DomůNovinkyMonstrum z hlubin! Žralok soupeřil na život a na smrt s obrovskou krakaticí

Monstrum z hlubin! Žralok soupeřil na život a na smrt s obrovskou krakaticí

- Reklama -

Fotograf Deron Verbeck fotografoval podmořský život v hlubinách nedaleko Havaje. Na jedné fotografii přitom zachytil velkého žraloka dlouhoploutvého, na kterém ale byly podivné jizvy. Podmořský fotograf, který fotí život pod hladinou dlouhá léta, nic podobného ještě neviděl. Proto fotografie předal vědcům, kteří snímky poranění analyzovali. Podle nich žralok svedl nelítostný souboj s obrovskou krakaticí…

Jizvy na těle žraloka byly ve tvaru kruhů, což fotografa zarazilo. Co mohlo takové zranění žralokovi způsobit? I když Deron Verbeck je velmi zkušeným fotografem, tak něco takového neviděl. Proto se rozhodl snímky předat vědcům z Floridské mezinárodní univerzity. A ti se pustili do analýzy poranění, které byly na těle žraloka. Na co přišli?

„Když jsem uviděl tu fotku, tak mě úplně zaskočila. Okamžitě mě napadlo, že původce zranění je zřejmě nějaký velký hlavonožec,“ řekl Yannis Papastamatiou, který je expertem na mořské predátory. „Myslím, že je to první zdokumentovaný případ,“ dodal vědec.

Zranění ve tvaru kruhů na boku žraloka…

To ale neznamená, že by tento případ byl ojedinělým. To ani náhodou! Po uveřejnění studie o tomto případu začalo na univerzitu chodit velké množství fotografií s podobnými zraněními. Akorát na ostatních fotkách byla zranění menší. „Teď bych řekl, že to asi není zdaleka tak výjimečné, jak bychom si mohli myslet,“ dodal vědec.

Jak vlastně souboj mezi žralokem a krakaticí vypadal? Vyfocený žralok byl 2,2 metry dlouhý a jednalo se o žraloka dlouhoploutvého. Tento druh se nejraději pohybuje v hloubce okolo 100 až 200 metrů. Z toho plyne jedna zajímavost! Jaká? Je zvláštní, že žralok na krakatici narazil, protože tihle obrovští hlavonožci se velice rádi pohybují v hloubce až okolo 1 kilometru.

VIDEO: Monstrum z hlubin! Podívejte se na obrovského hlavonožce

S jakým druhem krakatice dlouhoploutvý žralok bojoval? Tím si nejsou vědci příliš jistí, protože možností je hned několik. Jako hlavního soupeře žraloka ale vědci označili krakatice druhů Architeuthis nebo Thysanoteuthis. Mohl to být ale i kalmar Megalocranchia. Všechny tyto druhy mají jedno společné – jsou obrovské! Například krakatice Architeuthis může dorůstat až 13 metrů délky!

Redakce InRybar.cz

Foto žraloka: Florida University

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -