Domů Novinky NOVÁ PŘEHRADA: Na Moravě vznikne nové vodní dílo! Už se vykupují pozemky

NOVÁ PŘEHRADA: Na Moravě vznikne nové vodní dílo! Už se vykupují pozemky

- Reklama -

Povodí Moravy informovalo o tom, že začalo s výkupem pozemků pro stavbu nové přehrady Vlachovice. Navíc, Povodí Moravy už intenzivně jedná i se zasaženými obcemi, na jejichž územích bude nová přehrada vybudována, o dalších nutných stavebních pracích. Je třeba totiž řešit majetkoprávní vypořádání, odkanalizování okolních obcí a přeložkách inženýrských sítí, které bude nutné vybudovat. Celý proces vykupování pozemků bude trvat až půl roku. Samotná přehrada by pak měla být hotova v roce 2030.

„Majitelé pozemků, na nichž se rozprostře nová přehrada, už dostávají první dopisy, nezastupuje nás žádná agentura nebo soukromé osoby, všechny oslovují přímo naši zaměstnanci. Administrace prodeje – znalecké posudky, kupní smlouvy, získání souhlasu a dotace až po převedení peněz na účet vlastníků pozemků však potrvá až půl roku. Nicméně platí, že pozemky a stavby budou smět jejich dosavadní vlastníci využívat na základě služebnosti do konce roku 2025 s tím, že s ohledem na postup přípravy stavby vodního díla Vlachovice může být jejich užívání dále opakovaně o jeden rok prodlužována,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Dalším tématem, které je nutné v souvislosti se stavbou nové přehrady řešit, je odkanalizování obcí, které budou ležet v okolí vodního díla Vlachovice. Odkanalizování obcí v okolí přehrady je totiž nutností. Novou trasu dostane i plynovod, vysoké napětí, anebo vedení dálkového sdělovacího kabelu.

NOVINKA: Luxusní naviják na kapry za super nízkou cenu! Kvalita za rozumné peníze

V okolí přehrady pak budou probíhat i takové práce, které zamezí zanášení vodního díla sedimenty. „Proběhnou opatření na vodních tocích v podobě revitalizací, budování tůní či opatření v lesích – přehrážek a hrazení strží, a také výstavba malých vodních nádrží pro zadržování vody, které mají bránit zanášení budoucí nádrže sedimenty. Naše opatření povedou k ozdravení celé okolní krajiny tak, aby kvalita životního prostředí odpovídala nárokům na kvalitu vody pro úpravu a zásobování obyvatelstva pitnou vodou,“ vysvětluje generální ředitel.

K čemu bude přehrada Vlachovice sloužit? Povodí Moravy si od tohoto vodního díla slibuje, že to bude spolehlivý zdroj povrchové vody, který bude zásobovat Zlínsko a Uherskohradišťsko pitnou vodou. Tato přehrada bude sloužit i tam, kde je nedostatek podzemních zdrojů vody. Pokud půjde vše podle plánu, bude přehrada hotova v roce 2030.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Moravy

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -