skingbranding-banner

Rybáři nadávají porybným, že kontrolují v nouzovém stavu! Někteří si stěžují i na policii


Včera magazín InRybar.cz informoval o kontrolách rybářské stráže ze středočeských organizací, které v těchto krizových dnech probíhají na řadě svazových revírů. Výsledkem bylo, že rybářská stráž zadržela hned několik povolenek za různé prohřešky vůči rybářským pravidlům. Namísto toho, aby rybářská veřejnost byla ráda, že porybní pracují i v této nelehké době, tak jim někteří rybáři hrubě nadávají. A nejen to! Někteří si na ně dokonce stěžují i na policii. Rázné vyjádření proto vydal předseda Středočeského územního svazu. Ten jasně řekl, že za rybářskou stráží stojí, a že má plnou podporu…

Rybářská stráž z nejrůznějších středočeských organizací prováděla kontroly na nejrůznějších revírech. Nejčastěji rybářská stráž zadržovala povolenky za porušení denní doby lovu. Porybní ale zadrželi povolenku i rybářovi, který si ponechal hájenou rybu, anebo zadržela dva cizince, kteří neměli platná oprávnění pro lov ryb. Na první pohled skvělá práce! Přesto se najdou tací rybáři, kterým se tenhle postup v nouzovém stavu nelíbí, a proto rybářskou stráž hrubě urážejí, anebo si stěžují na policii. Na to ale reagoval předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner…

Předseda Středočeského ÚS na webu napsal:

Naše zprávy o aktivitě a činnosti rybářské stráže v SÚS v této nelehké době, které jsme zveřejnili na webu SÚS o víkendu, a které sdílela řada rybářských serverů, vyvolala řadu reakcí. Za ty pozitivní děkujeme, ale chci se zastavit u těch negativních, kdy v různých diskuzích dochází k urážkám členů RS, k vyhrožování a bylo údajně podáno několik stížností na postup členů RS u orgánů státní správy rybářství a na Policii ČR.

NEPŘEHLÉDNĚTE: “Masážní” křeslo pro rybáře, které vyhřívá záda! Za nízkou cenu

V této souvislosti, jako statutární zástupce SÚS, jednoznačně říkám: stojíme za všemi členy RS, kteří o víkendu prováděli kontroly a figurují ve stížnostech a podnětech na svoji činnost. Mají naši plnou podporu a jako územní svaz budeme za nimi stát ve všech sporech, které stěžovatelé vyvolali.

Všem těmto členům RS děkuji, že riskují své zdraví při ostraze našeho společného majetku. Vážím si vaší práce a apeluji na vás: nenechte se zastrašit, konáte v souladu s právem.

Stejně tak vzkazuji lovícím: pokud nebudete dodržovat pravidla, nemáte na revírech a vodních plochách v SÚS místo, a to v žádné době!

Několik základních faktů pro ty, kteří mají chuť si stěžovat či dělat chytráky na sociálních sítích:

V rámci nouzového stavu s účinností ode dne 24. března 2020 od 00:00 hod. do dne 1. dubna 2020 do 6:00 vláda zakázala volný pohyb osob na území České republiky s výjimkou mj. výkonu činností sloužících k zajištění bezpečnosti a vnitřního pořádku. Ode dne 1. dubna 2020 do 6:00 hod. se dále uložilo orgánům veřejné moci a správním orgánům, aby v rámci všech svých pracovišť zahájily omezený provoz vyplývající z nouzového stavu, spočívající v omezení práce zejména na ty agendy, jejichž výkon musí být bezpodmínečně kontinuálně zajišťován, a to zejména k zajištění chodu veřejné správy a služeb veřejné správy v nezbytně nutném rozsahu.

Člen Rybářské stráže je úřední osobou, která podle zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství) plní své povinnosti vůči státu v přenesené působnosti podle tohoto zákona a plní svá oprávnění podle § 16 uvedeného zákona rovněž při odhalování přestupků pro oblast rybářského práva. V této souvislosti je ve stejném postavení, jako jakýkoliv policista či městský strážník a je dokonce stejně chráněn jako tyto osoby podle trestního zákona jako úřední osoba.

Vzhledem ke skutečnosti, že se v měsíci březnu uskutečňuje výkon rybářského práva v mimopstruhovém revíru od 5 do 22 hodin, vykonává v této době rybářská stráž ochranu rybářských revírů, kde naplňuje svá oprávnění, přičemž jejím pracovištěm se rozumějí ty rybářské revíry, které mu stanovil příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud jde o počet členů RS, kteří svá oprávnění v konkrétní den a místě mají vykonávat, nemá ČRS, z. s., SÚS možnost tuto skutečnost ovlivnit, avšak vzhledem k útokům, které na členy RS v poslední době vedeny, a to i verbálním způsobem, má ČRS, z. s., SÚS za to, že je vhodné, aby tuto činnost vykonávalo více členů RS, a to i pro případné důkazní řízení o přestupku. Je tedy plně na členech RS, jak vyhodnotí konkrétní situaci z hlediska nasazení sil.

NEPŘEHLÉDNĚTE: “Masážní” křeslo pro rybáře, které vyhřívá záda! Za nízkou cenu

Je tedy patrné, že víkendové kontroly RS proběhly v souladu s nařízeními vlády ČR. Navíc všichni členové RS byli proškoleni o postupu při provádění kontrol v tomto výjimečném stavu.

Neodpustím si poznámku na závěr ke stěžovatelům a těm, kteří si myslí, že pravidla se nemusí dodržovat: tuhle válku s námi nevyhrajete, i kdybyste práskali a donášeli sebevíc, tak nevyhrajete. Na našich revírech a plochách pořádek bude, tím si buďte jisti!

Zdroj: Středočeský ÚS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Středočeský ÚS

Nové články v rubrice

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!

admin | přečteno: 424x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro …

Skoro 25 miliónů korun! Rybáři vyčíslili škody na Bečvě, ze kterých je smutno!

admin | přečteno: 129x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Hodně smutná čísla zveřejnil Územní svaz pro Severní Moravu a …

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

admin | přečteno: 7069x | 23.02.2021 | 3 komentářů

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu …

Komentáře

 • S rybářem, kterému se kontrola nelíbí nemít žádné slitování. Za sebemenší přestupek sebrat papíry.

  • Souhlas. Kdo má vše v pořádku, nemusí se ničeho bát. Komu kontrola vadí, tak evidentně nemá čistý svědomí a je na místě ho potrestat. On si to příště rozmyslí.

   • Přesně tak.Poctivej se kontroly nebojí.

 • Souhlasím. Jen se bojím, že v nastalé době budou pytláctvi a krádeže na denním pořádku. Kéž by to bylo to nejmenší.

 • Souhlas,jeste ty podložky aby byly poviny a je to ok🐟🐟

 • Jeste prosím porybny tolerujte drobet rybare bez vezirku s podlozkou a uklizenym mistem. Bivak neni smeti! Kdyz uz to mame tak na hlavu nebo na brolli postaveny.kdo ma rad prirodu uklidi odnese od vody vic odpadku nez privez.🐟🐟🐟♥️🐟🐟🐟

 • Jsem rád, že RS chodí i v této nelehké době a děkuji za jejich obětavost.
  Více kontrol jedině dobře a to vždy, protože kdo se neumí chovat jako rybář který miluje ryby, přírodu a vše kolem ní
  nemá mezi námi co dělat.

 • Kontrolovat ještě více! Dobrá práce! 👍

 • Také souhlasím, jen at kontrolují. Je to správně. Ale na druhou stranu by se někteří jedinci z plackou měly nad sebou zamyslet a nedělat naschvály. Zažil jsem několikrát kontrolu a vermomocí mi chtěly sebrat papíry-když mi na nic nepřišly, vše jsem měl v pořádku, tak mě začaly kontrolovat každou hodinu… To víte, po 12té kontrole jsem se s nimi pohádal a jejich jediná odpověd byla – cituji : Sedíte mi na míste a nelíbí te se nám. (toto se mi stalo před 3mi lety ale s podobnou situacej se setkam každý rok a pokaždé na jiném revíru). Takže závěrem-kontrolujte dál, je to dobře ale udělejte si pořádek i ve vlastních řadách! (zbytečná buzerace a chytání po půlnoci jenom kuli placce u stráže mě štve!)

  • Chytání po půlnoci , nebo kontrola po půlnoci, zda se neloví přes čáru ? Pokud je to to druhé, potom pouze palec nahoru. Pokud není stanovena doba lovu Non stop, nemá po půlnoci lovit nikdo, nebo je to jinak ?

 • Petrův zdar…
  @Dusane
  … velka většina členů RS má odznak jen kvůli někomu, protože má na něj pifku už dlouho,a toto je jediné pro ně legální řešení…vim to zvláštní zkušenosti.pokud se Ti to stává často, není nic jednoduššího,mít vše v pořádku,a při kontrole si opsat číslo odznaků a jméno z průkazky.ale jinak je to boj s aroganci.bohuzel.
  Pz pampaliny

 • Dobrý den ano souhlasím z kontrolami.ale také bych byl rád aby RS mo komunikovali alespoň po emailu nebo tel.
  Například rád bych si koupil povolenku klidné pošlu peníze na účet i plus poštovné aby mi ji mohli uaslat.proč je to takoví problém???

 • Kontrola teď ó Velikonocích, rybářská straz neměla roušku natož rukavice. Jenom buzerace a sbírat povolenky na základě nesmyslného nařízení ó době lovu. RS středočeský kraj- povinnost 30 kontrol, za dopadení pytláka se bere jako 30 kontrol, za sebrání povolenky 10 kontrol. Takže motivace pro stráž sebrat co nejvíc povolenek za každou hovadinu co nejdřív ,aby měl pak zbytek roku splněno a klid. Tomu říkám fér výkon práva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.