skingbranding-banner

Více candátů! Rybáři na Moravě pokládají hnízda pro candáty! Pomáhají k přirozenému výtěru


Rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko pokládají na vybraných lokalitách hnízda pro candáty. Tato hnízda připomínají obrovské klecové kartáče, a to proto, že takto sestavená zařízení bezpečně udrží jikry na daném místě. Jak vlastně rybáři poznají, že na těchto hnízdech jsou nějaké jikry od candátů, a jak vědí, že jejich práce nepřichází vniveč? Je to jednoduché! Rybáři prostě v době výtěru jezdí do daných lokalit a nainstalovaná hnízda kontrolují.

„Dlouhodobě podporujeme přirozený výtěr candátů! Na revíru Slezská Harta podporujeme přirozený výtěr candáta pokládáním umělých candátích hnízd. Hnízda je potřeba každoročně nainstalovat a po sezóně také posbírat, umýt a uskladnit. Nedávno na Slezské Hartě proběhl posezónní sběr a převoz hnízd,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

Candáti patří tradičně k velmi oblíbeným rybím druhům, na které se zaměřují tisíce rybářů. Důvodem je třeba výtečné maso candátů, které se řadí k těm nejlepším. I proto je na candáty leckde velký rybářský tlak, který může mít neblahý vliv na candátí populaci. Rybáři z celého Českého rybářského svazu se každoročně snaží candáty doplňovat rybí násadou, ovšem mnoho hospodářů razí ten názor, že nejlepší je právě přirozený výtěr těchto ryb. A proto je na mnoha místech k vidění tato zajímavá rybářská práce.

Jeden rybář se pod zveřejněnými fotografiemi zeptal i na to, jak vlastně rybáři zjistí, že jejich práce nepřišla vniveč, a že se skutečně na hnízdech vytřeli candáti. „V době výtěrů provádíme pravidelné kontroly a monitorujeme obsazenost hnízd, abychom případně vyhodnotili lokalitu, hloubku umístění a tak dále,“ vysvětlují rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

Hnízdo plné jiker…

Rybáři musí být při kontrole velmi obezřetní, aby nepoškodili vlastní práci, protože například jikry jsou v určitém časovém období opravdu hodně zranitelné. „Kontrola se provádí jen u vybraného minimálního počtu ve vybrané lokalitě tak, ať nedochází ke zbytečnému rušení candátů, kteří jak známo své hnízdo hlídají, anebo k poškození jiker, které jsou v určitém stádiu svého vývoje velmi citlivé na jakoukoliv manipulaci,“ uvádí severomoravští a slezští rybáři.

 

Budou v Slezské Hartě „jezerní pstruzi“?

Hodně zajímavým „experimentem“ na Slezské Hartě je například i snaha rybářů o zcela unikátní přeměnu pstruhů potočních na „jezerní formu“. Jak to rybáři dělají? Nejprve rozvezou násadu pstruhů potočních do přítoku, který se vlévá do Slezské Harty, kde rybáři věří v postupnou přeměnu právě na „jezerní formu“.

„Pro podporu druhové rozmanitosti a zkvalitnění vyváženosti rybí obsádky zkoušíme vysazovat pstruha obecného do přítoku přehrady Slezská Harta, na hranici vzdutí, kde doufáme v postupnou proměnu na jezerní formu,“ uvedli rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: ÚS pro Severní Moravu a Slezsko

 

Nové články v rubrice

Konečně je to tady! Rybáři zavádí na oblíbené pískovně horní míru dravců! Mělo by to být všude?

admin | přečteno: 259x | 30.11.2020 | Žádné komentáře

Na oblíbené pískovně Písková Lhota, kterou vlastní Středočeské územní svaz, …

Zrada českých politiků z TOP 09? V Bruselu pomohli potichoučku schválit zákaz olova!

admin | přečteno: 1391x | 30.11.2020 | 3 komentáře

Ze zákazu používání olova si rybáři častokrát dělali legraci. Jenže …

Gigantický lysec z české svazovky: Kolik chybělo do 30 kilo? Rybář ulovil obrovského lysce!

admin | přečteno: 23390x | 27.11.2020 | 5 komentářů

Někteří rybáři na konci listopadu už složili pruty a veškeré …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.