skingbranding-banner

NEJVĚTŠÍ ŠTIKY SVĚTA: Giganti, ze kterých se tají dech!


Štika patří k nejvyhledávanějším rybím predátorům ve sladkých vodách. A není se čemu divit. Právě lov těchto divokých a agresivních dravců patří k těm nejvíce vzrušujícím zážitkům v rybářském životě vůbec. A navíc! Kapitální štiky mohou dorůstat do skutečně monstrózních rozměrů. Existují záznamy o štikách, které měřily i 140 centimetrů nebo vážily více jak 20 kilogramů. To už jsou neskutečně gigantické ryby, ze kterých jde náležitý respekt…

Kdekdo by si mohl pomyslet, že za největšími štikami musíme do Ruska na Sibiř. Do tajemně hlubokých lesů, které jsou z obrovské části ještě neprobádané. Ano, i tam bezesporu žijí obrovské štiky a jistojistě se za nimi i do této oblasti podíváme. Přesto s putováním za štičími obry začneme na Západě. Tedy v zemích, o kterých ani možná nevíte, že patří ke štikovým velmocím. Pojďme se podívat na ty největší štiky, které kdy byly uloveny.

 

FRANCIE: Země gigantických kaprů a ještě větších štik

Pokud v rybářském kruhu někdo nadhodí slovo o Francii, pak většina začne diskutovat o obrovských kaprech nebo třeba i gigantických sumcích. Jenže! Francie je i zemí zaslíbenou pro milovníky štik. Právě ve Francii totiž nalezneme hromadu rozlehlých jezer nebo přehrad, jež jsou naprosto ideální pro život obrovských štik. Tyto vodní plochy nabízí nekonečné množství úkrytů a obrovskou spoustu výživné potravy.

rekord_stikaJezero Pareloup: Píše se rok 1993 a v rybářských časopisech se objevuje fotografie, která v každém rybářovi musí vzbudit obrovský úžas a respekt. Na jezeře Lac de barrage de Pareloup ulovil rybář Philippe obrovskou štiku. Výsledné míry? Štika měřila nevídaných 137 centimetrů a vážila skoro 20 kilogramů. Tohle je dech beroucí úlovek! A co je na tom nejlepší? Rybář Philippe toto monstrum nechytil na rybičku, jak by si někdo mohl myslet. Ne! Ryba zabrala na klasickou třpytku značky Mepps. Tohle musel být neuvěřitelný souboj!

Ve Francii se chytili větší i těžší štiky. Ale tahle fotografie stoupila do dějin rybářského sportu. Proč? Ten obrázek je prostě majestátný! Na fotografii jsou perfektním způsobem zaznamenány obrovské míry štiky. Mohutné tělo s rozměrnými ploutvemi připomínají obrovský válec. A ta hlava! Morda se smrtonosnými zuby budí skoro až strach! Není proto divu, že tento obrázek vstoupil do síně slávy a v rybářských médiích se objevuje i po 20 letech…

Jezero Lac de barrage de Pareloup leží na jihu Francie v departementu Aveyron. Jedná se o vodní plochu o rozloze 1260 hektarů.

Jezero Annecy: Květen 2009. Jarní paprsky slunce dopadají na křišťálově čistou hladinu jezera Annecy. Tato nádherná vodní plocha leží v podhůří do nebe se tyčících vrcholků Alp. Úžasná scenérie! A opět. I toto jezero je neuvěřitelně obrovské! Jeho délka činí úctyhodných 14,6 kilometrů, délka je potom 3,35 kilometrů. Na takto obrovské vodě se velkým štikám moc daří.

Ostatně, právě tady ulovil nefalšovaného giganta rybář Sylvain. Právě on na umělou nástrahu dokázal přelstít štiku o délce 137 centimetrů! Je jen škoda, že není k dohledání váha této obrovské ryby. Ale i tak: Tato štika je prostě fantastická! Mohutná tlama, obrovské tělo a nádherné zbarvení – tohle je kombinace, na kterou se nejde vynadívat. Naprostá paráda!

stika_rekordJezero Annency patří k TOP lokalitám pro lov kapitálních štik ve Francii. Právě na této vodě zabodoval i rybář William Bordignon. Ten na této nádherné lokalitě dokázal zdolat dalšího z „krokodýlů“ – štiku o délce 133 centimetrů. Štika podle samotného rybáře vážila více jak 20 kilogramů. Tento úctyhodný úlovek se Williamovi povedl na jaře roku 2016. Super ryba!

Jezero Nantua: Tohle jezero není, co se jeho rozlohy týče, nijak obrovské. Rozloha jezera Nantua je „pouhých“ 141 hektarů. Přesto i zde narazíte na oslepující nádheru. Tato překrásná vodní plocha je zasazena do nádherné krajiny podhůří Alp. Dokola se tyčící vrcholky hor se zrcadlí v blankytně modré hladině, která svádí přinejmenším k osvěžující koupeli. Ale tahle voda není dobrá jen na koupání – jezero Nantua je i vyhlášeným rybářským revírem!

A právě tady v květnu 2013 ulovil rybář Lionel ohromujícího dravce. Štiku, která měřila nevídaných 140 centimetrů! Pravda, šlo o dravce, který na svou délku nevážil příliš (16,4 kg), přesto jeho rozměry jsou naprosto fantastické. Jde o jednu z mála zdokumentovaných štik, která dosáhla magické hranice 140 čísel. Paráda!

 

Země zaslíbená! 

Francie je zemí, kde se v posledních letech chytilo hned několik štik, které přesahovaly délku 130 centimetrů a vážily více jak 20 kilogramů. Jak jsme si nyní ukázali, právě tato země nabízí štikám ideální podmínky k životu. Nádherná jezera dokážou „vyprodukovat“ obrovské štiky, které následně obdivuje celý rybářský svět.

V tomto článku jsme vám ukázali jen několik štik, které patří k těm nejzajímavějším. Pokud ale budete pátrat, pak takových štik z Francie najdete ještě více. Co je ale tou nejlepší zprávou? Za velkými štikami nemusí člověk putovat neprůchodným terénem. Ne. I ty největší štiky jsou v revírech, které jsou „snadno“ dostupné. A tohle je pro rybáře jistě dobrou zprávou.

Příště se podíváme do jiných států. A znova si ukážeme štiky, ze kterých se tají dech…

Redakce InRybar.cz

Nové články v rubrice

Zemětřesení v ČRS: Přichází změna? Noví funkcionáři „vyházeli“ ty staré! Co rybáře čeká?

admin | přečteno: 7963x | 27.06.2018 | Žádné komentáře

Tak tohle je teda pořádný „masakr“! V minulých týdnech proběhly zásadní …

Handicapovaní rybáři Kladruby na FOR FISHING 2018

admin | přečteno: 414x | 26.02.2018 | Žádné komentáře

Již třetím rokem v řadě získala organizace handicapovaných rybářů ČRS MO …

FOR FISHING 2018: Kompletní informace o největší rybářské akci v Česku!

admin | přečteno: 3388x | 29.01.2018 | Žádné komentáře

Už je to zase tady! Milovníky rybaření čeká další ročník …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.