Domů Novinky Sezóna v ohrožení! Řeky trápí extrémní nedostatek vody! Kde je situace nejhorší?

Sezóna v ohrožení! Řeky trápí extrémní nedostatek vody! Kde je situace nejhorší?

- Reklama -

Aktuální situace na mnoha řekách je v současnosti velmi vážná. Obvyklá situace v tomto období vypadá tak, že řeky mají dostatečné průtoky vody. Ovšem v letošním roce je tomu bohužel jinak. V některých místech byl kritický nedostatek sněhu a aktuální nedostatek dešťových srážek snižuje průtoky řek na historická minima. Problémy začínají hlásit povodí po celé republice. Úplně nejhorší situace je pak na jihu Moravy.

Rybáři mají pádný důvod k tomu se obávat o aktuální sezónu. Stavy řek jsou už teď, na začátku května, na historických minimech. Velké potíže hlásí horní části Labe a Vltavy, Berounka, Ohře nebo Opava. Doslova na poplach pak bijí na jihu Moravy – tam je situace aktuálně nejhorší.

„Nepršelo zatím tolik, že bychom si mohli říct, teď jsme za vodou. Letošní rok může být velmi suchý, pokud 40 dní nenastane Medardova kápě, kdy bude stále pršet,“ řekl ČTK Petr Bouška z Výzkumného ústavu vodohospodářského. Odborníci varují, že pokud nezačne pršet, čeká nás jedno z nejvíce suchých období v novodobé historii Česka.

Měsíc březen byl podle odborníků srážkové průměrný, teplotně nadprůměrný. Největší množství vody napršelo na východu Čech, nejméně srážek bylo na jihu Moravy. Srážky na začátku dubna pak napomohly povrchovým vodám, díky kterým se naplnily nádrže. Nádrže tak mají v drtivé většině vody dostatek (více jak 70 procent). Pod touto hranicí je ale například Lipno (62 procent), Skalka (21 procent) nebo Brněnská přehrada (64 procent).

Věřme, že se situace uklidní a v brzké době začne pršet!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -