Domů Novinky ZAJÍMAVOST: Nejslavnější český rybníkář Jakub Krčín bude mít „vlastní“ seriál

ZAJÍMAVOST: Nejslavnější český rybníkář Jakub Krčín bude mít „vlastní“ seriál

- Reklama -

Nejslavnější rybníkář české historie Jakub Krčín se dočká „vlastního“ seriálu. Filmaři o této významné osobě (nejen) Jižních Čech připravují rozsáhlý, historický seriál. Seriál bude mít celkově 10 dílů, každý díl trvá 50 minut. V hlavní roli Jakuba Krčína se objeví Ondřej Veselý, kterého znají diváci z Divadla pod Palmovkou. Seriál se bude natáčet až do konce roku 2020…

„Při tvorbě scénáře jsem se oprostil od starých beletrií, jež některé postavy romantizovaly, i od předloh, které je démonizují,“ řekl iDNES.cz scénárista seriálu Jan Matěj Krnínský. „Šel jsem cestou ověřené historie, na kterou jsem navazoval paralelní příběhy, které mají z velké části oporu ve skutečných událostech,“ doplňuje scénárista. Seriál realizuje Českokrumlovská televize a Jihočeská filmová kancelář.

Seriál se připravoval 2 roky. A už se natáčí! První natáčení probíhalo na věži Jakobinka u hradu Rožmberk. Příběh seriálu se odehrává v druhé polovině 16. století. „Jižní Čechy jsou většinou spojovány s husity, a období vlády Rožmberků bylo zcela mimořádné a Krčínova práce zásadně změnila charakter krajiny. Zatím to ovšem filmaři příliš nevyužili a tak jsme to vnímali jako dluh vůči historii,“ řekl iDNES.cz režisér seriálu Krčín Josef Pecl.

Roli rybníkáře Krčína si zahraje Ondřej Veselý z Divadla pod Palmovkou. Ten o slavném rybníkáři řekl: „Umí být velmi tvrdý, nekompromisní, ale naopak i pozorný a citlivý.“ Kromě Ondřeje Veselého se v seriálu objeví například i Denisa Pfauserová nebo Lenka Lo Hrůzová, která vyhrála druhou řadu pěvecké soutěže Hlas Česko Slovenska.

 

Kdo byl Jakub Krčín?

Jakub Krčín patří k nejvýznamnějším českým rybníkářům naší historie. Slavný rybníkář na Třeboňsku nechal vybudovat mnoho rybníků, například Spolský nebo Petěšil, anebo se zasadil o rozšíření již stávajících rybníků, například Opatovického, Záblatského, Dvořiště nebo Naděje. V roce 1571 založil rybník Nevděk (dnešní Svět). A od roku 1584 začala náročná, šestiletá stavba rybníku Rožmberk.

Přesné datum úmrtí Jakuba Krčína není dodnes známo. Nevíme ani to, kde byl tento slavný rybníkář pohřben. Ví se jen, že závěr svého života prožil na tvrzi v Obděnicích na Sedlčansku.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -