Domů Novinky Zkáza dokonána! Na největším moravském rybníku Nesyt uhynuly stovky ryb!

Zkáza dokonána! Na největším moravském rybníku Nesyt uhynuly stovky ryb!

- Reklama -

V loňském roce postihl rybník Nesyt, který je největším na Moravě, masivní úhyn. Tehdy leklo neuvěřitelných 100 tun ryb, a škoda podle rybářů přesáhla 5 milionů korun. Ty ryby, které tuto zkázu přežily, ale postihla další rána. V rybníku Nesyt podle iDNES.cz nedávno uhynuly stovky ryb. Podle všeho jde o virové onemocnění, které na jaře postihuje zesláblé rybí obsádky. Bohužel, rybník Nesyt opět zasáhla nepříjemná událost…

„Příčinou úhynu nebyl nedostatek kyslíku, ale pravděpodobně nějaká jarní viróza,“ řekl iDNES.cz Vlastimil Sajfrt z CHKO Pálava. Zatím to vypadá, že ryby pobila jarní virémie, která zabíjí zesláblé, kaprovité ryby. Podle dostupných informací je rybník Nesyt v dobré kondici, deficit kyslíku jde tak s velkou pravděpodobností skutečně vyloučit. Podle iDNES.cz v rybníku Nesyt uhynuly stovky ryb!

Tento aktuální úhyn zasáhl především dospělé ryby. Na hladině plavaly břichem vzhůru krásné, kilové ryby. Novou obsádku ryb to tedy nezasáhlo. Jasnou odpověď na otázku, co ryby zabilo, dají až laboratorní testy. Uhynulé ryby byly předány na odborné pracoviště, které příčinu úhynu rozklíčuje.

Rychle rostoucí teploty způsobují potíže i na okolních rybnících. „I na okolních rybnících jsou podobné problémy. Teplota vody je kolem deseti stupňů a to rybám příliš nesvědčí,“ říká z CHKO Pálava Vlastimil Sajfrt.

 

Úhyny registrují i rybáři z Pohořelic

„Takové střídání teplot není pro ryby dobré. Jsou stresované a úhyny jsou pak větší. I my máme letos větší ztráty, zatím je to však stále v nějaké normě,“ přiznává jednatel rybníkářství Pohořelice Roman Osička. Letošní jaro je na vysoké teploty opravdu bohaté, ovšem svou roli hrají i prudké výkyvy teplot.

Nejen rybáři z Pohořelic jsou v pozoru. Nebezpečné bakterie a viry, které stojí za masivními úhyny ryb, by mohly zdevastovat celé rybí obsádky. Rybáři jsou tak maximálně opatrní! A to například i při převážení ryb z jedné vodní plochy do druhé, kdy by mohli nebezpečné onemocnění zavléct do nezasaženého rybníku.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -