Domů Novinky V Česku vznikne nové jezero! Bude 700 hektarů rozlehlé a hluboké až 130...

V Česku vznikne nové jezero! Bude 700 hektarů rozlehlé a hluboké až 130 metrů!

- Reklama -

Stát uvažuje o tom, že zatopené lomy v Ústeckém kraji využije jako zásobárnu vody, anebo i jako zdroj elektrické energie. Výkon celé soustavy zatopených lomů by byl srovnatelný se dvěma jadernými reaktory. To, zdali se stavba kaskády vyplatí, řekne připravovaná studie. Ta by měla být hotová už příští rok. V plánu se počítá také s tím, že v Ústeckém kraji vznikne nové, až 700 hektarů rozlehlé jezero, které bude součástí celé kaskády. Napouštět by se mělo začít v roce 2026.  

Jezero Most je druhým největším jezerem v České republice. Stejně jako jezero Milada tato jezera vznikla zatopením hnědouhelných dolů. Tohle ale nejsou jediná jezera podobného typu. Nově v Ústeckém kraji vznikne i jezero ČSA, kde se v současnosti stále těží hnědé uhlí – a těžit se bude ještě 5 let. Po odtěžení vznikne na ploše 700 hektarů nové jezero, které bude hluboké až 130 metrů. Jezero ČSA by se mělo napouštět v roce 2026.

„Rekultivace bude stát někde nad 3 miliardy korun a ty prostředky budeme mít,“ řekl České televizi generální ředitel severočeských energetiků Luboš Pavlas. „Budeme mít řádově několik dalších let nebo až desítek let na to, aby se to dalo do stavu, který očekáváme,“ řekl České televizi ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

CENOVÁ BOMBA: Špičkové kaprové děličky NASH s obrovskou slevou! Sleva přes 50%!

V Ústeckém kraji se počítá s tím, že v budoucnu bude zatopených až 6 lomů. Plánem do budoucna je, že se všechny zatopené lomy propojí kanálem. Díky tomu tak vznikne průtočná kaskáda s vodními elektrárnami. „Od jezera Milada přes možná budoucí jezero Bílina přes už stávající jezero Most. A skončilo by to v Tušimicích,“ popisuje plán ministr.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Celou reportáž České televize o chystané kaskádě naleznete ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -