DomůNovinkyOprava hráze na Nechranicích za 130 milionů bude trvat déle! Stavbaře brzdí...

Oprava hráze na Nechranicích za 130 milionů bude trvat déle! Stavbaře brzdí příliš tvrdý beton!

- Reklama -

Na přehradě Nechranice, která je pátou největší přehradou v České republice, probíhají nejrozsáhlejší stavební úpravy v její historii. Stavba nových přelivů měla postupovat velmi rychlým tempem, ovšem vše je jinak! Stavbaři kvůli tvrdému betonu na hrázi postupují pomaleji, než by si přáli. Nové přelivy budou tak hotové nejdříve v roce 2021. V Nechranicích je momentálně i kvůli stavbě vodní hladina pod normálem…

Tohle prostě nikdo nečekal! Stavbaři, kteří v minulosti Nechranice postavili, odvedli výbornou práci. Beton je i po dlouhých letech velmi kvalitní, pevný a tvrdý. Takže i moderní stroje si pořádně „máknou“. Beton je jednoduše moc tvrdý, proto se stavba nových přelivů za 130 milionů korun prodlouží.

Původní harmonogram hovořil o tom, že bourání dané části hráze mělo skončit letos v létě, stavba nových přelivů měla probíhat na podzim, kdy měla být část taky hotová. Ovšem plán se zkomplikoval, a stavba se prodlouží. Současné odhady hovoří o tom, že hotovo bude až v roce 2021.

Aby stavbaři nerušili okolí, nemůžou pracovat v noci. Navíc, na dvou pilířích nesmí kvůli bezpečnosti pracovat najednou, hrozilo by zranění dělníků. „Při bouracích pracích odlétají kamínky, které toto znemožňují,“ řekl České televizi mluvčí Povodí Ohře Jan Svějkovský.

Hladina v Nechranicích musí být kvůli stavbě o metr níže. Voda je ale kvůli suchu ještě o dalších 6 metrů. Vodohospodáři z Povodí Ohře v tom ale nevidí problém. Podle Jana Svejkovského byla přehrada stavěna na daleko citelnější odběry vody. Však taky, Nechranice původně sloužily pro dodávku vody do nedaleké elektrárny. V současnosti ale přehrada slouží především jako zásobárna vody z hor, a také pro vyvažování hladiny v Ohři.

Přehrada Nechranice je pátou největší přehradou v České republice. Její rozloha je více jak 1300 hektarů, objem vody činí 280 milionů metrů krychlových. Maximální hloubka je 46 metrů. Přehrada byla vybudována v letech 1961 až 1968.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Ohře

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -