Domů Novinky Nová přehrada: V Česku vznikne přehradní nádrž o rozloze přes 120 hektarů! Kde...

Nová přehrada: V Česku vznikne přehradní nádrž o rozloze přes 120 hektarů! Kde ji stát postaví?

- Reklama -

Stát plánuje postavit novou přehradu u města Kryry na Lounsku. Projekt postoupil do té fáze, že se postupně začíná plánovat odkup pozemků, které by měla voda v nové přehradě zaplavit. Celkově stát vyčlenil 365 miliónů korun. S výkupem pozemků by se mělo skončit v roce 2025, pokud nepřijdou žádné průtahy. Místní obyvatelé se k nové přehradě nestaví negativně, pokud tedy za zaplavené pozemky dostanou adekvátní náhrady. Celé vodní dílo pak vyjde na více jak 3 miliardy korun.    

„Máme zájem, aby k výkupu pozemků došlo bez průtahů. Nastaveny jsou motivační ceny, aby majitelé netratili a dostali adekvátní náhradu,“ řekl tiskový mluvčí Jan Svejkovský z Povodí Ohře. Vodohospodářský podnik počítá s tím, že ceny nebudou jednotné, ale individuální. V médiích se objevila i taková informace, že stát plánuje nabízet až trojnásobek odhadní ceny, aby lidé měli motivaci pozemky prodat. Pokud půjde vše podle plánu, pak výkup pozemků skončí v roce 2025.

Současné plány hovoří o tom, že stavba samotné přehrady by mohla začít za 14 let, hotovo pak bude v roce 2041. Hlavním účelem přehrady bude boj se suchem, který danou oblast trápí. Problémem je, že Podvinecký potok, který by do nové přehrady tekl, by přehradu nedokázal spolehlivě naplňovat. Proto stavitelé počítají s tím, že bude nutné vybudovat přivaděč z řeky Ohře. Dalším přivaděčem pak budou napojeny dvě blízké nádrže – u Senomat a Šanova na Rakovnicku.

Co se týče technický parametrů: Hráz Kryrské přehrady bude vysoká 21,7 metrů a její délka bude 360 metrů. Do přehrady se vleze až 8 až 9 miliónů kubíků vody. Podle aktuálních propočtů bude celý komplex tří nádrží stát asi 3,2 miliardy korun.

 

Co říkají na přehradu místní?  

„Nechci říkat, že jsem pro, nebo proti přehradě, aby se na mě zastupitelé nesesypali, že je to stanovisko města. Plán má samozřejmě výhody i nevýhody. Je tu otázka sucha, která se skutečně prohlubuje, což vidíme všichni“ řekl pro iDNES.cz starosta města Kryry Miroslav Brda.

„Můj osobní laický názor je, že stát by v souvislosti se suchem měl budovat spíš menší nádrže, rybníky a mokřady, které vodu v místě skutečně zadrží a pustí ji do přírody. Přehrada je megalomanská a v podstatě bude vodu odněkud někam přepouštět,“ svěřila se pro server iDNES.cz Jitka Dondová, starostka obce Petrohrad, ve které voda z přehrady taky zaplaví část pozemků.

Právě v této oblasti je například i velmi úrodná půda, kterou by voda v přehradě zaplavila. Co na to místní zemědělci? „Nyní hospodaříme na 40 hektarech a další pozemky pronajímáme. Jedná se o jednu z nejúrodnějších půd tady, bude to velká ztráta. Na druhou stranu sucho se prohlubuje. Máme zájem se státem se domluvit, nejlepší by byla směna pozemků za jiné,“ myslí si Petr Čapek z Petrohradské společnosti.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Ohře

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -