DomůNovinkyZměny v rybářském řádu: Od roku 2019 rybáři musí mít podběrák a mají...

Změny v rybářském řádu: Od roku 2019 rybáři musí mít podběrák a mají zákaz chytat na srkačky!

- Reklama -

Rok 2018 se pomalu ale jistě chýlí ke svému konci. A s koncem roku pochopitelně skončí i rybářská sezóna. Proto se zraky některých rybářů už teď upírají ke změnám, které přijdou v roce 2019. A bude jich hned několik! Tak předně: Od příštího roku budou muset rybáři povinně nosit k vodě podběrák. A některé rybáře zasáhne zákaz používání srkaček. Na ty nebude možné od roku 2019 chytat. Těch změn je ale více! Přinášíme přehled změn, které vejdou v platnost od roku 2019.

Je třeba připomenout zásadní věc: Pokud některá z uvedených opatření konkrétní uživatel revíru nepřevezme do svých bližších podmínek výkonu rybářského práva (Rada ČRS nemá kompetenci direktivně vstupovat do výlučné pravomoci uživatele revíru), musí o tom být rybáři informováni.

Rada už před časem schválila změny rybářského řadu pro rok 2019. A některé body v rybářských kruzích spustily intenzivní diskuzi. Například zákaz používání srkaček. Srkačky jsou už dlouhá léta kritizovány zejména vyznavači moderní kaprařiny. Ti tvrdí, že srkačky jsou velmi rizikové, a že kaprům často způsobují vážná poranění. Jenže! Srkačky jsou mezi českými rybáři velice populární, a proto není vyloučeno, že to způsobí u některých rybářů nevoli.

Co je to vlastně srkačka? Jaká je definice srkačky? Rybářská pravidla hovoří jasně: Za srkačku se považuje krmítko nebo jiná zátěž, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky).

Pojďme si nejvíce zásadní změny v rybářském řádu připomenout. Jaké změny v rybářském řádu tedy máme v roce 2019 očekávat?

 • povinnost mít při lovu ryb podběrák
 • nejmenší lovná míra okouna říčního na 15 cm
 • zákaz lovu na srkačku
 • zákaz používání vylovovacího háku (gafu)
 • zákaz používání dvoj a trojháčků a omezení lovu ryb na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období od 1. 1. až 15. 6.

Poznámka: Soupisy revírů s rybářským řádem a bližšími podmínkami se vydávají vždy na dva roky. Dojde-li v průběhu těchto dvou let ke změně, je při vydání povolenky rybář o změně informován formou tištěného dodatku k Soupisu revírů. To je případ letošního roku – soupisy revírů jsou platné pro roky 2018 a 2019.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Přehled schválených změn naleznete ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

29 KOMENTÁŘE

 1. Vážení jsou rybarske pra-pra-zvyky –to ze rybář nemá podberak a srkačka je na vraždu.Jakékoliv používání dvou háčků na kaprove montazi je ubohe.Chvalim snahu omezit prasarny ale že to trvá dlouho něco změnit je smutné.Co tak na jednu povolenou max 20 ks ušlechtilých ryb jinak si ty masari kup novou rybarina by měla být krásnou zábavou a ne zdrojem plného mrazáku zdravím všechny slušné rybare bohužel jednoho z dvaceti

  • Asi jsi to u moc neporozuměli. A nebo jestli já tak se omlouvám. Ale neviděl jsem kapra chytat na dvou nebo tří jak.

  • Seš vocas???? Papíry mě stojej majlant a nevím jak u vas ale mi máme rybu třikrát do měsíce. A nechapu co je ubohe na tom ze mam dvou navazec? Rovnou zakaz hnupe.dvoj-troj háčky a ostatní kombinace. Srkačka je zakázaná ale klasicky kombajn použít můžu. To je divný viď, alespoň si zjistí proč je srkacka zakázaná a pak piš , a ne nesmysli.

  • Z kraje, navstivil a prochytal jsem opravdu hodne vod v nasem krasnem kraji, ale to co jsem obcas videl je pri nejmensim na teleskop pres zada! Puvodne jsem chtel chvalit nasi mladou rybarskou krev, ale kdyz jsem se ve vetsine presvedsil o tom, ze ti, co nas maji ucit dobrym mravum, uci novou generaci navykum pytlactvi, tak je mi opravdu zle… Montaz, typu nejaky smotany drat a na kazdem konci pleteka a hacek je opravdu zoufalstvi a kazdy kdo chce aspon trochu vykonavat pravo sv. Petra by mel dodrzovat prinejmensim zakladnich zasad tohoto prava. Je mi jasne, ze je nase rybarska spolecnost rozdelena do nekolika trid, ale prece mi nerikejte ze stale prevahuje „co je na hacku je v sacku“!!!

  • souhlasim hlavne jizni morava.letosek privlac katastrofa.dravec to je vec co neexistuje bud deset hodin vlaceni a nic.a tech asi deset stik kolem 50 sem vracel vode a snad tam i zustali.bida po dvaceti letech hodit papiry do vody.a hledat novy konicek omezit pocet ryb na osobu a hotovo.a uvime kolik je rybaru a kolik masaru.kdo si to nakonec koupi a puje k vode pro zazitek a uklidnit se,a kdo necha babetu doma.

 2. Nedivme se – kdo chytá na srkačku, nekupuje bojlíz, pelety a jiné průmyslově vyráběné nástrahy. Maximálně trochu krmných směsí, ale to vůbec není nutné, poradíme si i bez nich. Kam by přišli výrobci těchto nástrah, kdyby každý druhý chytal na pohodovou srkačku a nekupoval jejich výrobky po metrácích a nevalil je do vody ve velkém. Tak až pojedete navečer si chvíli zachytat, nezapomeňte si vzít 10 kg pelet, namrskat je do vody a bláhově čekat pár hodin na trofejního kapra, který určitě přijde. Opět jedno nařízení podporující lobby výrobců krmiv. Tak jen houšť, ať se miliony točí !

 3. Nechápu třeba některé názory které se pořád točí kolem masariny, otom to vůbec není. Problém je takový že na sračky se používaji dva háčky pevně montované ke krmitku, ryba zhltne jeden háček, rybář sekne, ryba se zamota do vázky vlasec se utrhne a co pak ryba která vysi a nemůže se zbavit montáže (srkačky)… Huba na sračky nebo uhyne.. Je to k zamyšlení a rybáři kteří mají rádi rybarinu a hlavně ryby by se k tomu měli postavit čelem… Petře Zdar

  • I to by nebylo špatný! Krmitko ok, ale kýble krmení do vody bych já osobně zakázal. Dobrý je, že tendence taková je, revíru i bez krmitek přibývá.

   • Jsem proti krmitkam, kdo neumí bez něj tak taky i rybář, tak to tady píšete ne. Jo a zavolejte J. Wagnerovi ten na to chytá taky ne!

 4. Pánové bavíte se tu o ho…,a častujete se coby kdyby a jakby, nezapomeňte že mocipáni si s náma budou dělat co se jim zlíbí a prosadí si změny kdykoliv budou chtít na poctiví rybáře tu každej prdí a na jejich názory úplně,a bohužel to odnese ta chudák ryba která kdyby mohla jakože nemůže mluvit ta to zabalí a lekne,prdme na dohady stejně stím nic nenadelamen bohužel,dělají si s náma co ccou tak to bylo a bude,tak Petrův jo.

 5. Možná by také nebylo na škodu zaměřit se na revíry ve kterých není ani voda v minulém a letošním roce jsme navštívili zhruba 30 „reviru“ ke bylo max po kotníky vody buďto tyto revíry zrušit nebo obnovit vše se zdražuje jak povolenky tak pro nové členy … Loni nový člen v Olomouckém kraji zaplatil 4,5tis a měl z toho prd…. Nemluvě o pstruhových revírech ty jsou směšné za ty ceny stoji víc a je tam několika násobné min vody a i ryb … Některé vody nejsou revír a jsou plné ryb v Olomouci je nehlidana voda kde se chytá i z loďky z lehátka hází tam sítě a pasti denně je tam cca 5-10 lovců kteří nepotřebují povolení a jezdí denně domu s rybou a u nás jsou tři revíry z toho dva bez vody a jeden (řeka) neustále zabahněná díky pracím na mlýně starousedlíci říkají že tam nikdo nechodí že tam ryby byli naposledy před dvaceti lety revír několik km dlouhý abych si zachytal i přesto že mám tři revíry skoro u domu musím jezdit min 20km ..!! Jak zlepšit kvalitu prostředí když přijde „vatař“ koupí mlýn a nikdo mu za posledních pět let nedokáže zabránit hrabat se v korytu měnit směr toku za pomoci náhonu jen aby měl vodu na mlýně…

 6. Povinnost, aby každý rybář měl podběrák, je buď výplod nemyslícího byrokrata, nebo spolumajitele prodejbay rybářských potřeb.. Rozuměl bych nařízení, že každý rybář má povinnost mít podběrák k dispozici. Dává to smysl a logiku. Pokud parta 10letých kluků jde na plavačku na plotičky, nestačil by pro všechny jen jeden?

 7. Hlavně by měli zakázat důchodcům vydávat povolenky, neboť to je největší problém u vody, berou od vody vše živé, jsou tam denně, nedodržují žádné pravidla a jen picujou že ve vodě nic není a svaz nic nenasadi ale přitom každý z nich má plné mrazaky a kseftujou s masem, hovada zasrany

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -