Domů Novinky Rybáři při sečení rákosí zmasakrovali hnízda vodních ptáků! Hrozí jim pokuta!

Rybáři při sečení rákosí zmasakrovali hnízda vodních ptáků! Hrozí jim pokuta!

- Reklama -

Rybníkářství Pohořelice řeší velký problém. Na Pařezném rybníku na Žďársku sekali pracovníci firmy rákosí. Jenže! Při této práci údajně došlo k zničení téměř všech hnízd vodních ptáků, kteří v dané lokalitě hnízdili. Problémem také je, že k tomuto poškození došlo v chráněné lokalitě. Případem se už zabývá Česká inspekce životního prostředí. A rybářům hrozí pokuta! Rybníkářství nezapírá, že k poškození hnízd došlo. Pracovníci už přestali se sečením rákosu…

Rybníkářství Pohořelice hospodaří na Pařezném rybníku na Žďársku, který si pronajalo. Chybu firma přiznala. „Ano, došlo k této situaci. Bohužel jsme v tuto chvíli neměli informaci, že pro rybník existuje nějaké omezení. Nebyl to v žádném případě záměr, ale nedopatření,“ řekl ČTK ředitel rybníkářství Roman Osička.

Rybníkářství Pohořelice má v této lokalitě hned několik rybníků. Na všech těchto plochách byly práce pozastaveny. „Teď si prověřujeme všechny rybníky, které máme od letošního roku v pronájmu, zda tam nejsou ještě další omezení, abychom se už do takových problémů nedostali,“ vysvětluje ředitel rybářů z Pohořelic.

Probíhajících prací na rybníku si všiml ornitolog Vojtěch Kodet, který rybáře vyzval k ukončení sečení. „Bohužel to již bylo ve fázi, kdy porosty byly posečené. Kolik mláďat a snůšek bylo zničeno, nelze přesně zjistit,“ vysvětluje. Podle ornitologa byla ale zničena všechna hnízda – potápek malých, labutí velkých, poláka velkého, lysky černé nebo potápky roháče.

„Jediné hnízdo, které nebylo zničeno vysečením, bylo hnízdo ohroženého dravce motáka pochopa se dvěma mláďaty. Je ale pravděpodobné, že starší mláďata byla skrytá v porostech kolem hnízda a byla usmrcena při sečení,“ mrzí ornitologa. „Stačilo pár týdnů počkat do doby, než budou mláďata vyvedená z hnízda. Posekat rákosiny nyní nebylo nutné,“ dodal ornitolog Kodet.

Celý případ už řeší Česká inspekce životního prostředí. „Naši inspektoři byli na místě a zjistili jednání směřující k porušení zákona o ochraně přírody a krajiny,“ řekl vedoucí inspektorů Jan Panský z Havlíčkova Brodu. Rybářům nyní hrozí pokuta, kterou ale úřad nechtěl specifikovat. A to proto, že rybáři porušili hned několik paragrafů, navíc šlo o chráněnou oblast.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -