosti nebo neochotě něco dělat na mrtvém bodě. Jenže právě to může vést k tomu, že kormorán naše revíry zdecimuje.

Tip: Přečtěte si také vyjádření předsedy středočeských rybářů Dušana Hýbnera k této problematice.

 

Kormorání v České republice: Přibývá jich raketovým tempem!

V roce 2014 bylo podle Ústavu pro hospodářkou úpravu lesů na českém území 46 617 kormoránů. Dejme tomu, že všichni kormoráni byli na našem území jeden jediný den. I přesto ale tento počet za jediný den zlikvidoval přes 23 tun ryb. Jak jsme k tomuto číslu přišli? Jednoduše. Jediný kormorán sežere denně půl kilogramu ryb.

Velice znepokojivá je v tomto případě byrokracie. Kvůli byrokratické zátěži rybářů se kormoráni v naší zemi moc neregulují. V roce 2014 bylo odstřeleno pouze 4 466 kormoránů. Což je v porovnání s celkovým počtem kormoránů na našem území naprosté nic.

A ještě něco! Kormoránů na našem území každým rokem přibývá. Ovšem nezvyšuje se počet odstřelených ptáků. V roce 2012 bylo na našem území 45 933 kormoránů, přičemž rybáři jich odstřelili 4 872. V roce 2014 bylo na našem území 46 617 kormoránů, odstřelených jich bylo ale pouze 4 466. Toto je velice zneklidňující informace, která může prozrazovat to, že byrokracie okolo odstřelů kormoránů je neúnosná. Jenže rybáři musí vydržet! Tenhle boj není ještě ani zdaleka u konce…

Redakce InRybar.cz

Foto: crs-sus.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -