skingbranding-banner

Obrovská škoda! Rybáři začali s likvidací desítek tun kaprů! Ryby se nakazily nebezpečným herpes virem


Rybáři na Pardubicku začali s výlovem 90 hektarového Sopřečského rybníka na Pardubicku. Právě zde se v létě objevil herpes virus, takže veterináři nařídili rybník vylovit a nakažené ryby utratit. Podle Českého rozhlasu rybáři ze Sopřečského rybníku utratí až 90 tun ryb. Rybník pak čekají přísná hygienická opatření, která mají zabránit dalšímu šíření této nemoci. Bohužel, nákaza se pak objevila i ve dvou okolních rybnících, které rybáři rovněž musí vylovit a kapry nechat utratit. V těchto rybnících je asi 50 tun ryb. Výlovy všech rybníků musí být hotové do poloviny října…

„Máme zhruba polovinu obsádky slovenou. Výlov skončíme nejspíš ve čtvrtek. Je to velký rybník, má 90 hektarů,“ nechal se slyšet majitel Rybničního hospodářství Adolf Vondrka. Nákazu v Sopřečském rybníce veterináři odhalili letos v létě. S největší pravděpodobností se pro kapry nebezpečná nákaza dostala do tohoto rybníka kvůli nějakému vodnímu ptákovi. Rybník nyní musí rybáři vypustit, ryby zlikvidovat a vodní plochu potom vydezinfikovat.

Sopřečský rybník ale není jedinou vodní plochou, kterou tento smutný osud poznamenal. Veterináři stejný postup nařídili i na Bohumilečském rybníce a Újezdském rybníce. Tyto vodní plochy začali rybáři ze stejné firmy už vypouštět. „Došetřovali jsme přesuny ryb, které souvisely se Sopřečským rybníkem, a zjistili jsme další nákazu. Ryby tam musí být vylovené do 15. října,“ řekl Českému rozhlasu veterinář Radek Axmann. V obou rybnících se chová rybí násada, celkově v nich je asi 50 tun ryb.

REPORTÁŽ: Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu z místa nákazy herpes virem…

Rybáři si při výlovu všimli, že nakažení kapři v drtivé většině případů nemají příznaky nemoci. On se ale herpes virus nemusí projevit dlouhé měsíce, anebo dokonce ani dlouhé roky. „Některé kusy mají na žábrách lehce bělavý povlak, nebo náznaky, že prodělaly nekrózu žáber a zhojila se jim,“ popisuje majitel Rybničního hospodářství Adolf Vondrka.

Majitel rybníkářské firmy Českému rozhlasu řekl, že veterináři uvažují o tom, že herpes virus vyřadí ze seznamu nebezpečných nemocí. „Na rybnících obvykle uhyne 10 až 20 procent obsádky. Bylo by pak ponecháno na rybářích, aby si s nákazou poradili sami. Ale samozřejmě za případné ztráty už nás nebude stát kompenzovat,“ řekl Vondrka.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Super levný stojan na pruty za pár korun! Kvalita za rozumnou cenu

Rybářům po výlovech rozhodně neskončí tvrdá práce! Všechny tři rybníky na Pardubicku bude nutné po výlovech vydezinfikovat vápnem, a pak vše nechat až 6 týdnů ladem. Samozřejmostí je i důkladná dezinfekce veškerého vybavení, které přišlo do kontaktu s kontaminovanou vodou. Pardubicko bohužel patří k nejvíce postiženým lokalitám, kde herpes virus za poslední roky napáchal nemalé škody na obsádkách kaprů…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

„Proč jste nepomáhali s úklidem zdechlin na Běčvě?“ ptají se rybáři ochránců přírody z Greenpeace

admin | přečteno: 508x | 28.09.2020 | Žádné komentáře

Česká pobočka ochranářské organizace Greenpeace vydala na Facebooku velmi tvrdé …

VIDEO: Bohumil Kuna kritizuje podložky pod kapry! Podle něho škodí rybám

admin | přečteno: 6287x | 24.09.2020 | 42 komentářů

Rybář Bohumil Kuna patří odjakživa k velmi hlasitým kritikům moderní kaprařiny. …

Ekologická katastrofa: Pořád se neví, co zabilo tuny ryb! Chemička od Agrofertu únik látky odmítá

admin | přečteno: 2039x | 23.09.2020 | 3 komentáře

Ekologická katastrofa, která se odehrála na řece Bečvě, stále doznívá! …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.