Domů Novinky ÚHYN NA MORAVĚ: Proč uhynulo 100 tun ryb? Nasadili rybáři do rybníka...

ÚHYN NA MORAVĚ: Proč uhynulo 100 tun ryb? Nasadili rybáři do rybníka moc ryb?

- Reklama -

Rybník Nesyt je největším chovným rybníkem na Moravě. Tuto vodní plochu před několika týdny postihl masivní úhyn, kdy rybářům uhynulo okolo 100 tun ryb za asi 5 milionů korun. Hlavními příčinami byl nedostatek vody kvůli nedostatečnému přítoku, ale také extrémní počasí. Sucho a horko trápilo rybáře nejen na Moravě, ale po celé republice. Pracovníci Agentury ochrany přírody ale poukazují i na to, že rybník Nesyt byl rybami přecpaný! S tím ale rybníkáři zásadně nesouhlasí!  

Vedení rybníkářů, kteří na rybníku Nesyt hospodaří, uvedlo, že v rybníku bylo přibližně 150 000 ryb. Jenže! To je podle Agentury ochrany přírody a krajiny více, než bylo povoleno. „Na jaře vysadili 300 kilogramů kaprů na hektar. Váha kusu byla 800 gramů,“ řekla serveru Novinky mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová. To znamená, že v rybníce Nesyt mohlo být podle tohoto výpočtu nasazeno něco málo přes 93 000 kaprů. Ale rybníkáři sami uvedli, že jich v Nesytu bylo 150 000.

Rybníkáři se ale brání! „Letos jeden kus vážil půl kila,“ řekl Novinkám jednatel Rybářství Hodonín Oldřich Pecha. A při takové váze kaprů mohlo být podle rybníkářů v rybníku právě zmíněných 150 000 ryb. Případem se bude Agentura ochrany přírody a krajiny nadále zabývat, a to proto, že rybník Nesyt je součástí rezervace Lednické rybníky.

A jak to probíhalo za předešlého nájemce – za Rybníkářství Pohořelice – které na Nesytu hospodařilo v minulosti? „My jsme do Nesytu vysazovali průměrně 90 000 kusů ryb, pětinu na podzim po výlovu, další na jaře. Ovšem vždy jen za podmínky, že Nesyt byl na plné vodě, to je 3,8 miliónů kubíku vody,“ řekl Novinkám Roman Osička z Rybníkářství Pohořelice.

A právě to může být kamenem úrazu! Už na jaře byl totiž Nesyt na velmi nízkém stavu. V dubnu bylo podle serveru Novinky v rybníce pouhých 1,5 miliónů kubíku vody! Přitom ryb bylo v Nesytu jako za plného stavu. A to mohlo být tím nejzávažnějším „spouštěčem“, který vedl až k masivnímu úhynu ryb.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Bylo dobře vidět že ty kapři byly o moc hodně větší než se v článku uvádí. Mé překvapilo že vůbec ty ryby v takové velikosti a počtu vůbec vydržely tam tak dlouho. No jo no nenažraný Moraváci. Snad se z této zkušenosti dostatečně poučí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -