skingbranding-banner

Rybáři pozor! Chytání non-stop na populární svazovce neplatí! V pravidlech je nepřesnost


Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko nedávno zveřejnil dodatek k soupisu revírů pro rok 2021. A v něm je hned několik novinek. Bohužel, do tohoto dodatku se vloudila i nepřesnost. O co jde? Ve zmíněných pravidlech pro svazové vody je uvedeno, že na populární Slezské Hartě je možné v letním termínu rybařit non-stop. Jenže realita je jiná! Kvůli zpřísnění ochranného pásma na Slezské Hartě ze strany Povodí Odry nebude možné na tomto populárním revíru rybařit 24 hodin v daném letním termínu. Přísná opatření se dotýkají i bivakování, u vody nebude možné přes noc vůbec pobývat…

Moravskoslezský územní svaz nedávno zveřejnil dodatek k soupisu revírů pro rok 2021, ve kterém se mimo jiné píše: „Na základě rozhodnutí Ministerstva zemědělství ČR ze dne 27. 5. 2019, platí na níže uvedených revírech výjimka z denní doby lovu od 00:00 – do 04:00 hod. od 16.6. do 31.8. 2021: 471 200 Slezská Harta 1A (č.j. rozhodnutí 28313/2019-MZE-16232).“

Jenže realita je jiná! Pravdou sice je, že v roce 2019 ministerstvo zemědělství výjimku pro non-stop rybolov na Slezské Hartě skutečně udělilo. Jenže! V prosinci loňského roku se v médiích objevila informace, která hovořila o zpřísnění ochranného pásma na Slezské Hartě. K tomuto zpřísnění přistoupilo Povodí Odry, které má „konečné slovo“, co se podmínek lovu na Hartě týče. Takže s tímhle nemohli moravskoslezští rybáři vůbec nic dělat. Tady rozhoduje Povodí Odry!

TIPY A TRIKY: Jak úspěšně chytat velké kapry v studené vodě? Vyzkoušejte tyhle triky!

Co to ve výsledku znamená? Na Slezské Hartě nebude možné v roce 2021 rybařit non-stop! Informace, která je v dodatku pro rok 2021 uvedena, prostě neplatí. Proč to je ale v dodatku pro rok 2021? Ani s tímto nemohli moravskoslezští rybáři nic dělat, protože dodatky se připravují s velkým předstihem.

I když reakce rybářské veřejnosti ohledně neplatnosti non-stop lovu v letním termínu a omezené bivakování na Slezské Hartě není nijak radostná, je důležité si uvědomit jednu věc – pořád se jedná o docela mírná omezení vzhledem k tomu, že na Slezské Hartě bude ochranné pásmo 2. stupně. Mohlo to dopadnou i hůře, to je zapotřebí si opravdu uvědomit…

 

Přísná opatření kvůli nepořádku od rybářů?

Regionální televize Polar zveřejnila v prosinci loňského roku reportáž, která pojednává o nových omezeních na přehradě Slezská Harta, která je největším revírem Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko. A právě tato voda patří k velmi oblíbeným lokalitám na Ostravsku, kam se ročně sjíždí desetitisíce rybářů. Velká část z nich pak na Hartu jezdí i bivakovat. Jenže tomu je konec! Na Slezské Hartě se rozšíří ochranné pásmo 2. stupně, což ve výsledku znamená, že u vody nebude možné pobývat od půlnoci do 4 hodin ráno…

Jaký je důvod těchto nových omezení? Povodí Odry tvrdí, že potřebuje zlepšit kvalitu vody v Slezské Hartě, která zásobuje vodou vodárenskou nádrž Kružberk. A vodohospodáři si slibují, že novými omezeními napomůžou ke zlepšení kvality vody ve Slezské Hartě.

„Kružberk posílá tlakovým přivaděčem surovou vodu na úpravnu vody na Podhradí a ta musí být v co nejvyšší kvalitě. Proto chceme tady na Slezské Hartě tím druhým ochranným pásmem docílit toho, ať máme tady co nejkvalitnější surovou vodu,“ řekl televizi Polar hrázný Petr Poledna.

Podle regionální televize Polar jsou největšími znečišťovateli právě rybáři, kteří po sobě nechávají obrovské množství nepořádku. Je to už „stará klasika“: Kromě odpadu po sobě rybáři nechávají například i WC přímo u vody. „Rybáři tady nejezdí sami, ale jezdí sem celé rodiny, které tady pobývají 8, někdy 10 dní,“ řekl pro regionální televizi hrázný Poledna.

TIPY A TRIKY: Jak úspěšně chytat velké kapry v studené vodě? Vyzkoušejte tyhle triky!

Okolo Slezské Harty se tak velmi brzy objeví nové informační cedule, na kterých budou upřesňující informace o tom, co se u vody bude moci smět, anebo nesmět. „Ta informační tabule je označena QR kódem, ze kterého si do chytrého telefonu můžete stáhnout všechny informace,“ upřesňuje hrázný Petr Poledna.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Skoro 25 miliónů korun! Rybáři vyčíslili škody na Bečvě, ze kterých je smutno!

admin | přečteno: 41x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Hodně smutná čísla zveřejnil Územní svaz pro Severní Moravu a …

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

admin | přečteno: 6800x | 23.02.2021 | 3 komentářů

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu …

České revíry bez amurů? Někteří politici chtěli omezit oblíbené ryby! Jak to dopadlo?

admin | přečteno: 6988x | 23.02.2021 | 7 komentářů

Tak tohle bylo jen o fous! Na politické půdě se …

Komentáře

 • přečtěte si vyhlašku životního prostředí a tam je bivakovani povoleno za podmínek určenych a prosim neuvadějte v omil rybaře

 • Tak ještě, že jste to vydali až teď. Kdybych to věděl o 3 týdny dřív vůbec bych povolenku nekupoval.

 • Podle § 30 odst. 8 a odst. 10 vodního zákona se vtomto území ochranného pásma II. stupně zakazuje:
  5.Táboření, stanování, bivakování a rozdělávání ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem správce vodní nádrže. Nevztahuje se na umístění jednoduchých rybářských deštníků a jednoduchých stanových přístřešků do 2,5 m v průměru bez podsady na ochranu před povětrnostními vlivy v době výkonu rybářského práva na rybářském revíru,a to jen po odůvodněnou dobu a jen pro osobu oprávněnou k tomuto výkonu

  https://www.pod.cz/data/pages/files/provozni-pokyny-VD-Slezska-Harta-pokyny.pdf
  https://www.pod.cz/data/pages/files/provozni-pokyny-VD-Slezska-Harta-vyhlaska.pdf

 • Ať zakážou rybařit úplně

 • Jak je možné, že povodí Odry nevadí tisíce koupajících se lidí v Leskovci , určitě všichni chodí na WC. Stovky plachetnic, které vypouštějí veškerý odpad a exkrementy do přehrady. Kolem přehrady je několik letních táborů, které v přehradě myjí prakticky vše.
  Proč nikomu nevadí , že obce kolem přehrady nemají funkční čističky odpadních vod.
  Plně souhlasím,že někteří rybáři jsou prasata, ale podíl na kvalitu vody mají zanedbatelný, otom jsem přesvědčen.
  Toto opatření padlo pouze na jednu skupinu uživatelů. Proč?

  • Klasika …čecháčci trilion ha revíru a na moravě ani ………..
   …vlastně malé máme…máme všichni Olše 3 A (Větrov) 471 084 Moravskoslezský ÚS 16.6.- 31.8. 52 CELÝCH HEKTARŮ…

   …- Revíry s výjimkou pro non-stop rybolov 2021-….

   …no, zdá se že po 65 letech rybařiny ušetřím 2700.-korun “českých” ..(ne moravských))

 • to je kapitalismus v primem prenosu,tohle zlo uz musi konecne skoncit!

 • same zakazy,hlavne ze nadavate na komunisty,zlate casy,jedina starana bez tunelu

 • Tuto informaci dostat dříve tak jim na povolenku …. Jsem zvědav kolik rybářů příští rok nevezme povolenku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.