Domů Novinky Stovky tun mrtvých kaprů! Herpes virus děsí české rybáře! Kde všude se...

Stovky tun mrtvých kaprů! Herpes virus děsí české rybáře! Kde všude se virus objevil?

- Reklama -

Českou republikou se šíří smrtící herpes virus, který vybíjí celé obsádky kaprů v rybnících. V současnosti víme o 8 ohniscích, kde se herpes virus objevil. Jde o rybníky v Praze, na Kutnohorsku, na Pardubicku nebo v Moravskoslezském kraji. Je třeba ale zdůraznit, že zatím není důvod k panice! Na zasažených rybnících dochází k velmi přísným bezpečnostním opatřením, které by měly zabránit dalšímu šíření viru. A další důležitou informací je, že tento virus není přenosný na člověka!

„Zatím není důvod k panice. My jsme tady už měli v minulosti takové onemocnění. Poprvé se ve světě objevilo v roce 1998 v Izraeli a v USA. Máme zde osm ohnisek a takový stav už jsme tu měli a nedomnívám se, že by to mělo mít zásadní vliv na produkci,“ řekl v televizi Seznam Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Ten ale druhým dechem zároveň dodává, že je nutné být obezřetný, a že se nákaza může ještě objevit na dalších místech.

Těch zmíněných 8 ohnisek se rozprostírá po celé republice. Hlášeny jsou případy z Pardubicka, Prahy, Kutnohorska nebo z Krnovska. Všude probíhají nutné úkony k zlikvidování nebezpečného viru. Rybáři třeba vápní rybníky a nechávají je vyschnout, aby virus zlikvidovali.

V současnosti rybáři utratili stovky tun kaprů – přesto v porovnání s českou produkcí, která čítá asi 20 000 tun kaprů, je usmrcené množství „nepodstatné“. Ale! Je třeba být velice ostražitý, protože virus se zatím nedostal do velké rybniční soustavy. Pokud by k tomu došlo, mohly by být škody velice vážné.   

Jak se virus přenáší? Do nezasažených rybníků je mohou zavléct třeba vodní ptáci. Stačí, aby se dotkli nakažené ryby, a mohou přenést virus do nenakaženého rybníku. Přesto, i kdyby člověk snědl nakaženého kapra, nehrozí mu riziko! „Nemusíme se bát, tento virus je specifický pro kapry a nepřenáší se na nás. Ryba není teplokrevná jako my a virus si s teplotním skokem neporadí,“ vysvětluje Pavel Vrána.

DOPORUČUJEME: Na celý rozhovor o herpes virus se můžete podívat ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -