DomůNovinkyVedení ČRS vzkazuje: Kapraři nemají šanci na úspěch! Celoplošné NON-STOP rybaření nepřipadá...

Vedení ČRS vzkazuje: Kapraři nemají šanci na úspěch! Celoplošné NON-STOP rybaření nepřipadá v úvahu!

- Reklama -

V aktuálním čísle Rybářského zpravodaje Rady ČRS se objevil rozhovor s jednatelem Českého rybářského svazu Janem Štípkem. A slovo padlo i na celoplošné zavedení non-stop rybaření na svazových revírech. Z pohledu jednatele vyznavači non-stop rybaření nemají šanci na úspěch, protože tato problematika naráží hned na několik překážek. Přesto, v současnosti mohou rybáři lovit non-stop na 21 revírech. To se ale některým zdá málo…

„Jasně je třeba říci, že snahy určité skupiny rybářů, zejména kaprařů, o non-stop rybolov na všech revírech nemají reálnou šanci na úspěch. Takové požadavky narazí nejen u ministerstva zemědělství, a stejně tak u ministerstva životního prostředí, ale nebude s nimi souhlasit ani soudný uživatel revíru, protože není schopen zajistit ostrahu revírů, ani zabránit kolizím s majiteli pobřežních pozemků,“ říká ve zpravodaji jednatel ČRS Jan Štípek.

Jednatel ČRS použil velmi oblíbený argument ohledně ohlídání svazových revírů. Na to lze ale reagovat tím, že k ilegálnímu lovu ryb na svazových vodách nedochází pouze v nočních hodinách. Často se tyto případy hrubého porušování rybářských pravidel odehrávají právě za bílého dne dopoledne, kdy je velká část rybářů (ale i porybných) v práci. Právě otevření vod i v nočních hodinách by paradoxně mohlo vést jejich k lepší ochraně.

Je třeba připustit, že ne na všech revírech by měl být non-stop povolen. Jsou vody, kterým by tato výjimka mohla skutečně ublížit. Na druhou stranu: Samo ministerstvo zemědělství v minulosti sdělilo, že na vybraných revírech, na kterých platí non-stop, se tento lov negativně nepodepsal na rybích populacích.

„Určité zvýšení tlaku na rybářské revíry nebude mít negativní dopad na rybí populace. Toto lze říci i s ohledem na výsledek vyhodnocení víceletých výjimek udělených na některé rybářské revíry, kde byl povolen nepřetržitý rybolov zejména z důvodu tlumení populace problematických druhů ryb, kdy je z výsledků zřejmé, že ani tento non-stop rybolov neměl negativní dopad na rybí společenstva v daných rybářských revírech,“ sdělilo ministerstvo zemědělství.

ČTĚTE TAKÉ: NON-STOP rybolov nemá negativní vliv na ryby! 

Proto sílí ten argument, aby samy místní organizace mohly určit, na kterých vodách by tyto výjimky mohly platit. Někteří rybáři jsou přesvědčeni, že na tuzemské rybářské mapě je více vhodných vod než současné dvě desítky revírů. A není pravda, že za rozšíření non-stop rybaření orodují pouze kapraři. Velkými příznivci tohoto lovu jsou pochopitelně i sumcaři nebo ti rybáři, kteří rádi chytají candáty či úhoře.

„S ministerstvem zemědělství byl předjednán počet revírů, pro něž bude udělena výjimka z denní doby lovu. Jedná se o 3 revíry na každý územní svaz plus revír v užívání Rady ČRS. Pro rok 2018 příslušná výjimka platí pro 21 revírů,“ připomíná Jan Štípek.

Non-stop rybaření bude v roce 2018 platit na 21 revírech. Výjimky budou platit od 16. června do konce srpna, na některých revírech pak do konce září. Nejznámější revíry, na kterých budou tyto výjimky platit jsou Orlík, Lipno, Slapy nebo například Nechranice. Je třeba připomenout, že každý územní svaz mohl výjimku pro 24 hodinový rybolov uplatnit na 3 vybraných revírech. Ten územní svaz, který stanovený limit nenaplnil, přenechal volná místa jinému územnímu svazu.

Kompletní přehled non-stop revírů pro rok 2018 si prohlédněte ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Jan Štípek místo aby se snažil orodovat za nás obyčejné rybáře, tak na nás kašle. Okamžitě by zasloužil tento hňup odvolat. Jeho argumenty jsou ubohé, stejně jako to,že v ČR není jediná voda nonstop celý rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -