DomůNovinkyPeníze došly! Ministerstvo zastavilo dotace na rybníky! Úřad „rozdá“ 400 milionů korun

Peníze došly! Ministerstvo zastavilo dotace na rybníky! Úřad „rozdá“ 400 milionů korun

- Reklama -

To byl teda frmol! Žádostí o dotace na nové rybníky, anebo na obnovu těch starých, se sešlo tolik, že ministerstvo zemědělství muselo příjem těm nových zastavit. Celková částka žádostí bleskurychle přesáhla 650 milionů korun. Jenže! Ministerstvo zemědělství má přichystaných pouze 400 milionů korun. Žadatelé o dotace ale nemusí smutnit, resort zemědělství, který má dotace na rybníky na starosti, slíbil, že další kolo dotací se zase rozjede brzy.

Ministerstvo zemědělství celkově přijalo přes 200 žádostí v celkové výši 668 milionů korun. Problémem ale je, že resort zemědělství má připravených jen 400 milionů korun. Například žadatelé z jihomoravského kraje, který patří dlouhodobě k nejsušším v České republice, poslali 17 žádostí za 48 milionů korun. Na co by měly být peníze použity?

Tak například starostka Dražůvek na Hodonínsku chce nechat opravit asi hektarový rybník. Na této vodní ploše se podepsal výskyt bobrů, kteří rybník poškodili. Jenže! Starostka ani neví, jestli podání žádostí stihla, o skončení příjmu dotací se dozvěděla teprve nedávno. Obec přitom nutně potřebuje 7 milionů korun bez daně na opravu, rybník je ve špatném stavu kvůli zmíněným bobrům.

Znojmo například plánuje opravit hned dvě vodní plochy – rybník v části Mramotice a vodní nádrž v Načeraticích. „Dáváme dohromady podklady pro ministerstvo zemědělství. S úředníky jsme v kontaktu,“ řekl Deníku místostarosta Znojma Jakub Malačka. Jen opravy rybníka v části Mramotice mají vyjít na 4 miliony korun.

Podobných žádostí se na ministerstvu sešlo přes 200. Znova: Celková částka se přehoupla přes 650 milionů korun. Proto se úřad rozhodl sběr žádostí ukončit výrazně předčasně – už 3 měsíce před řádným termínem! Obce mohly od resortu zemědělství získat až 10 milionů korun na stavbu nového rybníka, anebo na opravu starého rybníka až 2 miliony korun. Nutná je i vlastní účast v minimální výši 20 procent.

Ministerstvo zemědělství podle Deníku plánuje rozjet další kolo dotací brzy. Úřad tuto formu podpory provádí již od roku 2016. Peníze například v minulosti pomohly v kulanech na Vyškovsku, tam za 7 milionů korun postavili zcela nový rybník. „Bez dotací bychom do stavby nešli. Chtěli jsme zdržet co nejvíce vody v krajině,“ řekl Deníku starosta obce Karel Pospíšil.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -