DomůNovinkyNejvětší moravský rybník Nesyt se nebude lovit! Letos v něm uhynulo 100 tun...

Největší moravský rybník Nesyt se nebude lovit! Letos v něm uhynulo 100 tun ryb za 5 milionů korun

- Reklama -

Rybářství Hodonín, které hospodaří na největším moravském rybníku Nesyt, oznámilo, že se tento rybník letos nebude lovit. Důvodem je akutní nedostatek vody. Hrozí, že po vypuštění rybníku Nesyt by v příštím roce zůstal na suchu. Dalším důvodem je snaha zabránit šíření karasů stříbřitých do rybníků pod Nesytem. V největším moravském rybníku Nesyt letos uhynulo přes 100 tun ryb za více jak 5 milionů korun…

Původní termín zněl jasně – Nesyt se vypustí na přelomu listopadu a prosince. Jenže realita je jiná. Kvůli trvajícímu suchu se rybáři z Rybářství Hodonín rozhodli, že výlov největšího moravského rybníka odloží na příští rok. „Kdybychom v letošním roce vodu vypustili, tak by mohl být v příštím roce rybník Nesyt úplně na suchu,“ řekl ČT24 jednatel Rybářství Hodonín Alois Kopečný.

S rybáři souhlasí i ochránci přírody. „Doufáme, že nějaká voda přes zimu doteče. Pro zdejší přírodu je to důležité. Potřebujeme, aby se zaplavily i rákosiny na Nesytu, které byly poslední tři roky kvůli nedostatku vody na suchu,“ řekl Vlastimil Sajfrt z CHKO Pálava.

Sucho ale není jediným problémem. Tím dalším je přemnožený karas stříbřitý. V Nesytu se tento invazivní druh nebezpečně přemnožil, což vede k úbytku planktonu. A to je problematické například pro zdejší vzácné druhy ptáků, protože ti planktonem krmí své mladé.

Kdyby se Nesyt letos vypustil, hrozilo by, že by se invazivní ryby dostaly do rybníků po proudu. A to nikdo nechce! Rybáři tak budou mít díky odložení výlovu rok čas na opravu a přichystání mříží, které by měly úniku invazivních karasů zabránit. Navíc, rybáři do Nesytu nasadili candáty a sumce, kteří by měli stavy karasů snížit.

Právě na Nesytu v letošním roce uhynulo přes 100 tun ryb v celkové hodnotě více jak 5 milionů korun. Tento rybník leží v oblasti, kde dlouhodobě panují nejkrutější vedra v České republice.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -