DomůNovinkyVýlov Rožmberka: Až 150 000 kilo ryb! Rybáři loví největší rybník v České republice

Výlov Rožmberka: Až 150 000 kilo ryb! Rybáři loví největší rybník v České republice

- Reklama -

Událost roku je tady! Rybáři v Třeboni začali třídenní výlov největšího rybníku v České republice – o půl osmé ráno začali lovit Rožmberk. Rybáři očekávají, že jejich úlovek může dosáhnout až 150 tun. A také se očekává, že událost přiláká desetitisíce návštěvníků. Výlov bude probíhat až do 13. října.

Rybáři (tzv. pěšáci) táhnou síť, která se jmenuje nevod. Další rybáři ji přidržují na lodích, čímž do ní naberou ryby. V momentě, kdy je v síti dostatek ryb, síť (nevod) se uzavře. „Síť se stáhne na lodě, které při výlovu pomáhají. Rybu začneme třídit, vážit a odvážet na sádky,“ vysvětluje předseda představenstva třeboňských rybářů Josef Malechna.

Rybáři začali vypouštět Rožmberk o rozloze 647 hektarů už před 14 dni. S pomocí bagrů upravili koryto tak, aby voda netekla do loviště, což by mohlo zkomplikovat rybářům jejich práci. Výlovu se zúčastní 50 rybářů, dalších 50 lidí bude dělat ostatní práce.

Z Rožmberka by se mělo vylovit až 150 tun ryb. Samozřejmě, hlavní rybou bude kapr, ale také amur, tolstolobik, lín nebo dravé ryby. K největším „atrakcím“ ale patří 40 kilogramový sumec Standa, který měří přes 2 metry. Loni ho rybáři chytili a pustili zpět, ale každý rok se to nepodaří.

Třeboňské rybářství tvoří až 18% tuzemské produkce ryb. Ročně rybáři z Třeboně vyprodukují přes 3000 tun ryb. Hlavně kapry, kteří tvoří 90% jejich „výroby“. Zbytek jsou pak líni, tolstolobici, amuři, štiky, sumci, okouni nebo candáti. Vyprodukované ryby jdou až z 70% na export. Rybářství Třeboň hospodaří na 8000 hektarech.

Rožmberk se loví každoročně. Jedná se o velkou událost v tamní oblasti, která má historické kořeny. Však taky, výlovů se v minulosti zúčastňoval například i první prezident Českéslovenska Tomáš Garrigue Masaryk. Zájem je tak velký, že v Třeboni hlásí plné penziony!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -