Domů Novinky TRAGÉDIE: Rybáři jsou v šoku! Do oblíbené přehrady se dostaly smrtící látky! Co...

TRAGÉDIE: Rybáři jsou v šoku! Do oblíbené přehrady se dostaly smrtící látky! Co se stalo?

- Reklama -

Ekologická katastrofa se odehrála na Slovensku v obci Dúbrava na Liptove. Právě tudy totiž prošly silné lijáky, které zvedly v místním potoku vodu, která se vylila z koryta. Jenže! Právě vyplavená voda se dostala do důlního odkaliště. A odtud se dostaly velmi nebezpečné látky do okolní krajiny. Bohužel, i do nedaleké Liptovské Mary, která patří k TOP revírům na Slovensku. Podle tamního hospodáře zmizel z některých zasažených vod veškerý život.

Laboratorní testy potvrdily, že do okolní krajiny se dostal arzén. Ten se dostal jak do místních potoků v obci Dúbrava na Liptove, tak i do Liptovské Mary, která leží asi 10 kilometrů daleko. Koktejl nebezpečných látek, které tvořily zmíněný arzén nebo i dusičnany, vyhladily veškerý život v zasažených vodách. Testy potvrdily, že naměřené hodnoty jsou překročené až 30 násobně!

„Na celém tom úseku, který byl zasažený těmi kaly, jsme nenašli žádný život. Žádnou živou rybu ani plankton. Množství arzénu, dusičnanů a jiných nerozpustných látek dohromady tvoří doslova jed,“ řekl slovenským médiím hospodář z Liptovské Mary Tibor Ilavský.

Galovianskou zátoku na Liptovské Maře odděluje od zbytku přehrady dálnice. Jenže! Pod ní jsou vytvořené bezpečnostní otvory pro průtok vody. A je bohužel dost pravděpodobné, že se do přehrady dostala jedovatá voda právě z Galovianské zátoky do zbytku nádrže.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Levné kaprové navijáky s volnoběžnou brzdou za pár korun!

Tato ekologická katastrofa nemá dopady jen na rybáře, ale i okolní obyvatele. Nejvíce je zasažena například obec Svatý Kříž. Zde platí doporučení, aby lidé nepoužívali vodu ze studen, která může být také zasažena nebezpečnými látkami. Navíc, nedaleko se nachází i zdroje pitné vody, které se ale přestaly používat už před několika lety, kvůli vyššímu obsahu nevyhovujících látek.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -