skingbranding-banner

Počet nasazených ryb roste! V loňském roce ČRS nasadil 13 000 000 ryb!


Český rybářský svaz vydal velmi zajímavá data a srovnání, která se týkají nasazování ryb do svazových revírů. Z uveřejněných čísel lze vyčíst, že do našich vod bylo v minulém roce nasazeno neuvěřitelných 13 000 000 kusů ryb. Kapr v této násadě tvořil menšinu (co se kusů týče). Navíc, Svaz nabídl i velmi zajímavé porovnání mezi současností a minulostí. Český rybářský svaz se tak snaží vyvrátit tvrzení některých rybářů, že se do tuzemských „svazovek“ nenasazuje.

„Zarybnění každoročně stoupá, a to ve všech sledovaných hodnotách. Začněme celkovými počty – v roce 1998 bylo vysazeno do našich revírů 8.994.994 kusů ryb o celkové váze 2.242.976 kilogramů. V roce 2017 už to bylo 13.619.752 kusů ryb o celkové váze 3.197.865 kilogramů. To je nárůst o 51% v počtu a 42% ve váze!“ píše se na webu Rady ČRS.

Do svazových vod se v dominantním počtu, co se váhy týče, sadí kapři. „Největší podíl na tom má samozřejmě násada kapra, která dlouhodobě tvoří přibližně 80% násady (počítáno vahou, nikoli počtem kusů – v kusech je kapr v menšině, pro 2017 tvořil kapr v kusech jen 18% násady). Ve sledovaném období počet vysazených kaprů stoupl o 20% (na 2,48 milionu kusů), ale ještě výraznější „nárůst“ byl v jeho průměrné vysazované velikosti, která se zvýšila o 52%,“ stojí na webu Rady ČRS.

Vedení Českého rybářského svazu se brání tomu, že by do našich vod nebyly nasazovány i jiné druhy ryb. Co se týče počtu kusů ryb, tak do svazových vod vloni zamířilo přes 11 milionů ostatních ryb. „Co rozhodně není pravda je to, že se kapr vysazuje čím dál více na úkor ostatních druhů ryb; počet vysazovaných „nekaprů“ stoupl o 60% na 11 milionů kusů,“ vysvětluje Rada ČRS.

 

Počet úlovků klesá

Rada Českého rybářského svazu sice tvrdí, že do tuzemských vod nasazuje rekordní počty ryb. V úlovkových listech je k vidění ale opačný trend – u některých druhů ryb počet úlovků dramatický klesá. Pro zajímavost: Poslední dva roky tomu bylo od roku 1998 poprvé, co rybáři ulovili méně jak 1 000 000 kaprů za rok.

A u některých rybích druhů jsou úlovky na dramatickém minimu. Například data u úlovků okouna naznačují, že populace těchto krásných ryb má extrémní problém, se kterým si Svaz neumí poradit. Podobně to vypadá u původních druhů ryb – u pstruha potočního a lipana podhorního (ryby bývají často nahrazovány pstruhem duhovým, který je výrazně levnější).

Na druhou stranu je nutné říci, že za sníženými úlovky jistojistě stojí i ten fakt, že rybáři se rok od roku více uchylují k myšlence chyť a pusť a své úlovky mnohem častěji pouští. To je i příklad okouna, kdy milovníci dravých ryb pruhované dravce mnohem častěji pouští zpátky na svobodu. To samé platí u pstruhů potočních a lipanů. Na pstruhových vodách je pak ještě velmi silný i predační tak, který devastuje populace pstruhů potočních a lipanů.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Rybáři při sečení rákosí zmasakrovali hnízda vodních ptáků! Hrozí jim pokuta!

admin | přečteno: 128x | 23.07.2019 | Žádné komentáře

Rybníkářství Pohořelice řeší velký problém. Na Pařezném rybníku na Žďársku …

Porybní na Labi zadrželi povolenku 6letému rybářovi za noční lov! Rybářská stráž varuje: Nezneužívejte dětské povolenky!

admin | přečteno: 1383x | 22.07.2019 | 1 komentář

Další kontroly probíhaly na revírech Labe a Vltava v rybářských organizacích …

ZAJÍMAVOST: Nejslavnější český rybníkář Jakub Krčín bude mít „vlastní“ seriál

admin | přečteno: 482x | 19.07.2019 | Žádné komentáře

Nejslavnější rybníkář české historie Jakub Krčín se dočká „vlastního“ seriálu. …

Komentáře

  • Predační tlak. Tlak se musí vytvořit na ochranáře, jelikož díky nim jsou pstruhové potoky prázdné. A to je teprve začátek zkázy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.