Domů Novinky Obrovská škoda! Rybáři začali s likvidací desítek tun kaprů! Ryby se nakazily nebezpečným...

Obrovská škoda! Rybáři začali s likvidací desítek tun kaprů! Ryby se nakazily nebezpečným herpes virem

- Reklama -

Rybáři na Pardubicku začali s výlovem 90 hektarového Sopřečského rybníka na Pardubicku. Právě zde se v létě objevil herpes virus, takže veterináři nařídili rybník vylovit a nakažené ryby utratit. Podle Českého rozhlasu rybáři ze Sopřečského rybníku utratí až 90 tun ryb. Rybník pak čekají přísná hygienická opatření, která mají zabránit dalšímu šíření této nemoci. Bohužel, nákaza se pak objevila i ve dvou okolních rybnících, které rybáři rovněž musí vylovit a kapry nechat utratit. V těchto rybnících je asi 50 tun ryb. Výlovy všech rybníků musí být hotové do poloviny října…

„Máme zhruba polovinu obsádky slovenou. Výlov skončíme nejspíš ve čtvrtek. Je to velký rybník, má 90 hektarů,“ nechal se slyšet majitel Rybničního hospodářství Adolf Vondrka. Nákazu v Sopřečském rybníce veterináři odhalili letos v létě. S největší pravděpodobností se pro kapry nebezpečná nákaza dostala do tohoto rybníka kvůli nějakému vodnímu ptákovi. Rybník nyní musí rybáři vypustit, ryby zlikvidovat a vodní plochu potom vydezinfikovat.

Sopřečský rybník ale není jedinou vodní plochou, kterou tento smutný osud poznamenal. Veterináři stejný postup nařídili i na Bohumilečském rybníce a Újezdském rybníce. Tyto vodní plochy začali rybáři ze stejné firmy už vypouštět. „Došetřovali jsme přesuny ryb, které souvisely se Sopřečským rybníkem, a zjistili jsme další nákazu. Ryby tam musí být vylovené do 15. října,“ řekl Českému rozhlasu veterinář Radek Axmann. V obou rybnících se chová rybí násada, celkově v nich je asi 50 tun ryb.

REPORTÁŽ: Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu z místa nákazy herpes virem…

Rybáři si při výlovu všimli, že nakažení kapři v drtivé většině případů nemají příznaky nemoci. On se ale herpes virus nemusí projevit dlouhé měsíce, anebo dokonce ani dlouhé roky. „Některé kusy mají na žábrách lehce bělavý povlak, nebo náznaky, že prodělaly nekrózu žáber a zhojila se jim,“ popisuje majitel Rybničního hospodářství Adolf Vondrka.

Majitel rybníkářské firmy Českému rozhlasu řekl, že veterináři uvažují o tom, že herpes virus vyřadí ze seznamu nebezpečných nemocí. „Na rybnících obvykle uhyne 10 až 20 procent obsádky. Bylo by pak ponecháno na rybářích, aby si s nákazou poradili sami. Ale samozřejmě za případné ztráty už nás nebude stát kompenzovat,“ řekl Vondrka.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Super levný stojan na pruty za pár korun! Kvalita za rozumnou cenu

Rybářům po výlovech rozhodně neskončí tvrdá práce! Všechny tři rybníky na Pardubicku bude nutné po výlovech vydezinfikovat vápnem, a pak vše nechat až 6 týdnů ladem. Samozřejmostí je i důkladná dezinfekce veškerého vybavení, které přišlo do kontaktu s kontaminovanou vodou. Pardubicko bohužel patří k nejvíce postiženým lokalitám, kde herpes virus za poslední roky napáchal nemalé škody na obsádkách kaprů…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -