Domů Novinky Zdání klame: Česko trápí sucho už na 95 procentech území! Nejhorší situace...

Zdání klame: Česko trápí sucho už na 95 procentech území! Nejhorší situace je v okolí Labe

- Reklama -

I když aktuální teploty padly hodně nízko, a kdekdo si na letošní sucho a vedro už ani nevzpomene, tak naše území stále trápí extrémní sucho. A situace je opravdu vážná! Sucho totiž zasáhlo už 95 procent České republiky. Nejvážnější situace je okolo Labe, Lužnice, ale například i na jihovýchodní Moravě. Lidé si sucha nemusí všimnout proto, že je docela často zataženo. Jenže! Ze zakaboněného nebe neprší. A to je problém!

„Nejčastěji se týdenní úhrny srážek pohybovaly od 0 do 10 mm. Pršelo většinou na Vysočině a v jižních Čechách. Naopak jen do 2 mm během týdne napršelo na severozápadě, jihozápadě Čech a na severovýchodě Moravy,“ uvedli pro iDNES.cz odborníci z týmu InterSucho při Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky a Mendelovy univerzity.

Situace začíná být velice vážná! Nejvíce zasažené oblasti suchem nalezneme v povodí řek Labe a Lužnice. „Celkově na území republiky je sucho pozorováno již na 95 procentech území. Na 35 procentech území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné,“ řekli odborníci pro iDNES.cz.

Odborníci, kteří se suchem v České republice zabývají, upozorňují na jednu věc – na to, že u nás začíná být podzim a zima srážkově chudší. A to je problém! Protože právě podzimní plískanice a zimní sněhová nadílka zásoby vody mají doplňovat. „Jedná se o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima patří dlouhodobě mezi období, která jsou na srážky, spíše chudší,“ potvrzují odborníci.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -