Domů Novinky Rybářská stráž varuje: Za spánek v bivaku odebrání povolenky? Rybář má být u...

Rybářská stráž varuje: Za spánek v bivaku odebrání povolenky? Rybář má být u prutů!

- Reklama -

V letních měsících se na svazových revírech objevuje spousta rybářů, kteří si na břehu oblíbené vody postaví bivak. A v něm po několik dní pobývají u vody. Nemalá část rybářů pak praktikuje to, že po nahození si zajdou lehnout do bivaku, kde častokrát usnou. Rybářská stráž ale varuje, že právě toto konání je jasným prohřeškem proti platným rybářským pravidlům. Pravidla mluví jasně: Rybář má být u prutů, aby s nimi mohl bez prodlení manipulovat…

Na webu Rady ČRS se píše:

Dovolujeme si upozornit, že (nejen) na revírech Rady ČRS probíhá zvýšený počet kontrol, včetně nočních.

Na dodržování podmínek výkonu rybářského práva na revírech ČRS dohlíží téměř pět tisíc členů rybářské stráže a samozřejmě také Policie ČR. V letních měsících probíhají se zvýšenou intenzitou, často ve spolupráci s poříčními odděleními Policie ČR.

Typickou kontrolou byl i jeden z nočních výjezdů na revíru Rady ČRS – údolní nádrži Orlík v tomto týdnu. Skupina porybných (na Orlické nádrži je ustanoveno 70 členů RS, včetně dvou profesionálních) zkontrolovala několik desítek lovících. Většina rybářů si zaslouží pochvalu za dodržování všech pravidel, bohužel se ale najdou i tací, kteří Rybářský řád nerespektují. Nejčastějším řešeným problémem byla nepřítomnost u prutů, v jednom případě i nepořádek na lovném místě.

Zde je na místě rybáře důrazně upozornit, že lov ryb je již z principu záležitostí aktivní a sloučit „lov“ a „spánek“ není možné. Obzvlášť, pokud je lovící několik desítek metrů daleko a nereaguje ani na pípání hlásičů. Nastražit večer pruty, jít spát a ráno jít zkontrolovat co se oběsilo, není hodné nejen sportovního rybáře, ale je to v přímém rozporu s Rybářským řádem („Lov ryb na udici …  může být prováděn jen za předpokladu, že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat.“). Výraz „bez prodlení“ není nutné déle vysvětlovat.

V uplynulém roce 2018 proběhlo na Údolní nádrži Orlík více než 9 000 kontrol. V jejich rámci bylo zadrženo cca 100 povolenek k lovu (a stovky méně závažných přestupků bylo řešeno na místě). Ke zvýšení efektivity kontrol slouží lodě s výkonnými motory, které jsou členům RS s působností na Orlíku k dispozici. Členům RS také bylo v loňském roce zajištěno na náklady Republikové rady školení a zkoušky Vůdce malého plavidla.

Při jiné kontrole rybářskou stráží z MO Týn nad Vltavou byla dokonce objevena k pařezu vyvázaná bojka na sumce s nastraženým kaprem. „Lovec“ byl samozřejmě v nedohlednu.

Stejně nekompromisně bude rybářská stráž postupovat v případě zjištění nepořádku na lovném místě. Je samozřejmé, že během lovu (obzvlášť nočního) je obtížnější udržovat úplný pořádek, ale vše má určitou hranici. Na Orlické nádrži je Ministerstvem zemědělství udělena výjimka z denní doby lovu od poloviny června do konce září (povolen lov nonstop), samozřejmou podmínkou je ale důsledné dodržování Rybářského řádu.

Abychom výjimku obhájili před příslušnými úřady i do dalších let, budou kontroly se zvýšenou intenzitou pokračovat i v následujících dnech a měsících.

Zdroj: Rada ČRS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

30 KOMENTÁŘE

 1. Jako zase bych to úplně nepřeháněl s tou horlivostí ,,, Dost na tom že kaprařina je v konečném důsledku zakázaný samosek .. a to je v pohodě . Ale představa že si někdo zdřímne 5 metrů od prutů a hned je lump ,,,, je malinko úchylná . Samo sebou bivak 20 metru daleko a kálení v lese je jiná liga

 2. Běžte do háje co je to bez prodlení???? Nikde v zákoně to není specifikovano. Ti co spí a nejsou schopni vstanout když jim.pipaji popky tak jim to vemte ale chcete mi říct že když 70lety děda sedí u prutů a dříme tak mu vezměte taky povolenku??? Dneska je technika daleko jinde tak trochu benevolence by bylo fajn. Chápu že ten co chlastat a je k.o. Tak asi nemůže manipulovat s prutem ale nikde není jasné psano že nemůžu usnout že nemůžu mit zavrene očí a kdo mi dokaze ze spim jak to chcete dokazat??? Treba jen nechci jit tak rychle k prutu viz candat nekdo ceka treba 3 minuty nez zasekne a nekdo 10 vterin. Tak kde je ta prodleva. Dle Ustavy ČR taky má prezident neprodleně konat a n3kdy to trvá měsíc tak kde je slovo neprodleně popsáno v RŘ.

