DomůNovinkyRybáři vyhráli: Populární svazová pískovna u Labe se zasypávat nebude! O co...

Rybáři vyhráli: Populární svazová pískovna u Labe se zasypávat nebude! O co jde?

- Reklama -

Před rokem se na Kolínsku velmi intenzivně řešilo to, že společnost Kamenolomy chtěla zavážet vybrané břehy na svazové pískovně Sandberk rekultivačním materiálem. To by v praxi znamenalo, že společnost chtěla do Sandberku navozit až 1 800 000 tun materiálu, který by vozilo až 100 kamiónů denně. Proti rekultivaci vybraných břehů na populární pískovně se tehdy postavili nejen rybáři, ale i veřejnost nebo zástupci města Kolín. A teď starosta města Kolín na sociálních sítích informoval, že k tomuto „rekultivačnímu záměru“ nedojde.  

Starosta Kolína Michael Kašpar na sociálních sítcích zveřejnil dopis z Ministerstva životního prostředí. V něm se píše: „K uvedenému můžeme uvést, že dne 21. ledna 2021 vydalo Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí, kterým bylo napadené rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje ze dne 13. ledna 2020 zrušeno a vráceno k novému projednání, přičemž ministerstvo požaduje další posuzování záměru dle zákona,“ píše se v dopise zaslaném starostovi Kolína.

NOVINKA: Nadupané dělené pruty na kapry z uhlíku! Super nízká váha za super cenu

„Důvodem pro zrušení rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje bylo jak nedostatečné odůvodnění závěrů rozhodnutí ze strany úřadu, tak nejasnosti v přiloženém Biologickém hodnocení a nedostatečně zpracovaná problematika vlivů záměru na podzemní vody,“ doplnilo ministerstvo.

Z rozhodnutí ministerstva mají velkou radost pochopitelně i kolínští rybáři: „Po ročním snažení a pod tíhou odborných argumentů Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí krajského úřadu o původním likvidačním návrhu rekultivace a sanace. Věc bude nyní zkoumána od počátku a odborně. Pak se zvolí správný druh sanace a rekultivace. Takže vítězství,“ raduje se předseda kolínských rybářů Jiří Krouza. 

 

Co se mělo dít na Sandberku? 

Firma KAMENOLOMY ČR chtěla odvézt 900 000 m³ materiálu do štěrkovny Sandberk, která leží hned vedle Labe u Kolína. Na záměr firmy upozornili někteří lidé, kterým se uložení tohoto materiálu do štěrkovny Sandberk nelíbilo. A proto vznikla i petice. Organizátorovi petice vadilo, že podle něj o záměru firmy nebyla široká veřejnost vůbec informována. Navíc, podle něj by to znamenalo, že v okolí by se pohybovalo až 100 kamiónů denně. K odpůrcům se tehdy přidali i kolínští rybáři nebo zástupci města Kolín. Firma tehdy uvedla, že materiál se skládal z takových součástí, které jsou běžné přírody…

Firma KAMENOLOMY ČR uvedla: Záměr je lokalizován převážně v rámci dobývacího prostoru Kolín, který leží východním směrem od vlakového nádraží Kolín. Jezero v dobývacím prostoru je propojeno se západněji ležícím jezerem s místním názvem Sandberg. Jezero Sandberg je spojené vodním kanálem o délce cca 300 metrů a šířce 9 až 20 metrů s řekou Labe. Původně se jednalo o zbytek slepého ramene, jak je patrné ze starších leteckých snímků.

NOVINKA: Nadupané dělené pruty na kapry z uhlíku! Super nízká váha za super cenu

Koncepce aktualizace projektu sanace a rekultivace spočívá v ponechání větší části vodní plochy těžebního jezera beze změny, některé části jezera je navrženo modelovat „rekultivačními” materiály: k úpravám terénu v rámci sanace a rekultivace budou využity odpady “kategorie ostatní” (zemina a kamení, vytěžená jalová hornina a hlušina). Jedná se o materiály, které se v přírodě běžně vyskytují. Dále budou v omezeném množství ke zpevnění provozních cest využity recykláty demoličních a stavebních odpadů (např. frakčně upravené cihly, beton).

Redakce InRybar.cz 

Ilustrační foto: 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Jako jednoduché dát to do díry co je vytěžená. Ale…. Tož odvezl bych to všem zeleným at to recikluji….. Aspoň nepolezou po komínech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -