Pstruzi neuvěřitelných rozměrů, a hlavně souboj s nimi natočil Peter Džavoronok. Duháci měřili přes 60 cm a jeden dokonce pokořil hranici neuvěřitelných 70 centimetrů!
Pokud vás hned napadlo, že se jedná o video ze slovinské nebo rakouské řeky – vyvedeme vás z omylu. Jedná se o český tok.
Revír? Ten já klidně řeknu
Když jsme Peterovi telefonovali, předpokládali jsme, že revír, na kterém ulovil tyhle neskutečné pstruhy, nebude chtít zveřejnit. Ale to jsme se spletli. „To já klidně řeknu, nemám s tím problém,“ říkal pro InRybar.cz. „Je to Otava 6. Jedná se o placený úsek, ale ty ryby stojí za to,“ vyprávěl Peter.
„Chodím tam už od roku 2022 a vždycky si bezvadně zachytám. Neznamená to samozřejmě, že by tam každý chytil takhle velké ryby, ale rozhodně tam plavou. Mezi pstruhaři je tenhle úsek známý hlavně proto, že se tam dá ulovit tygr,“ naráží Peter na vzácného křížence pstruha potočního a sivena, který se už dál nemůže rozmnožovat.
„Ale plavou tam také další ryby z pstruhového pásma. Najdete tam siveny, lipany nebo trofejní potočáky. Ale ti jsou moc mazaní, ty je opravdu těžké chytit,“ říká s tím, že v Otavě plavou pstruzi potoční až kolem půl metru. Sám už zde ulovil lipana 45 cm nebo právě duháka 70 cm – a to na nedávné výpravě, která proběhla 1. května.
„Ubytovali jsme se v Penzionu Pod Hradem, tam je to vždycky báječné,“ říká Peter. „Bylo málo vody, takže to znamenalo, že budou ryby v hlubší vodě,“ vyprávěl a dodal, že má u mnoha úseků oblíbený čas, kdy je navštěvuje. „Když tam přijdu třeba o půl třetí, tak mi tam zabere ryba. Neříkám, že kdybych tam přišel ráno, tak nic neulovím, ale mám to takhle prostě naučené,“ říká Peter.
A jelikož nebyl na této 4,5 km dlouhé vodě poprvé, dobře věděl, kam a kdy vyrazit, aby svoje šance na solidní úlovek zvýšit. „Já většinou chytám buď na suchou, nebo na nymfu. Nějaké záběry jsme s kamarádem měli, ale nebylo to nic moc,“ přiznává Peter.
„Pak mě napadlo zkusit streamer. A jelikož vím, že se tady vyskytují velké ryby, zvolil jsem velikost streamera 10 cm,“ prozradil Peter, co ve vodě fungovalo.
Adekvátní vybavení
Během vyprávění několikrát zdůraznil, že je zapotřebí mít adekvátní vybavení. „Bez toho riskujete, že rybu ztratíte. Anebo ji budete zdolávat příliš dlouho, a to může mít za následek, že se ryba při dlouhém zdolávání unaví natolik, že později uhyne, což je rozhodně špatně. Měli bychom mít k těm rybám úctu,“ je přesvědčený.
Jaké vybavení tedy používal? „Měl jsem prut AFTMA 7 a koncový návazec fluorocarbon 0,28 mm. To už je vybavení, se kterým si můžete vodit ryby, jak chcete,“ říká. „I když u té poslední to moc neplatilo,“ směje se.
Jak to tedy u vody probíhalo? První tři ryby, pořádné kousky – všechny nad 60 cm – ulovil v klidnější části vody, ve voleji. „Až ten poslední byl v proudu, čímž byl souboj ještě náročnější. Ale stálo to za to,“ liboval si spokojeně Peter, který si všechny souboje nahrál na kameru.
Všem rybářům, kteří si chtějí užít parádní muškaření na českém území, Otavu 6 doporučuje všema deseti. „Je to úžasný revír, když si chce rybář zvednout svoje muškařské ego,“ směje se. „Působí tu navíc porybný Jirka Forejt, což je skvělý člověk. Rád poradí a je s ním kopec legrace,“ říká Peter.
„Většina rybářů sem chodí, aby si chytili zmiňovaného tygra. Tím je tahle voda legendární,“ říká o revíru, na kterém platí režim chyť a pusť. Jeden den rybolovu tu vyjde na 600 Kč. „Když si ale koupíte chytání na tři dny, klesne cena za jeden den na 500 korun. Dobré je také to, že na každý den se může prodat maximálně deset povolenek, takže rybářů tam není nikdy moc,“ pochvaluje si Peter Džavoronok.
Foto: Peter Džavoronok (se souhlasem)