Domů Novinky Předseda ČRS Mach reaguje na kritiku: Rozdělování peněz za celosvazové povolenky budeme...

Předseda ČRS Mach reaguje na kritiku: Rozdělování peněz za celosvazové povolenky budeme řešit

- Reklama -

Předseda Českého rybářského svazu Karel Mach momentálně v rybářských kruzích schytává silnou kritiku za rozhovor pro Deník. Některým rybářům vadí, že například ve zmíněném rozhovoru řekl, že při rozdělování peněz za celosvazové povolenky dochází k podvádění. Mezi kritiky se zařadili i vysocí funkcionáři Dušan Hýbner (předseda Středočeského ÚS) nebo Karel Koranda (předseda Jihočeského ÚS), který Karlovi Machovi poslal i otevřený dopis. Na něj se rozhodl předseda ČRS Mach reagovat.

Pro čtenáře InRybar.cz přinášíme kompletní přepis reakce předsedy ČRS Karla Macha na otevřený dopis předsedy Jihočeského ÚS Karla Korandy:

Odpověď na otevřený dopis předsedovi Českého rybářského svazu,  z. s.

Vážený pane předsedo,

dovoluji si reagovat na Váš dopis doručený 28.2 2019 elektronickou cestou a jsem rád, že v něm prezentujete svůj názor.

Uvádíte, že nesouhlasíte s mým tvrzením uvedeným v článku zveřejněném dne 26. 2. 2019 v novinách Deník, že v systému redistribuce finančních prostředků se dlouhodobě objevují účelové podvody a zkreslení. Dále pak navrhujete, aby byl zahájen bezodkladný audit této části rozpočtu ČRS. Váš návrh předložím k posouzení na nejbližším zasedání Republikové rady. Dovolím si jej však ještě rozšířit o podrobný rozbor pravidel, kterými se řídí tento systém a o přehled některých nestandardních praktik jednotlivých subjektů, participujících na redistribuci. Právě tyto praktiky, které již byly projednávány na zasedání lednové Rady ČRS, jsem měl na mysli, když jsem v rozhovoru zmínil podvody. Tím jsem však nemyslel, a to zdůrazňuji, trestně právní rovinu, ale pouze vnitrosvazovou úroveň. Rybářská veřejnost si pak jistě udělá názor na to, kdo a jak získává finance z prostředků celosvazového rybolovu a jaký vliv mají na výsledek redistribuce některá účelová rozhodnutí, motivovaná snahou o vyšší finanční profit.

Revíry místního významu byly zmiňovány v mém volebním programu, prezentovaném na posledním Republikovém sněmu, na kterém jsem byl následně zvolen předsedou. Dovolím si citovat bod 2; „Otevření diskuze na téma revírů místního významu, v případě nalezení konsensu napříč územními svazy, jejich následné zrušení a převedení do celosvazového rybolovu.“ Proto mi připadá logické, že diskuze na uvedené téma by měla být otevřena a Vám děkuji za poskytnutí stanoviska Jihočeského územního svazu.

I další bod byl součástí mého volebního programu, konkrétně jde o bod 3; „Redukce stávajících bližších podmínek rybolovu na revírech s cílem zjednodušit a zpřehlednit současný stav. Neustále zvyšování restriktivních opatření není samospasitelné.“ Opět jde o snahu naplňovat volební program motivovaný záměrem dosáhnout ve prospěch rybářů jednodušších a srozumitelnějších pravidel rybolovu. Vaše připomínka k tomuto cíli mě však poněkud překvapuje s ohledem na fakt, že jste v nedávné minulosti několikrát veřejně deklaroval zcela shodný záměr.

V závěru apelujete na dodržování psaných pravidel, obsazování pracovních komisí schopnými vzdělanými lidmi a ukončení klientelismu ve prospěch našich místních organizací a našich členů. Zde bych důrazně požádal o uvedení jednotlivých případů, kdy tomu tak při obsazování komisí nebylo, a dále také o uvedení příkladů klientelismu v řadách ČRS a nedodržování psaných pravidel.

Na závěr bych Vám rád připomenul ještě jeden z bodů mého volebního programu, který sice nezmiňujete, ale já jej považuji za zcela zásadní: „Naším letitým problémem je však nerespektování daných rozhodovacích postupů. Není ostuda být při podání návrhu na jakoukoliv systémovou změnu přehlasován, pokud jsem svými argumenty většinu členů Rady nepřesvědčit. Je však umění přijmout většinový názor ostatních a následně jej také respektovat. A to je to, co nám opravdu chybí a zároveň ohrožuje celistvost svazu.“

Zkuste se, prosím, nad těmito slovy zamyslet…

S pozdravem „Petrův zdar!“

PhDr. Mgr. Karel Mach, MSc., MBA

předseda Republikové rady ČRS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Rady ČRS

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -