DomůOstatníRybářská publicistikaNejvětší vyza v České republice! Měří 232 centimetrů a váží 72 kilogramů

Největší vyza v České republice! Měří 232 centimetrů a váží 72 kilogramů

- Reklama -

Pískovna Kubšovka je novým domovem pro největší vyzu, která žije na území České republiky. Ryba měří neuvěřitelných 232 centimetrů a váží 72 kilogramů. Podívejte se na její vypuštění do její nové domoviny v přiloženém videu!

Vyzu rybáři dovezli k pískovně v prostorné kádi. „Tato vyza pochází z Německa, odkud ji přivezl náš dodavatel,“ říká majitel pískovny František Říha. Rybu pak s pomocí jeřábu rybáři spustili na hladinu pískovny a z revíru poté dovnitř nádoby přilévali vodu, aby se ryba aklimatizovala na zdejší podmínky. Ty zde bude mít vyza velice dobré. „Podmínky má ideální,“ hodnotí Říha.

Následně rybu vypustili z kádě do plátěného vaku, ve kterém ji změřili. Ryba se do vaku umístila z důvody její ochrany před možným poškozením. Výsledkem měření tak je 232 centimetrů! Pak následovalo předvedení ryby spoustě přihlížejícím, kteří se přišli na nový přírůstek pískovny podívat, a poté ji rybáři vypustili do revíru.

vyzaPískovna Kubšovka leží u vesnice Vrbčany mezi Prahou a Kolínem. Jde o zatopený lom, kde se v minulosti těžil písek. Proto je dno revíru převážně písčité. Rozloha revíru je 1,6 hektaru s maximální hloubkou okolo 3 metrů. V pískovně žijí kapři, amuři, úhoři, štiky, líni, tolstolobici, vyzy a jeseteři. Sportovní rybolov zde probíhá od začátku roku 2014 a teď budou mít rybáři možnost ulovit pořádnou rybí trofej prakticky kdykoliv. „U nás se chytá 365 dní v roce 24 hodin denně,“ říká majitel pískovny.

 

O vyzách

Vyzy jsou impozantní ryby. Žijí jak ve slané (Kaspické, Černé a Azovské moře), tak i ve sladké vodě (kde se vyzy třou). Vyzy se rozmnožují v povodích zmíněných moří. Můžou dorůstat přes 8 metrů délky, přičemž jejich váha může přesáhnout až 1000 kilogramů. Nejtěžší vyza, která byla ulovena ve Volze (rok 1827), vážila přes 1500 kilogramů.

Vyzy jsou známé například díky svým černým jikrám (kaviár). Právě kvůli této pochoutce jsou častým cílem pytláků. Stavy těchto impozantních ryb klesly tak razantně, že v současnosti jsou vyzy kriticky ohroženým druhem.


Autor: InRybar.cz

Foto a video: archív pískovny Kubšovka

 

Přidejte i vy své hodnocení
Předchozí článek
Další článek
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  velice krásný článek a video je hotová třešnička. 🙂
  Ale mám jednu připomínku (která asi hraničí s hnidopišstvím) ohledně informací o vyze.
  Tak prvně vyza (a spolu s ní naprostá většina dalších jeseterovitých ryb) není rybou sladkovodní, nýbrž diadromní (rozuměj tažnou), což je třetí škatulkou na pomezí ryb sladkovodních a mořských (pokud to chceme zařadit ve vztahu k prostředí), takže žijí nejen v řekách ALE I ve slanovodních systémech.
  O to, která sladkovodní ryba má přívlastek „největší“ se vedou diskuze, ale pravděpodobně to bude jeden z druhů Arapaimy a to Arapaima gigas. Někteří ichtyologové uvažují, že by jím mohl být i náš sumec.

  Nechtěl jsem tím nikoho jakkoli urazit.
  Zdraví J.Ž.

  • Dobrý den, Jakube,

   naopak, děkuji Vám za přínosný komentář. Na jeho základě jsem si všiml chyby, kterou jsem udělal. Už je to opraveno.

   Prosím, jsem taky jenom člověk a chyba se může vloudit. Děkuji za pochopení!

   Tímto se omlouvám všem čtenářům za faktickou chybu v textu.

   Jakube, ještě jednou děkuji!

   Přeji příjemný zbytek dne.

   Viktor Krus

 2. Krása a nádhera . Jenom malá výtka malinkatá prosím ta hudba je krásná ale hrozně nahlas . Nejsou pak slyšet komentáře. Jinak bomba. S pozdravem daniel Thurn

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -