DomůNovinkyRybáři zuří: Vznikne na krásném úseku řeky vodní elektrárna? Rybáři jsou v...

Rybáři zuří: Vznikne na krásném úseku řeky vodní elektrárna? Rybáři jsou v pozoru!

- Reklama -

Na řece Otavě na jezu v Sudoměři u Čejetic na Strakonicku má vzniknout nová malá vodní elektrárna. Pokud by ke stavbě došlo, pak by to byla třetí malá vodní elektrárna na daném jezu. Problémem je, že například podle spolku Sudoměřské proudy by Otava v půlkilometrovém úseku přišla o vodu. Proti stavbě malé vodní elektrárny ale brojí i rybáři. Ti například tvrdí, že stavba malé vodní elektrárny je neslučitelná se životem ryb v řece.  

Ohledně stavby malé vodní elektrárny se pořádala diskuze, kde byli přítomni jak starostové a odborníci, tak například i zástupci spolku Sudoměřské proudy. A právě při této debatě si jednotlivé strany vysvětlovaly svá stanoviska.

„Vadí nám, že by to byla už třetí elektrárna v Sudoměři, protože jedna na jezu je, druhá se plánuje na druhé straně jezu stavět, a tohle by byla třetí. Navíc by se jednalo o derivační elektrárnu, čili tam by půl kilometru řeky přišlo o vodu, včetně peřejí,“ řekla Jana Hrdinová, která je předsedkyní spolku Sudoměřské proudy.

Proti malé vodní elektrárně se vyslovili i rybáři. Pavel Vrána z Českého rybářského svazu při diskuzi řekl, že tato stavba je neslučitelná se životem ryb a živočichů v Otavě. Navíc, v daném úseku proběhl i průzkum Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, který ukázal, že v tomto úseku žijí i chráněné druhy. Cílem spolku je prohlásit daný úsek za chráněné území…

„Jsem ve stavu, že do toho prostě nepůjdu, když vidím, co je spolek proti mně schopen zorganizovat – jakou mediální štvanici. Nemám to zapotřebí,“ řekl Robert Turinský, který chtěl elektrárnu stavět, a který je majitelem pozemků nad Sudoměřskými peřejemi. Ten ale nedávno sdělil, že dostal zamítavé závazné stanovisko úřadu územního plánování v Písku. Turinský proti němu podal žalobu ke krajskému soudu v Českých Budějovicích.

Spolek Sudoměřské proudy také poukazuje na to, že majitel malé vodní elektrárny Robert Turinský provedl v Zátaví nedaleko přírodní rezervace Řežabinec „nezákonné krajinné zásahy“. Proti tomu se ale majitel malé vodní elektrárny důrazně ohradil: „Řeka byla ucpaná. Elektrárna by mohla dávat nějaký výkon a dává méně, protože má ucpaný odtok. Měl jsem souhlas příslušných úřadů.“ Turinský zároveň řekl, že jeho postupem se bude zaobírat Česká inspekce životního prostředí.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Kecy. Na setkání jsem byl. Neviděl jsem žádného rybáře který by zuřil. Viděl jsem hon na čarodejnice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -