skingbranding-banner

Tvrdá rána pro rybáře? Ročně se olovem nakazí 1 000 000 ptáků! Další pokus o zákaz olova?


AKTUALIZOVÁNO: Už to chvíli vypadalo, že rybáři budou mít chvíli pokoj od těch snah, které se snaží zakázat rybářské zátěže z olova. Teď se ale toto téma zase vrací na stůl! Například Česká společnost ornitologická poukazuje „na stovky studií“, které prokazují negativní dopady olovo na životní prostředí. Někteří odborníci například hovoří o tom, že kvůli olovu v Evropě ročně zahyne 1 000 000 ptáků.  

Některé odborné odhady hovoří o tom, že v Evropě střelci vystřílí až 20 000 tun olověných broků, přičemž 99 % tohoto materiálu spadne na zem. Proto bije na poplach Evropská komise, která chce zakázat například používání olověných broků v blízkosti mokřadů. Střelci by olověné broky nesměli používat blíže jak 100 metrů od těchto vodních ploch. A ještě na začátku tohoto roku se mluvilo i o zákazu rybářských zátěží (viz níže).

Aktuální červencové hlasování o zákazu olova ale zablokovala Česká republika. O návrhu se tak bude znovu jednat v září. „Ze strany České republiky šlo evidentně o předem připravenou taktiku, jak zablokovat hlasování, které by čeští obhájci olova se svým nesmyslným názorem prohráli. Takto jsme prohráli všichni – ostatní členské státy, které věřily, že jednou odsouhlasený postup platí, i příroda a ptáci,“ řekl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

VÍCE INFO: Podrobnosti o aktuálním červencovém hlasování 

Podle ředitele českých ornitologů Česká republika touto blokádou vyjádřila souhlas s každoročním úhynem 1 000 000 ptáků, a dále s trvalým poškozením zdraví dalších 3 000 000 ptáků ročně. Jak vlastně podle ornitologů dochází k otravě olovem? Podle nich vodní ptáci ve vodě hledají potravu, kterou společně s olovenými broky polykají. Olověné broky mohou vodní ptáci spolknout i při polykání kamenů z vody, které pomáhají k lepšímu trávení.

V aktuálních informacích se hovoří především o zákazu olověných broků ve střelivu, ovšem v minulosti byly do zakázaných „předmětů“ zařazeny i rybářské zátěže. V tomto ohledu mají rybáři dlouhodobý názor: Rybáři některé studie obsahující zákaz olova dlouhodobě kritizují proto, že byly poskládány tak, aby obsahovaly takové argumenty, které prokážou škodlivost olova ve vodě. Problémem ale například je, že třeba v České republice nebyl takový případ otravy ptáka olovem nikdy prokázán. A co dopady na samotné životní prostředí? Rybáři poukazují na to, že utržené olovo ve vodě zoxiduje, potáhne se slabou vrstvou a dále s prostředím nijak nereaguje…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Jak to vidí ornitolog? Pomůže jedině zákaz rybářských zátěží!

 

PŘIPOMÍNÁME: Únorové odmítnutí držení olovo v blízkosti vodních toků

V dopoledních hodinách 4. února se konalo jednání zástupců členských států EU v Bruselu, na kterém Evropská komise předložila „přepracovaný“ návrh na omezení používání a držení olova v blízkosti vodních ploch a mokřadů. Skupina členských států EU, včetně České republiky, kterou na jednání zastupovalo Ministerstvo životního prostředí, návrh na omezení olova úspěšně zablokovala.

Nový „přepracovaný“ návrh, který dnes EK předložila, byl v dopadech na veřejnost zcela totožný s návrhem původním; v blízkosti vodních ploch EK navrhla úplný zákaz využití olova. Co víc, nejednalo by se pouze o zákaz použití, ale dokonce o zákaz jeho držení.

„Navrhovaná úprava je oproti minulé verzi však pouze kosmetická. Zůstává zákaz používání olova poblíž veškerých vodních ploch, tedy i řek, potoků či strouh všude v krajině, a platí vznik tzv. nárazníkových pásem v okolí vod. V nich by nebylo možné ani střílet ani držet olovo. Jedinou změnou od minulého návrhu je tak vesměs snížení velikosti nárazníkového pásma ze 400 m na 300 m v okolí mokřadů v širokém slova smyslu, tedy v okolí jakýchkoliv vod. Nelogické a v praxi neaplikovatelné návrhy, které oklikou povedou k plošnému zákazu používání olova ze strany myslivců nebo rybářů, budeme i nadále odmítat,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Poznámka redakce: Text jsme 23. 7. 2020 v 14:24 aktualizovali. Doplnili jsme informace o únorovém odmítnutí zákazu olov

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Tvrdá rána pro Bohumila Kunu? Na jeho boilies si posvítí další úřad! Kdo tentokrát?

admin | přečteno: 1340x | 18.01.2021 | 2 komentáře

Známý rybář Bohumil Kuna připravuje nový e-shop, na kterém bude …

Úhyn ryb v oblíbeném revíru: Rybáři nové ryby zatím nasazovat nebudou! Proč?

admin | přečteno: 361x | 18.01.2021 | Žádné komentáře

Na severu Čech se nachází nádrž Farského, která je podrevírem …

Čachry machry okolo zákazu olova? Z Bruselu přichází podivné zvěsti! Co se stalo?

admin | přečteno: 1540x | 15.01.2021 | 1 komentář

V pátek 15. ledna měla Evropská komise představit návrh na plošný …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.