DomůNovinkyPod rybářem se prolomil led. Muž se utopil

Pod rybářem se prolomil led. Muž se utopil

- Reklama -

Zkraje ledna se ve Žďánicích na Hodonínsku odehrála tragédie. Pod rybářem se prolomil led. Bohužel, muž se nedokázal z ledové vody dostat, a utopil se. Záchranné složky se snažily dostat na místo co nejrychleji. Bohužel, než na místo neštěstí záchranáři dojeli, muž už nejevil žádné známky života. To, jestli muž šel na led úmyslně, anebo na něj upadl, se zjišťuje…

„Informaci o muži ve vodě jsme dostali po 16. hodině. Na místo jsme vyslali lékařskou posádku, ale dotyčný zemřel ještě před naším příjezdem,“ řekla Novinkám mluvčí záchranářů Michaela Bothová. To, jestli muž šel na led úmyslně, anebo na něj spadl nějakou náhodu, se vyšetřuje.

 

Doporučení hasičů: Jak se chovat na ledu?

Na stojatých vodách, což jsou rybníky, jezera, vodní nádrže a přehrady, se doporučuje vstupovat na led až v čase, kdy celodenní teploty klesnou pod bod mrazu po dobu deseti dnů a tloušťka ledu je aspoň dvacet centimetrů. I ta ale není konstantní po celé vodní hladině, ale je zeslabena v místech přítoků a odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, listí a odpadky. V ledu mohou být zapíchnuté různé předměty, jako například větve, hole apod. Rybáři, potápěči a vodohospodáři takto označují otvory v ledu. Proto je vhodné se označeným místům v bezpečné vzdálenosti vyhnout.

Nedoporučuje se vstupovat na tekoucí vody. V klimatickém pásmu České republiky některé řeky nezamrzají vůbec a jiné jen na velice krátkou dobu. I když se může zdát, že potok nebo řeka je souvisle pokryta ledem, v místech hlavního proudu dochází k zeslabení ledu. Tím se riziko propadnutí zvyšuje. V případě proboření na tonoucí osobu nepůsobí pouze chlad a stres, ale také proud, který ji stahuje pod led.

Při proboření v blízkosti břehu se čověk logicky snaží vylézt směrem ke břehu. Důležité je zachovat klid, panické chování rychle ubírá síly. Jestliže se nehoda stane uprostřed rozsáhlé vodní plochy, doporučuje se vylézat ve směru, odkud tonoucí přišel, protože tam byl led únosný. Od místa proboření je vhodné se plazit nebo válet, aby se hmotnost rozkládala na větší plochu.

Při záchraně: Po ledu je vhodné se pohybovat plížením. K vytažení osoby může posloužit větev, hokejka, prkno, případně tažné lano z povinné výbavy vozidla. K záchraně je vhodná i rybářská loďka, kterou zachránce tlačí před sebou po ledu až k tonoucí osobě.

Zdroj: hzscr.cz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -