DomůNovinkyŠkody za více jak 8 milionů korun kvůli vydrám! Rybáři dostali náhradu...

Škody za více jak 8 milionů korun kvůli vydrám! Rybáři dostali náhradu 80 000 korun

- Reklama -

Rybožraví predátoři působí na svazových i rybochovných vodách nemalé škody, které se počítají na desítky miliónů korun. Bohužel, na středočeských lokalitách byl z tohoto pohledu rekordní, protože odhad způsobených škod se přehoupl přes hranici 35 miliónů korun. Dominantním predátorem jsou stále kormoráni, kteří dohromady způsobili odhadované škody za 20 miliónů korun (tažné i hnízdící populace). Nemalé ztráty rybářům působí ale například i vydry, volavky nebo norci.

Středočeský územní svaz kromě obrovských ztrát na rybách upozorňuje ještě na další důležitý fakt. Odhadované škody na rybách každoročně rostou! „V loňském roce byly škody způsobené rybožravými predátory odhadnuty na více než 35 milonů korun a tyto ztráty mají každoročně narůstající tendenci,“ uvedl Středočeský územní svaz

Jací predátoři působili v roce 2020 největší škody? Středočeští rybáři uvedli odhadované škody u jednotlivých druhů. Největší škody působily tažné populace kormoránů, kteří středočeským rybářům způsobili odhadované škody za 18 miliónů korun. Další odhadované škody za 2 milióny korun způsobily hnízdící populace kormoránů. Kormoráni tak Středočeskému územnímu svazu způsobili odhadované škody ve výši 20 miliónů korun

Mnohamiliónové škody nezpůsobili jen kormoráni, ale i jiné druhy rybožravých predátorů. Velké škody na lokalitách Středočeského územního svazu působily například i vydry, jejich škody se odhadují na 8 400 000 korun. Dalším velmi vážným „protivníkem“ rybářů jsou i volavky. U nich se škody odhadují na 5 700 000 korun. A nesmíme zapomenout ani na norky, kteří způsobili odhadované škody za 1 050 000 korun.

A jak to bylo s náhradami? „Kompenzaci za tyto škody se podařilo získat ve výši 80 000 korun u vydry říční,“ uvedl Středočeský územní svaz. Ten také připomněl, že rok 2020 byl pro středočeské rybáře rekordní, co se příjmu dotací týče.

„V roce 2020 získaly MO a SÚS historicky nejvyšší dotace. To svědčí o tom, že především místní organizace začaly mnohem více využívat systém dotací, které se jim v různých programech nabízí jak na úrovni svých obcí a měst, tak i na úrovni především Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF),“ napsali středočeští rybáři.

Na co byly dotace použity? „Z obcí a měst nejvíce dotací směřovalo do podpory spolkové činnosti MO, ale i do oprav revírů. Dotace však hlavně putovaly do MO ze SZIF a jeho programu 17. Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů,“ vysvětluje Středočeský územní svaz.

Redakce InRybar.cz 

Grafy: Středočeský ÚS

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -