skingbranding-banner

Rybáři vyhráli: Populární svazová pískovna u Labe se zasypávat nebude! O co jde?


Před rokem se na Kolínsku velmi intenzivně řešilo to, že společnost Kamenolomy chtěla zavážet vybrané břehy na svazové pískovně Sandberk rekultivačním materiálem. To by v praxi znamenalo, že společnost chtěla do Sandberku navozit až 1 800 000 tun materiálu, který by vozilo až 100 kamiónů denně. Proti rekultivaci vybraných břehů na populární pískovně se tehdy postavili nejen rybáři, ale i veřejnost nebo zástupci města Kolín. A teď starosta města Kolín na sociálních sítích informoval, že k tomuto „rekultivačnímu záměru“ nedojde.  

Starosta Kolína Michael Kašpar na sociálních sítcích zveřejnil dopis z Ministerstva životního prostředí. V něm se píše: „K uvedenému můžeme uvést, že dne 21. ledna 2021 vydalo Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí, kterým bylo napadené rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje ze dne 13. ledna 2020 zrušeno a vráceno k novému projednání, přičemž ministerstvo požaduje další posuzování záměru dle zákona,“ píše se v dopise zaslaném starostovi Kolína.

NOVINKA: Nadupané dělené pruty na kapry z uhlíku! Super nízká váha za super cenu

„Důvodem pro zrušení rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje bylo jak nedostatečné odůvodnění závěrů rozhodnutí ze strany úřadu, tak nejasnosti v přiloženém Biologickém hodnocení a nedostatečně zpracovaná problematika vlivů záměru na podzemní vody,“ doplnilo ministerstvo.

Z rozhodnutí ministerstva mají velkou radost pochopitelně i kolínští rybáři: „Po ročním snažení a pod tíhou odborných argumentů Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí krajského úřadu o původním likvidačním návrhu rekultivace a sanace. Věc bude nyní zkoumána od počátku a odborně. Pak se zvolí správný druh sanace a rekultivace. Takže vítězství,” raduje se předseda kolínských rybářů Jiří Krouza. 

 

Co se mělo dít na Sandberku? 

Firma KAMENOLOMY ČR chtěla odvézt 900 000 m³ materiálu do štěrkovny Sandberk, která leží hned vedle Labe u Kolína. Na záměr firmy upozornili někteří lidé, kterým se uložení tohoto materiálu do štěrkovny Sandberk nelíbilo. A proto vznikla i petice. Organizátorovi petice vadilo, že podle něj o záměru firmy nebyla široká veřejnost vůbec informována. Navíc, podle něj by to znamenalo, že v okolí by se pohybovalo až 100 kamiónů denně. K odpůrcům se tehdy přidali i kolínští rybáři nebo zástupci města Kolín. Firma tehdy uvedla, že materiál se skládal z takových součástí, které jsou běžné přírody…

Firma KAMENOLOMY ČR uvedla: Záměr je lokalizován převážně v rámci dobývacího prostoru Kolín, který leží východním směrem od vlakového nádraží Kolín. Jezero v dobývacím prostoru je propojeno se západněji ležícím jezerem s místním názvem Sandberg. Jezero Sandberg je spojené vodním kanálem o délce cca 300 metrů a šířce 9 až 20 metrů s řekou Labe. Původně se jednalo o zbytek slepého ramene, jak je patrné ze starších leteckých snímků.

NOVINKA: Nadupané dělené pruty na kapry z uhlíku! Super nízká váha za super cenu

Koncepce aktualizace projektu sanace a rekultivace spočívá v ponechání větší části vodní plochy těžebního jezera beze změny, některé části jezera je navrženo modelovat „rekultivačními” materiály: k úpravám terénu v rámci sanace a rekultivace budou využity odpady “kategorie ostatní” (zemina a kamení, vytěžená jalová hornina a hlušina). Jedná se o materiály, které se v přírodě běžně vyskytují. Dále budou v omezeném množství ke zpevnění provozních cest využity recykláty demoličních a stavebních odpadů (např. frakčně upravené cihly, beton).

Redakce InRybar.cz 

Ilustrační foto: 

Nové články v rubrice

Kauza Bečva nekončí: Druhé odložení klíčového posudku! „Případ je složitý!“ říká znalec

admin | přečteno: 144x | 3.03.2021 | Žádné komentáře

Ani napodruhé soudní znalec Jiří Klicpera nepředložil vypracovaný klíčový posudek …

Jakub Vágner reaguje na kritiku kvůli používání echolotu: „Drahý sonar je bez znalostí k ničemu!“

admin | přečteno: 10298x | 2.03.2021 | 8 komentářů

Jakub Vágner nedávno na své stránce na facebooku zveřejnil fotografii …

PŘEHLEDNĚ: Severočeští rybáři nasadili přes 290 000 kaprů! Zvýšil se počet candátů

admin | přečteno: 716x | 2.03.2021 | Žádné komentáře

Severočeský územní svaz zveřejnil velmi zajímavá data o nasazovaných rybách …

Komentáře

  • Jako jednoduché dát to do díry co je vytěžená. Ale…. Tož odvezl bych to všem zeleným at to recikluji….. Aspoň nepolezou po komínech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.