DomůNovinkyNÁVRH: Územní svaz chce, aby rybáři nesměli být od prutů dále jak...

NÁVRH: Územní svaz chce, aby rybáři nesměli být od prutů dále jak 15 metrů! Co si o tom myslíte?

- Reklama -

Problematika nepřítomnosti u prutů se v rybářském světě táhne už od nepaměti. Výklad, který je k nalezení v současných rybářských pravidlech, je podle některých kritiků nejednoznačný, a každý si jej může vyložit tak, jak se mu zlíbí. K pochybením ale nedochází jenom ze strany rybářů. Naopak, někteří porybní za nepřítomnost u prutů považují například i to, když rybář vyváží. Proto rybáři z jihu Čech chtěli rozpoutat o tomto „nešvaru“ diskuzi. Neúspěšně. Nové pravidlo se tak v rybářském řádu neobjeví. 

„Lov ryb na udici, na plavanou, položenou nebo čeřínkováním může být prováděn jen za předpokladu, že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat. Nesmí být použit systém samoseku.“ Tak přesně takové znění rybáři naleznou v aktuálních rybářských předpisech.

Problémem je, že tento výklad je podle některých funkcionářů dost nejednoznačný, a proto mnohokrát při jeho „uvedení do praxe“ dochází ke sporům. Navíc, podle Jihočeského územního svazu není jednoznačné ani to, zda rybář smí nebo nesmí vyvážet, protože v tomto okamžiku není přítomen u prutů.

Jihočeský územní svaz se tak rozhodl k ráznému řešení: „Oficiálně navrhujeme, aby Rada ČRS na nejbližším jednání projednala tento problém, a dále navrhujeme, aby stanovila, že za tolerovanou vzdálenost přítomnosti u udic je považována vzdálenost 15 metrů s tolerancí +2 metrů s podmínkou, že rybář nesmí být uvnitř budov a karavanů s výjimkou pobytu ve stanu v nočních hodinách, zavážení nástrah se nepovažuje za nepřítomnost u udic.“

Tento návrh jihočeští rybáři v čele s Karlem Korandou podali na jednání Rady ČRS. Tento bod rozhodně byl zajímavým tématem k diskuzi. Bohužel, vedení ČRS bylo jiného názoru. Jihočeši na jejich webu píšou, že návrh nebyl na jednání Rady ČRS zařazen. Důvod? Podle vedení ČRS byl návrh špatný a Rada se jím odmítla zabývat. Ke změně pasáže pravidel, jež pojednává o nepřítomnosti u prutů, tak ke změně v blízké době zřejmě nedojde.

 

Kam mizí peníze ČRS?

Jihočeský ÚS po Radě ČRS například požadoval i to, aby na všechny dodávky materiálu, služeb a ryb převyšující 200 tisíc korun ročně pro Radu ČRS a ČRS vypisovala s okamžitou platností veřejná výběrová řízení a předem je zveřejňovala na webu Rady a ve Věštníku veřejných zakázek, a to z důvodu efektivního hospodaření se společnými finančními prostředky. Ani tento návrh Rada neakceptovala a „shodila“ jej ze stolu. Podle vedení ČRS jsou kontrolní mechanismy dostatečné.

V praxi to tak znamená, že rybářská veřejnost nebude mít snazší přístup k informacím o nakládání peněz Českého rybářského svazu.

Zdroj: Jihočeský ÚS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

  1. Osobně já bych tu hranici ještě zmenšil tak na 5 metru to je vzdálenost co se dá zvládnout a včas zareagovat.Všichni víme jak ryby jsou nevyspitatelné a každý už zažil u vody i koupání a chytaní prutu ve vodě. Samozřejmě si uvědomuji že dnešní novinky a vymoženosti nám to ulehčují a dávají nám více možnosti se združovat s kolegy a pohovořit si o zážitcích ale měly bychom si uvědomit že na prvním místě je zdravá populace ryb a né jeji devastace. Každí z nás zažil situaci kdy ryba spolkla nástrahu až do žaludku a i když jsme se snažily tak to nepřežila je škoda každého kusu a hlavně u candatu a jiných druhu ryb. pokud jdeme k vodě si odpočinout a relaxovat tak nepotřebujeme víc prostoru a pokud jedeme k vodě za ůčelem chytat a chlastat s přáteli tak to mužem i v hospodě snad jsem vystihl názor na otázku kolik je idealní vzdálenost od prutu tak aby to každý pochopil.

    • To že rybář bude u prutů neznamená, že si nezapálí cigaretu a nenechá dravce zažrat….. Kratší vzdálenost nic neřeší. Klidně může být kilometr když si riskne nechat vybavení samotné výsledek bude pro rybu stejný pokud rybář nemá soudnost.

    • Tak nevím jestli jste pane někdy chytal opravdu mandáty. Neleze tu úplně nesmyslů. Mandát ať ho chytil jakkoliv tak 90% chcipne. Tak nevím co tady plavat o devastaci ryb.

  2. To se Jihočechům povedlo. Když vedle bude chytat rybářka a já se půjdu vyčůrat ke keři vzdáleném 18 m tak přijdu o povolenku. Ha,ha,ha.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -