skingbranding-banner

Žermanická přehrada bez vody? Vodohospodáři se chystají na rozsáhlou rekonstrukci přivaděče vody


Povodí Odry se chystá na další rozsáhlou rekonstrukci. Tentokrát půjde o opravu přivaděče vody do Žermanické přehrady. Celková částka za rekonstrukci se vyšplhá přes 120 milionů korun. Dá se očekávat, že oprava přivaděče výrazně omezí dodávku vody do Žermanické přehrady. A to může být problém, protože nádrž slouží jako zásobárna vody pro průmyslové podniky. Vodohospodáři tak už nyní připravují velké zásoby vody. Otázkou je, jak bude vypadat rybářská sezóna na Žermanické přehradě, která patří k nejoblíbenějším lokalitám v Moravskoslezském kraji.

Informace z České televize: Stavební práce na přivaděči započnou v dubnu. Povodí Odry se pro rozsáhlou rekonstrukci rozhodlo proto, že přivaděč je podle vodohospodářů na hranici životnosti. A navíc, podle vodohospodářského podniku dochází k výrazným ztrátám vody – jde až o 40%. Práce na přivaděči budou trvat až do letošního prosince. Zároveň je třeba připomenout, že jde o první etapu oprav.

Vodohospodáři počítají s tím, že stavební úpravy na přivaděči vody budou znamenat výrazné omezení dodávky vody do Žermanické přehrady. Proto se Povodí Odry připravuje dopředu. Již nyní se v přehradách Morávka a Olešná plní voda, kterou vodohospodáři před uzavření přivaděče namíří do Žermanické přehrady, kterou naplní na maximum.

„Z Žermanické přehrady odebírají vodu hlavně průmyslové podniky, proto ji musíme dostatečně předzásobit. Už nyní plníme nádrž Morávka i Olešnou. Před uzavřením přivaděče vodu z nich pak převedeme do Žermanické přehrady a naplníme ji tím půl metru nad její maximální zásobní hladinu,“ řekla iDNES.cz mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Tohle opatření sice pomůže odběratelům vody, přesto v přehradě zřejmě dojde s postupem času k masivnímu úbytku vody. Jak to tedy dopadne na rybářskou sezónu? To je zatím ve hvězdách. Přesto, pokud bude horké léto jako v posledním období, může to znamenat rychlý pokles hladiny. Ta by se měla zvýšit ihned po ukončení stavebních úprav na přivaděči.

„Zvýšené množství vody v přehradě Morávce mohou v případě potřeby vodohospodáři využít pro převod vody do nádrže Žermanice také po ukončení opravy přivaděče ke konci roku,“ vysvětluje mluvčí vodohospodářů.

 

Vodohospodáři se připravují na rekonstrukci: Začínají se kácet stromy

Povodí Odry už začalo s přípravnými pracemi na přivaděči do Žermanické přehrady. Dělníci začali kácet stromy, aby připravili terén pro stavební úpravy. Stromy budou pokáceny především v místech, kde se přivaděč kříží se silnicí nebo v místech, kde stojí mosty přes přivaděč. Samozřejmě, další stromy pak budou pokáceny v místech pro zařízení staveniště.

„Po celé délce přivaděče se po některém z obou břehů nachází obslužné komunikace, používané pro přístup k přivaděči a k přilehlým polím. Příjezdy ke staveništi jsou řešeny po dohodě s obcemi Vyšní Lhoty a Nižní Lhoty tak, aby nedocházelo k nadměrné zátěži obydleného území. Příprava stavebních prací je ve fázi výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ píše se na webu Povodí Odry.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Odry

Nové články v rubrice

Gigant z Labe! Rybář ulovil obrovského šupináče o váze skoro 30 kilo! Neskutečná ryba!

admin | přečteno: 389x | 18.06.2019 | Žádné komentáře

Letošní sezóna je pro české kapraře naprosto famózní! Na české …

NASAZOVÁNÍ PAREM: Rybáři nasadili přes 13 000 parem! Snaží se posílit mizející druh

admin | přečteno: 578x | 18.06.2019 | 1 komentář

Parma obecná patří k neodmyslitelným symbolům našich tekoucích vod. Tato ryba …

NECHUTNÉ: Sprostí zloději okradli mladého rybáře! Ukradli mu výbavu za 50 000 korun

admin | přečteno: 3446x | 13.06.2019 | 3 komentáře

Naprosto nechutný případ krádeže se odehrál v Plzni, kde mladému rybářovi …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.