  • Máte v podstatě pravdu, ale s jedinou výjimkou: převzal jste jako fakt mediální masáž určitých osob o pojmu neprodleně, bez zbytečného odkladu a pod. Pozor, nic takového v

   článku 74 ůstavy není!!!! A osobní názor na tyto kontroly? Ano, ale s rozumem. Mně osobně např. vadí nestíhání pseudorybářů, kteří nastražují přes noc tyčovky bez prutu. Plováček zakotvený pytlem kamení ve vodě zůstává. Je ale asi příliš náročné, nachytat dědka, který si odskočil odlít, to je snadné a nečeká se odpor.

   • Ano, „neprodleně“ ve zmineem6 článku Ústavy není. Když v pondělí řeknu dceři, ať vynese koš a v pátek je koš pořád doma a ona mi řekne „tati ale tys neřekl že mám jít hned“. Tak přesně takhle se chová Zeman. Jako retardované malé dítě. A mimochodem Ústavní právníci jasně řekli, že pokud tam není uvedena doba dokdy, znamená to bezodkladně.

 3. To prostě nemá cenu ani komentovat. Vy stě se musely úplně zbláznit. Zrušte non stopky, zakažte kaprařinu, vraťte na koleje páru. Nehulte tolik a nezerte ten odznak. Jde to i jinak. Spát za použití techniky která posouvá některé odvětví rybařiny na jiný level není od slova neprodleně. Budeme chytat ze želizkama na stojanu. Nebo sirky v očích. Proboha nebuďme a rozlišujme kdo, proč,jak. Platíme dost peněz aby se mohli chytat a u toho i odpočívat. Zakazovat spát, dýchat,a nakonec i žít. Jinak jsem rs. Ale tohle se mi zdá opravdu jako šikana. Hleďte jsi ty co nevstanou při záběru. A jenom jsi postaví bivak daleko od prutů. Rybář co postaví bivak tak proto že bude spát u vody.

 4. Vidím že to jde od 10 k 5ti.
  Před nějakým rokem jsem předpovídal, že
  Se zakáže i lov na háček.
  Prosím a už to k tomu pomalu spěje.

 5. Pokud můžete, zakazte vse a buzerujte rybare, zacnou vsichni jezdiz na soukrome vody,protoze tam je nikdo nebuzeruje a jsou tam ryby, radsi se starejte o ty kteri denně odnesou rybu od vody na,, vlastni potrebu,,

 6. Já chytám na lehko splavek, nebo feder a nemůžu si dovolit zavřít oči na vteřinu nebo se dívat někam jinam. Chytám jenom s jedním prutem, a když ryba najede tak ten druhý prut akorat překáží. Od té doby co vynalezli pipaky tak je to kolem vody slyšet jak někde v herně nebo v hospodě není u vody klid každý se hlasitě baví protože mají pipáky které je upozorní že se něco děje tomu říkáte rybaření až se kapr oběsi na kilovem olově. Kde jsou ty zlaté časy jsou kdy byl u vody klid.

 7. jenom buzerujou protože nic jiného neumějí a ještě za to chtěj prachy ať radši udelaj něco s těma bobkařema co si každou vycházku odnesou 1 kapra nebo 2 a radši by měli všude zařídit k70 i když lepší by byla k60 ad v tech vodách taky neco slušnýho plave

 8. Já si jdu na rybi odpočinout a chnran pambuh toho kdo by mě chtěl vzít papíry zato že sem si zdřiml. Ať by bylo léto nebo zima tak bych ho hodil do vody

 9. Zajímalo by mě jak se řeší vyvážka. Ať už na sumce nebo na kapra. Když vezu druhy prut co s prvním, mám si ho brát sebou na člun ? Co sumcaři co jezdí kontrolovat rybky a pruty mají na břehu, to jim všem chcete brát povolenky ?

 10. Proboha,kdy už se konečně zvednem,a dáme těm blbum,co vymýšlý tyhle kraviny po hubě,nebo si máme přát jen soukromé revíry.

 11. Tady jde poznat dva typy rybářů a to ty,kteří drancujou a berou vše domů i když je plný mražák,však mám zaplacenou povolenku😂.Pak ti,co jsi jdu k vodě odpočinout a rád bych si chytnul větší rybu,protože ki stejně pustím zpět. Čekat na svazové vodě na kapříka 10kg + je náročné a toto obyčejný krmitkař nepochopí. Staré vedení, by mělo vystřídat nové, mladé a přinést do té rybařiny neco nového vhodné k dnešní doby.Je mi kolikrát lze, jak některé důchodce poslouchám u vody.Doba se mění a rybařina také, už jsou příposlechy

  • Reknu to hnusne,ale pomaloucku ta generace vymira a blyska se na lepsi zitrky.vsude se jede podle evropske unie,tak pojdme i chytat podle eu,muzem si vzit priklad z nemecka,francie a ne z nasich bolsevicky, babisovskych dedku.

 12. Jn, tu nonstop kaprarinu by zrušit měli, my co chodíme jen na dravce, taky nemůžeme nonstoo.

  Nebo ať si kaprar připlati za povolenku

 13. Ono i k trestnímu řádu a pojmu neprodleně existuje judikát, tudíž bych si tím pojmem neprodleně v RŘ nebyl tak jistý a mám pocit, že pokud nebudu 20 m od prutů, s očima zavřenýma, ale na dosah, asi bych si to obhájil. Minimálně pri odvolání se proti trestu.

 14. Nikde není doslova napsáno že nemohu spát. Mám být tak aby jsem mohl s pruty bezprostředně manipulovat. A co dělám.to tam napsáno není. Jestli spím v bivaku a mám záběr a vyběhnou hned ven myslím že se nic neděje. Je to jen o přístupu. To můžu sedět u prutů na židli a spát mám záběr a nič? Tak co za to mi povolenku nevezmou jen pro to že spím venku na židli u prutů? Jdete už do háje je to jen sama buzerace rybářů.

 15. „Zde je na místě rybáře důrazně upozornit, že lov ryb je již z principu záležitostí aktivní a sloučit „lov“ a „spánek“ není možné.“ Tak pod tuto větu bych se podepsal. Ukažte mi jiný sport, ( sportovní rybolov je sportem), kde sportující u toho sportu spí ? Ti co píší o klimbnutí, nebo usnutí u prutů, záměrně podsouvají něco, co myšleno není ( zde je benevolence běžná a na místě). Musíte si rozmyslet, zda si jdete na ryby odpočinout aktivně, tudíž jak spousta lidí píše, vyčistit hlavu od denních starostí, nebo odpočívat pasivně vyspat se a případně zapařit. To s rybolovem nemá co dělat. Vidím to denně u vody. na břehu dodávka velikosti stěhováku, kolem grily, party stany a podobně. To je ten pravý rybolov, jak si někdo představuje ? Další obvyklá hláška : „zaplatil jsem si, tak si chytám jak se mi zachce, nebo já pouštím tak můžu“ je také zcela proti smyslu spolkového rybaření. Vstupem do spolku s určitými pravidly se zavazujete, že tato pravidla budete dodržovat. mezi nimi jsou i placení povolenky, příspěvků atd a hlavně, dodržování pravidel, na kterých se spolek shodl a jsou v souladu se zákonem. Uvědomte si, že jako rybáři, nejste jedinými uživateli vody, zvláště v letním období. Klid a pořádek u vody si chtějí užít i nerybáři a pokud jako rybáři budete zavdávat příčinu k nelibosti dalších uživatelů, budou tito tlačit na omezení rybolovu jako takového vůbec. To jsou potom ty zákazy vjezdu, zákazy bivakování na březích a podobně, které prosazují obce. Prostě pochopte, že rybářský lístek, není poukaz na rekreaci bez omezení. Ti kdo píší o přesunu na soukromáky jistě ví, že na soukromých revírech si majitelé daleko více hlídají pravidla a cena za rybolov mnohonásobně přesahuje to, co zaplatíte na svazových vodách. Ano svoboda je krásná věc, ale nesmí omezovat svobodu ostatních. Proto jsou ta pravidla. Rčení, že já s těmi pravidly nesouhlasím, tak je nedodržuji je také často slyšet. Na to bych napsal pouze jedno. Nesouhlasíš s pravidly svazu, nebuď jeho členem. Nebo choď na schůze a přesvěč argumenty ostatní, aby se pravidla změnila. Jen podotýkám že “ já pouštím, nebo já si zaplatil, tak můžu, argumentem není.

 16. Tak že nesmím spát v bivaku dále jak 5M od prutů ale když budu mít bivak u prutů tak spát můžu jo ? tak proč mraky firem vyrábí hlásiče s příposlechem to je jako když vyrábí plynovou pistoli na obranu a použít jí na obranu nemohu🤢. A podle článku tedy ani nesmí zavážet,ani jet na člunu pro rybu ,jít udělat potřebu dále od lovného místa, spát
  Co s toho plyne sedět 1M u prutů ani se nehnou od nich a když se ti bude chtít spát dej si do očí sirky..😂😂😂😂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -